საეტაპო მნიშვნელობის სპექტაკლი : რ. შტრაუსის ოპერა "სალომე" თბილისის ზ. ფალიაშვილის სახელობის ოპერისა და ბალეთის სახელმწიფო აკადემიური თეატრის სცენაზე // ო, უძლეველო დიდო წამო შემოქმედების / ნანა ქავთარაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-0-5249-1. - გვ. 127-132[MFN: 35561]
ანოტაცია: თბილისის ოპერისა და ბალეტის თეატრის სცენაზე ნინო ანანიაშვილის მიერ განხორციელებული ორი მინი-სპექტაკლის - "მანიერების მშვენიერებანი" და "სიზმრებში იაპონიაზე" - განხილვა
აფხაზეთის ენეოლითისა და ადრებრინჯაოს ხანის კულტურა : აფხაზეთის ადრებრინჯაოს ხანის ძეგლები / გ. ფხაკაძე // აფხაზეთის უძველესი მატერიალური კულტურა : ტ.1 / შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-0-5675-8. - გვ.249-269. - ახლავს ტაბულა[MFN: 35563]
ქართული ეთნონიმიკის ისტორიისათვის / ნანა ხაზარაძე // კავკასიურ-ახლოაღმოსავლური სამყარო / ნანა ხაზარაძე. - თბილისი, 2012. - ISBN 978-99928-20-42-1. - გვ.238-252[MFN: 35564]
სიმღერის სამყაროში : სიმღერა, რომელსაც დღეგრძელობა უწერია // ო, უძლეველო დიდო წამო შემოქმედების / ნანა ქავთარაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-0-5249-1. - გვ. 143-149[MFN: 35565]
"ჩვენმა ძმობამ ცხრა მთა გადაიარა" // ო, უძლეველო დიდო წამო შემოქმედების / ნანა ქავთარაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-0-5249-1. - გვ. 163-165[MFN: 35569]
თეატრი : გავუფრთხილდეთ ყოველ ადამიანში მოცარტს // ო, უძლეველო დიდო წამო შემოქმედების / ნანა ქავთარაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-0-5249-1. - გვ. 166-170[MFN: 35570]