ანოტაცია:  მეხილეობა საქართველოში XIII საუკუნის დამდეგს
სახარების ქართულ თარგმანთა შესახებ მე-5-6 საუკუნეში ხანმეტ ტექსტებთან დაკავშირებით / სარგის კაკაბაძე // საისტორიო ძიებანი / ს. კაკაბაძე. - თბილისი, 1924. - გვ.1-37[MFN: 33339]
UDC:  27-23(479.22)
თემატიკა:  ბიბლია.
საკვანძო სიტყვები:  სახარება; ბიბლიის თარგმანები.
მებაღეობა / როლანდ თოფჩიშვილი // საქართველოს ეთნოლოგია : სახელმძღვ. უნ-ტის ჰუმანიტ. სპეც. სტუდ. / როლანდ თოფჩიშვილი. - თბილისი, 2008. - ISBN 978-9941-13-041-0. - გვ. 206[MFN: 33340]
ანოტაცია:  მებაღეობა ძველ საქართველოში
თემატიკა:  მებაღეობა.
1. მეხილეობა // საქართველოში სოფლის მეურნეობის მეცნიერება 40 წლისთავზე : [კრებული] / საქ. სსრ სოფლის მეურნ. მეცნ. აკადემია. - თბილისი, 1961. - გვ. 85-103[MFN: 33341]
ანოტაცია:  მეხილეობა საქართველოში
1. მეხილეობა // საქართველოს სსრ სახალხო მეურნეობა, 1922-1972 / პ. გუგუშვილის რედ; საქ. სსრ მეცნ აკად; ეკონომიკისა და სამრთლის ინ-ტი. - თბილისი, 1972. - გვ. 226-229[MFN: 33342]
1. პავლიაშვილი, დ.
მეხილეობის საზოგადოებრივი მეურნეობის ისტორიიდან ომამდე პერიოდში / დ. პავლიაშვილი // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები : კრ. 13 / ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინ-ტი. - თბილისი, 1985. - გვ. 182-202[MFN: 33343]
მეციტრუსეობის კონცენტრაციისა და ეკონომიური ეფექტურობის დონე კოლმეურნეობებში / ო. ალიკოშვილი // სამეურნეობათაშორისო კოოპერაციის განვითარება საქართველოს სოფლის მეურნეობაში : სკკპ XXV ყრილობა : საქართველო მეათე ხუთწლედში / ო. ალიკოშვილი. - თბილისი, 1977. - გვ. 165-170[MFN: 33344]
UDC:  634.3(479.22)
ანოტაცია:  ციტრუსები საქართველოში
თემატიკა:  ციტრუსები.
საკვანძო სიტყვები:  ციტრუსები საქართველოში.
1. შერვაშიძე, გ.
მეციტრუსეობა : სახალხო მეურნეობის განვითარება X ხუთწლედში / გ. შერვაშიძე // საბჭოთა საქართველოს სოციალისტური მშენებლობის ისტორიიდან : [სტატიების კრებული] / საქ. სსრ მეცნ. აკად.. - თბილისი, 1985. - გვ. 104-105. - რეზ. რუს. ენაზე[MFN: 33345]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3330 | 3331 | 3332 | 3333 | 3334 | 3335 | 3336 | 3337 | 3338 | 3339 | 3340 |  შემდეგი »  ბოლო »»