"ქუთაისის გუბერნიის მიმომხილვები" - საქართველოს ისტორიის მნიშვნელოვანი წყარო / სულხან კუპრაშვილი, გოდერძი ვაჭრიძე // მორიგი სამეცნიერო კონფერენცია : მიძღვნილი აკაკი წერეთლის დაბადებიდან 170 წლისთავისადმი / რედ.: ლია გაბულინა, გურამ გაბუნია. - ქუთაისი, 2011. - ISBN 978-9941-432-08-8. - გვ. 37-43. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 35366]
UDC:  070(479.222.1)
ვაჭრიძე, გოდერძი
ანოტაცია:  1846-1917 წლებში ქუთაისში გამომავალი პერიოდული სტატისტიკური ხასიათის გამოცემის ("Обзор Кутаисской губернии") მიმოხილვა
ორგანიზაცია:  ქუტაისის გუ,ერნიის მიმოხილვები", პერიოდული გამოცემა; "Обзор Кутаисской губернии", Периодическое издание.
გეოგ.დასახელება:  ქუთაისი; საქართველო.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული პერიოდული გამოცემები.
1. თუშურაშვილი, ომარ
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრები : კარანაძე გრიგოლ თეოფილეს ძე // XX საუკუნის საქართველოს შინაგან საქმეთა და უშიშროების მინისტრები / თუშურაშვილი; ჯახუა. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-0-5532-4. - გვ. 63-66[MFN: 35367]
UDC:  351.74(479.22)(092)
ჯახუა, ივანე
პერსონალია:  კარანაძე გრიგოლ (შინაგან საქმეთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტორო; საქართველოს შინაგან საქმეთა და უშიშროების მინისტრები; ბიოგრაფია.
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრები : ლოლაძე ვახტანგ ალექსანდრეს ძე // XX საუკუნის საქართველოს შინაგან საქმეთა და უშიშროების მინისტრები / თუშურაშვილი; ჯახუა. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-0-5532-4. - გვ. 67-68[MFN: 35368]
UDC:  351.74(479.22)(092)"1952-1953"
პერსონალია:  ლოლაძე ვახტანგ (შინაგან საქმეთა მინისტრი).
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრები : დეკანოზოვი ვლადიმერ გიორგის ძე // XX საუკუნის საქართველოს შინაგან საქმეთა და უშიშროების მინისტრები / თუშურაშვილი; ჯახუა. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-0-5532-4. - გვ. 69-71[MFN: 35369]
პერსონალია:  დეკანოზოვი ვლადიმერ (შინაგან საქმეთა მინისტრი).
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრები : ჯანჯღავა ვლადიმერ ნიკოლოზის ძე // XX საუკუნის საქართველოს შინაგან საქმეთა და უშიშროების მინისტრები / თუშურაშვილი; ჯახუა. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-0-5532-4. - გვ. 72-73[MFN: 35370]
UDC:  351.74(479.22)(092)"1954-1958"
პერსონალია:  ჯანჯღავა ვლადიმერ (შინაგან საქმეთა მინისტრი).
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრები : ღარიბაშვილი ივანე იოსების ძე // XX საუკუნის საქართველოს შინაგან საქმეთა და უშიშროების მინისტრები / თუშურაშვილი; ჯახუა. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-0-5532-4. - გვ. 74-75[MFN: 35371]
UDC:  351.74(479.22)(092)"1958-1961"
პერსონალია:  ღარიბაშვილი ივანე (შინაგან საქმეთა მინისტრი).
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრები : ქავთარაძე ოთარ ალექსანდრეს ძე // XX საუკუნის საქართველოს შინაგან საქმეთა და უშიშროების მინისტრები / თუშურაშვილი; ჯახუა. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-0-5532-4. - გვ. 76-77[MFN: 35372]
UDC:  351.74(479.22)(092)"1961-1965"
პერსონალია:  ქავთარაძე ოთარ (შინაგან საქმეთა მინისტრი).
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრები : შევარდნაძე ედუარდ ამბროსის ძე // XX საუკუნის საქართველოს შინაგან საქმეთა და უშიშროების მინისტრები / თუშურაშვილი; ჯახუა. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-0-5532-4. - გვ. 78-79[MFN: 35373]
UDC:  351.74(479.22)(092)"1965-1972" + 32(479.22)(092)
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (შინაგან საქმეთა მინისტრი, პოლიტიკური მოღვაწე, საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პოლიცია; პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტორო; საქართველოს შინაგან საქმეთა და უშიშროების მინისტრები; ბიოგრაფია; ქართველი პოლიტიკური მოღვაწეები.
1. ნიკოლეიშვილი, ავთანდილ
ქართული საგანმანათლებლო დაწესებულებანი ბაქოში // ბაქოს ქართული დიასპორის ისტორიიდან / ავთანდილ ნიკოლეიშვილი. - ქუთაისი, 2013. - ISBN 978-9941-448-44-7. - გვ.29-46[MFN: 35374]
UDC:  325.2(=353.1)(479.24) + 37(479.22) + 02(479.22) + 008(479.22:479.24)
ანოტაცია:  ქ.შ.წ.კ.გ. საზოგადოების ბაქოს განყოფილების მუშაობა. ბაქოში ქართველთა მიერ საკვირაო სკოლების, სამკითხველოსა და ბაქოს ქართული სკოლის დაარსება
მოხსენიებული პირები:  მანსვეტაშვილი იაკობ (ჟურნალისტი, მწერალი); ზუბალაშვილი ლევან (მრეწველიბ ქველმოქმედი); ზუბალაშვილი სტეფანე (მრეწველი, ქველმლქმედი); ხოშტარია აკაკი (ფინანსისტი, მრეწველი); ჯაყელი ოსებ; ნაკაშიძე მიხეილ.
ორგანიზაცია:  ქ.შ.წ.კ.გ. საზოგადოების ბაქოს განყოფილება; კლდე, ჟურნალი.
გეოგ.დასახელება:  ბაქო.
თემატიკა:  გარე ქართველები; განათლება; ბიბლიოთეკები; საქართველო-აზერბაიჯანის ურთიერთობა.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველები აზერბაიჯანში; ქართული საგანმანათლებლო კერები საზღვარგარეთ; ბაქოს ქართული სკოლა; სამკითხველოები; ქართულ-აზერბაიჯანული კულტურული ურთიერთობები.
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრები : კეთილაძე კონსტანტინე ერემიას ძე // XX საუკუნის საქართველოს შინაგან საქმეთა და უშიშროების მინისტრები / თუშურაშვილი; ჯახუა. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-0-5532-4. - გვ. 80-82[MFN: 35375]
UDC:  351.74(479.22)(092)"1972-1979"
პერსონალია:  კეთილაძე ერემია (შინაგან საქმეთა მინისტრი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3533 | 3534 | 3535 | 3536 | 3537 | 3538 | 3539 | 3540 | 3541 | 3542 | 3543 |  შემდეგი »  ბოლო »»