ტროპოპაუზის წლიური განაწილების თავისებურება კავკასიაში // მასალები საქართველოს გეოგრაფიის აქტუალურ საკითხებზე მიძღვნილი ალექსანდრე ასლანიკაშვილის დაბადების 90 წლისთავისადმი : მეოთხე რესპ. სასწ.-მეთოდ. და სამეცნ. კონფერენცია, 5 მაისი, 2006 წელი / თსუ-ს სოხუმის ფილიალი. - თბ., 2006. - გვ.59-63. - რეზ. რუს. ენ.[MFN: 3329 ]
UDC: 551.5(479)
ანოტაცია: ტროპოპაუზის სიმაღლის განსაზღვრა ტროპოსფეროს ტემპერატურული ველით კავკასიის მაგალითზე
თემატიკა: კლიმატი .
საკვანძო სიტყვები: კავკასიის ჰავა .
ჯანელიძე, ზურაბ
წყალსაცავის გავლენა მდინარის ნაპირების მორფოდინამიკაზე : (ორბელის ქვაბული) // მასალები საქართველოს გეოგრაფიის აქტუალურ საკითხებზე მიძღვნილი ალექსანდრე ასლანიკაშვილის დაბადების 90 წლისთავისადმი : მეოთხე რესპ. სასწ.-მეთოდ. და სამეცნ. კონფერენცია. 5 მაისი, 2006 წელი / თსუ-ს სოხუმის ფილიალი. - თბ., 2006. - გვ.63-65.[MFN: 3330 ]
UDC: 631.4(479.222.13)
ანოტაცია: ეროზიის გაძლიერება ორბელის ქვაბულის საზღვრებში მდინარე ლაჯანურის ჰესის კაშხლის აგების შედეგად
გეოგ.დასახელება: ლეჩხუმის ქედი ; ლაჯანური - მდინარე.
თემატიკა: ნიადაგები .
საკვანძო სიტყვები: ორბელის ქვაბული ; ნიადაგების ეროზია .
ლემონჯავა, არველოდ
აფხაზეთის მინერალური რესურსების სამეურნეო შეფასება // მასალები საქართველოს გეოგრაფიის აქტუალურ საკითხებზე მიძღვნილი ალექსანდრე ასლანიკაშვილის დაბადების 90 წლისთავისადმი : მეოთხე რესპ. სასწ.-მეთოდ. და სამეცნ. კონფერენცია. 5 მაისი, 2006 წელი / თსუ-ს სოხუმის ფილიალი. - თბ., 2006. - გვ.69-71.[MFN: 3331 ]
UDC: 553(479.224) + 338(479.224)
• ჭელიძე, რევაზ ;
ანოტაცია: აფხაზეთის სამრეწველო დანიშნულების წიაღისეულთა მოპოვების პერსპექტივა და ტექნოლოგიების დანერგვა
თემატიკა: ბუნებრივი სიმდიდრეები ; მრეწველობა .
საკვანძო სიტყვები: აფხაზეთის წიაღისეული ; აფხაზეთის მრეწველობა .