ქართული სტამბა ქ. პეტერბურგში, მოზდოკში, ყიზლარში და კრემენჩუგში (XVIII ს.) // ქართული ეკლესიის ისტორია / ევ. ნიკოლაძე. - ქუთაისი, 1918. - გვ. 161-163[MFN: 34472]
UDC:  655.11(479.22)
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; რუსეთი; პეტერბურგი; ყიზლარი; კრემენჩუგი.
თემატიკა:  ბეჭდვის ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  ბეჭდვის სიტორია საქართველოში; ქართული სტამბები რუსეთში.
ქართული სტამბა რომში და ბუხარეშტში // საქარტველოს ეკლესიის ისტორია / ევ. ნიკოლაძე. - ქუთაისი, 1918. - გვ. 152-154[MFN: 34473]
ანოტაცია:  სტამბა რომში დაარსდა 1625 წელს მარიოს მაჯის, სტეფანე პაულინის და ნიკიფორე ირბახის მცდელობით. რუმინეთში სტამბის დაარსებას ხელი შეუწყო ანთიმოზ ივერიელმა
მოხსენიებული პირები:  მაჯი მარიოს (მბეჭდავი); პაულინი სტეფანე (მბეჭდავი); ნიკიფორე ირბახი (ნიკოლოზ ჩოლოყაშვილი) (საზოგადო მოღვაწე); ანთიმოზ ივერიელი (გარე ქართველი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; იტალია; რომი; რუმინეთი; ბუქარესტი.
საკვანძო სიტყვები:  ბეჭდვის სიტორია საქართველოში; ქართული სტამბები იტალიაში; ქართული სტამბები რუმინეთში.
1. სიხარულიძე, ფრიდონ
რუსეთ-საქართველოს კულტურული ურთიერთობის ისტორიიდან // მეგობრობა : [საბჭოთა ხალხების სტატიების კრებული] / საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემია; ხალხთა მეგობრობის ინსტიტუტი. - თბილისი, 1979. - გვ. 42-59[MFN: 34474]
საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემიახალხთა მეგობრობის მუზეუმი
ანოტაცია:  ვახტანგ VI-ის ზრუნვა მოსკოვში ქართული სტამბის მოწყობისათვის და ქრისტეფორე გურამიშვილის როლი ქართული შრიფტის შექმნაში
მოხსენიებული პირები:  ვახტანგ VI; გურამიშვილი ქრისტეფორე (გარე ქართველი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; რუსეთი; მოსკოვი.
საკვანძო სიტყვები:  ბეჭდვის სიტორია საქართველოში; ქართული სტამბები მოსკოვში.
1. სხირტლაძე, სიმონ
პირველი ქართული სტამბა : (დაარსების 250 წლისთავის გამო) // სიმონ სხირტლაძე : [მოგონებები სიმონზე და სიმონის ნაწერები] / შემდგ.: და რედ.-გამომც. მურმან ლებანიძე. - თბილისი, 1995. - გვ. 215-219[MFN: 34475]
ანოტაცია:  ვახტანგ VI-ის ინიციატივით თბილისში 1709 წელს პირველი ქართული სტამბის დაარსება და წიგნების ბეჭდვა
საკვანძო სიტყვები:  ბეჭდვის სიტორია საქართველოში; სტამბების დაარსება.
1. სხირტლაძე, ს.
პირველი ქართული სტამბა : დაარსების 250 წლისთავის გამო // წერილები : [ქართულ ლიტერატურაზე] / ს. სხირტლაძე. - თბილისი, 1977. - გვ. 301-304[MFN: 34476]
საკვანძო სიტყვები:  ბეჭდვის სიტორია საქართველოში; პირველი ქართული სტამბები.
1. ფეიქრიშვილი, ჟუჟუნა
წიგნის ბეჭდვის ისტორია // ზოგადი ენათმეცნი ერებისა და ქართველოლოგიის საკითხები : წ. 1 / ჟუჟუნა ფეიქრიშვილი. - თბილისი, 2006. - ISBN 99940-65-84-X. - გვ. 85-88[MFN: 34477]
საკვანძო სიტყვები:  ბეჭდვის სიტორია საქართველოში; სტამბები.