საქართველოს მცენარეთა სიმაღლებრივი სარტყლების რადაციული შესწავლისათვის / ნ. გვასალია // საქართველოს ბუნება და რაციონალური ბუნებათსარგებლობის პრობლემები : [სტატიების კრებული] / საქ. სსრ მეცნ. აკად.; გეოგრაფიის ინ-ტი; რედ.: დ. უკლება, ლ. მარუაშვილი. - თბილისი, 1988. - გვ. 88-94. - რეზ. რუს. ენაზე[MFN: 32489]
სოფლის მეურნეობაში სოციალისტური შეჯიბრების განვითარების ზოგიერთი პრობლემის შესახებ / ჯ. გაფრინდაშვილი // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები : კრ. 4: საქართველოს სოფლის მეურნეობისა და სოციალისტური მრეწველობის ისტორიის საკითხები / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბილისი, 1971. - გვ. 164-180[MFN: 32490]
სოფლის მეურნეობის დარგობრივი სტრუქტურის გარდაქმნა / ნ. იაშვილი // საბჭოთა საქართველოს 40 წელი / სარედ. კოლ.: ლ. გორგილაძე, ს. ინწკირველი, ს. ჟღენტი, ა. სურგულაძე. - თბილისი, 1961. - გვ. 259-288[MFN: 32491]
საქართველოს სოფლის მეურნეობის შემდგომი განვითარება და კოლმეურნე გლეხობის პატრიოტიზმი სამამულო ომის პერიოდში / ავთანდილ იოსელიანი // საქართველო საბჭოთა კავკშირის დიდ სამამულო ომში: 1941-1945 / ა. იოსელიანი. - თბილისი, 1958. - გვ. 205-279[MFN: 32492]
მცენარეული საფარი და ტყის რესურსები // საქართველოს ფიზიკური გეოგრაფია : სახელმძღვ. უმაღლ. სასწ. სტუდენტებისათვის / მელორ ალფენიძე; ზურაბ სეფერთელაძე; ეთერ დავითაია; კობა ხარაძე. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-0-0191-0. - გვ. 76-83[MFN: 32496]
მცენარეული საფარი / რევაზ ქვაჩაკიძე // საქართველოს გეოგრაფია : [2 ნაწილად] : ნაწ. 1 : ფიზიკური გეოგრაფია / საქ. მეცნ. აკად; გეოგრაფიის ინ-ტი. - თბილისი, 2000. - ISBN 99928-835-4-5. - გვ. 144-160[MFN: 32497]
საქართველოს სოფლის მეურნეობა / შ. მელაძე // საბჭოთა საქართველოს 40 წელი / სარედ. კოლ.: ლ. გორგილაძე, ს. ინწკირველი, ს. ჟღენტი, ა. სურგულაძე. - თბილისი, 1961. - გვ. 239-258[MFN: 32498]