საქართველოს კოლმეურნე გლეხობა საბჭოთა კავშირის დიდი სამამულო ომის წლებში / თინათინ ჟღენტი // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები : კრ. 5 / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბილისი, 1972. - გვ. 122-142[MFN: 32557]
ანოტაცია: სოფლის მეურნეობის გარდაქმნა, კოლმეურნეობათა ორგანიზაციულ-სამეურნეო განმტკიცება, საკოლმეურნეო წარმოების აღმავლობა, ფრონტისადმი დახმარების ინიციატივა
საბჭოთა საქართველო კოლმეუნებრივი მშენებლობის გზაზე // საქართველოს სსრ სახალხო მეურნეობა, 1922-1972 / პ. გუგულიშვილის რედ.; საქ. სსრ მეცნ. აკად.; ეკონომიკისა და სამართლის ინ-ტი. - თბილისი, 1972. - გვ. 99-106; 182-190[MFN: 32558]
საქართველოს კომუნისტური პარტიის საქმიანობა კოლმეურნეობათა ორგანიზაციულ-სამეურნეო განმტკიცებისათვის მეოთხე ხუთწლედში / ალ. სოთია // საქართველოს კომუნისტური პარტიის ისტორიის საკითხები / სარედ. კოლ.: გ. ბრეგაძე და სხვ.. - თბილისი, 1971. - გვ. 141-167[MFN: 32559]
საქართველოს კომუნისტური პარტიის ბრძოლა საკოლმეურნეო წარმოების შემდგომი განმტკიცებისათვის ომისშემდგომ პერიოდში (1946-1950 წწ.) / ა. წოწკოლაური // საქართველოს კომუნისტური პარტიის ისტორიის ზოგიერთი საკითხი / ავტ. Г. Брегадзе და სხვ.; საქ. სსრ უმაღლ. და საშ. სპეც. განათლ. სამინისტრო. - თბილისი, 1976. - გვ. 139-152[MFN: 32560]
საბჭოთა მეურნეობები // საქართველოს სახალხო მეურნეობა, 1922-1972 / პ. გუგულიშვილის რედ.; საქ. სსრ მეცნ. აკად.; ეკონომიკისა და სამართლის ინ-ტი. - თბილისი, 1972. - გვ. 191-193[MFN: 32562]
საქართველოს საბჭოთა მეურნეობები დიდი სამამულო ომის წლებში / ვალერიან ჯიქია // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები : კრ. 5 / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბილისი, 1972. - გვ. 143-157[MFN: 32564]
Publishing and Mass Media / Avtandil Nikoleishvili // Georgia : Hitory and Present-Day life / A. Nikoleishvili. - [S.I.], 2004. - P. 104-108[MFN: 32566]