გოგოთურ დავითის ძე აგლაძე / ირაკლი დვალი // ჩვენი რაჭა / ირაკლი დვალი. - თბილისი, 2006. - ISBN 99940-0-732-7. - გვ. 71[MFN: 32890]
UDC:  63(479.22) + 631(479.22)(092)
ანოტაცია:  აგრონომის ცხოვრება
პერსონალია:  აგლაძე გოგოთურ (აგრონომი).
თემატიკა:  სოფლის მეურნეობა; აგრონომი.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს სოფლის მეურნეობა; ქართველი აგრონომები.
დავით გიორგის ძე აგლაძე / ირაკლი დვალი // ჩვენი რაჭა / ირაკლი დვალი. - თბილისი, 2006. - ISBN 99940-0-732-7. - გვ. 68-69[MFN: 32891]
პერსონალია:  აგლაძე დავით (აგრონომი).
ჯუმბერ კონსტანტინეს ძე აგლაძე / ირაკლი დვალი // ჩვენი რაჭა / ირაკლი დვალი. - თბილისი, 2006. - ISBN 99940-0-732-7. - გვ. 72-73[MFN: 32892]
პერსონალია:  აგლაძე ჯუმბერ (აგრონომი).
ოთარ სოგრატის ძე გავაშელი / ირაკლი დვალი // ჩვენი რაჭა / ირაკლი დვალი. - თბილისი, 2006. - ISBN 99940-0-732-7. - გვ. 167[MFN: 32893]
პერსონალია:  გავაშელი ოთარ (აგრონომი).
ნოდარ მარკოზის ძე დაუშვილი / ირაკლი დვალი // ჩვენი რაჭა / ირაკლი დვალი. - თბილისი, 2006. - ISBN 99940-0-732-7. - გვ. 237[MFN: 32894]
პერსონალია:  დაუშვილი ნოდარ (აგრონომი).
გიორგი ვასილის ძე ლობჟანიძე / ირაკლი დვალი // ჩვენი რაჭა / ირაკლი დვალი. - თბილისი, 2006. - ISBN 99940-0-732-7. - გვ. 371[MFN: 32895]
პერსონალია:  ლობჟანიძე გიორგი (აგრონომი).
ოტია მალაქიას ძე მდივნიშვილი / ირაკლი დვალი // ჩვენი რაჭა / ირაკლი დვალი. - თბილისი, 2006. - ISBN 99940-0-732-7. - გვ. 378[MFN: 32896]
პერსონალია:  მდივნიშვილი ოტია (აგრონომი).
კირიონ ვიქტორის ძე მინდელი / ირაკლი დვალი // ჩვენი რაჭა / ირაკლი დვალი. - თბილისი, 2006. - ISBN 99940-0-732-7. - გვ. 414[MFN: 32897]
პერსონალია:  მინდელი კირიონ (აგრონომი).
ჭაბუკა ასისოს ძე სხირელი / ირაკლი დვალი // ჩვენი რაჭა / ირაკლი დვალი. - თბილისი, 2006. - ISBN 99940-0-732-7. - გვ. 506[MFN: 32898]
პერსონალია:  სხირელი ჭაბუკა (აგრონომი).
გივი ნიკოლოზის ძე ცაგურიშვილი / ირაკლი დვალი // ჩვენი რაჭა / ირაკლი დვალი. - თბილისი, 2006. - ISBN 99940-0-732-7. - გვ. 566[MFN: 32899]
პერსონალია:  ცაგურიშვილი გივი (აგრონომი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3285 | 3286 | 3287 | 3288 | 3289 | 3290 | 3291 | 3292 | 3293 | 3294 | 3295 |  შემდეგი »  ბოლო »»