ყვირილას თანამედროვე ხეობის ზოგი საკითხი / ს. ნემანიშვილი // საქართველოს გეომორფოლოგიური საკითხები : [სტატიების კრებული] / სარედ. კოლეგია: დ. უკლება (პ/მგ. მდივანი), თ. დავითაია და სხვ.; ვახუშტის სახ. გეოგრაფიის ინ-ტი. - თბილისი, 1966. - გვ. 5-22[MFN: 31600]
სიონის წყალსაცავის ნატანის ოდენობის გაანგარიშება / გ. კურდღელაიძე // საქართველოს ბუნება და მეურნეობა : კრ. 15 / რედ.: დ. უკლება, ი. აფხაზავა; საქ. სსრ მეცნ. აკად.; საქ. სსრ გეოგრაფ. საზ-ბა. - თბილისი, 1982. - გვ. 23-30. - რეზ. რუს. ენაზე[MFN: 31601]
წყლის ბალანსის ელემენტების გამოკვლევა საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემიის ვახუშტის სახელობის გეოგრაფიის ინსტიტუტის სიონის სტაციონარზე / გ. კურდღელაიძე // საქართველოს ბუნება და მეურნეობა : კრ. 15 / რედ.: დ. უკლება, ი. აფხაზავა; საქ. სსრ მეცნ. აკად.; საქ. სსრ გეოგრაფიის საზ-ბა. - თბილისი, 1982. - გვ. 149-154[MFN: 31602]
სიონის წყალსაცავის მიდამოების კომპლექსური ფიზიკურ-გეოგრაფიული დახასიათება / დ. უკლება ; ე. სოხაძე / გ. მარგველანი // საქართველოს და მისი მოსაზღვრე ოლქების ბუნებრივი თავისებურებანი / რედ.: თ. დავითაია / ვახუშტის სახ. გეოგრაფიის ინ-ტი. - თბილისი, 1977. - გვ. 78-111[MFN: 31603]
ვახუშტი ბაგრატიონის მიერ აღწერილი საქართველოს ჰიდროგრაფია / გივი სვანიძე // ვახუშტი ბაგრატიონი - გეოგრაფი / საქ. მეცნ. აკად; გეოგრაფიის ინ-ტი. - თბილისი, 1997. - ISBN 5-511-00750-1. - გვ. 91-95. - რეზ. რუს. ენაზე[MFN: 31604]
კლიმატი / გ. გაგუა ; დ. მუმლაძე ; შ. ჯავახიშვილი // საქართველოს გეოგრაფია : [2 ნაწილად] : ნაწ. 1 : ფიზიკური გეოგრაფია / საქ. მეცნ. აკად; გეოგრაფიის ინ-ტი. - თბილისი, 2000. - ISBN 99928-835-4-5. - გვ. 91-103[MFN: 31606]
კლიმატის თანამედროვე ცვლილება საქართველოს მთიან რეგიონში / დ. მუმლაძე // საქართველოს გარემოს დაცვა : გამოშვება 2 / თსუ; ეკოლოგ. კვლევის პრობლ. ცენტრი. - თბილისი, 1992. - გვ. 14-18[MFN: 31607]