ბედიის ტაძარი - ერთიანი ქართული სახელმწიფოებრიობის სიმბოლო / ზურაბ პაპასქირი // "ქრისტიანობა და მედიცინა: ბედია-1000" : ბედიის ტაძრის 1000 წლისთავისადმი მიძღვნილი სამეცნიერო კონფერენცია (2000, თბილისი) : კონფერენციის მასალები / სრულიად საქართველოს საპატრიარქო; თსუ, თსუ-ს სოხუმის ფილიალი. - თბილისი, 2000. - ISBN 99928-841-77. - გვ. 7[MFN: 35663]
ეკლესია-მონასტრები აფხაზეთში : ბედიის ტაძარი // რელიგია და ეკლესია აფხაზეთში / გივი როგავა. - თბილისი, 2007. - ISBN 978-9941-12-102-9. - გვ. 155-157[MFN: 35664]
ძალაუფლება და დრო რობერტ სტურუას შექსპირიანაში : (რუსთაველის თეატრში განხორციელებული "რიჩარდ მესამე", "მეფე ლირი", "მაკბეტი") : მაკა ვასაძე // სამეცნიერო კონფერენცია VI : მოხსენებათა თეზისები, 12-13 ივნისი : ეძღვნება საქართველოს შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის 90 წლისთავს / ინგლისური ტექსტის რედაქტორები: თამარ ცაგარელი, მარიამ სხირტლაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-99941-9331-3-4. - გვ. 25-26[MFN: 35668]
აპოკალიფსური აზროვნების ტენდენცია თანამედროვე რეჟისურაში / თეა კახიანი // სამეცნიერო კონფერენცია VI : მოხსენებათა თეზისები, 12-13 ივნისი : ეძღვნება საქართველოს შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის 90 წლისთავს / ინგლისური ტექსტის რედაქტორები: თამარ ცაგარელი, მარიამ სხირტლაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-99941-9331-3-4. - გვ. 28-29. - ტექსტი ინგლისურ ენაზე - გვ. 153-154[MFN: 35669]
თეატრისა და ცენზურის ურთიერთობის ზოგიერთი ასპექტი / მაია კიკნაძე // სამეცნიერო კონფერენცია VI : მოხსენებათა თეზისები, 12-13 ივნისი : ეძღვნება საქართველოს შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის 90 წლისთავს / ინგლისური ტექსტის რედაქტორები: თამარ ცაგარელი, მარიამ სხირტლაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-99941-9331-3-4. - გვ. 30-31[MFN: 35670]
ანოტაცია: ქართული თეატრის იდეოლოგიური მიმართულებები საბჭოთა პერიოდში და ცენზურა მიხეილ თუმანიშვილის მიერ 1968 წელს რუსთაველის აკადემიურ თეატრში დადგმულ "ანტიგონეს" მაგალითზე
"მოჩვენებანი" მარჯანიშვილის თეატრში / ნინო მაჭავარიანი // სამეცნიერო კონფერენცია VI : მოხსენებათა თეზისები, 12-13 ივნისი : ეძღვნება საქართველოს შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის 90 წლისთავს / ინგლისური ტექსტის რედაქტორები: თამარ ცაგარელი, მარიამ სხირტლაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-99941-9331-3-4. - გვ. 33-34. - ტექსტი ინგლისურ ენაზე - გვ. 155-156[MFN: 35671]
ქართული თეატრის საზოგადოებრივ-პოლიტიკური მნიშვნელობა / გუბაზ მეგრელიძე // სამეცნიერო კონფერენცია VI : მოხსენებათა თეზისები, 12-13 ივნისი : ეძღვნება საქართველოს შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის 90 წლისთავს / ინგლისური ტექსტის რედაქტორები: თამარ ცაგარელი, მარიამ სხირტლაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-99941-9331-3-4. - გვ. 35-36. - ტექსტი ინგლისურ ენაზე - გვ. 156-157[MFN: 35672]