საქართველო 1918-1921 წლებში : საქართველოს დამოუკიდებელი რესპუბლიკის საშინაო პოლიტიკა / პაატა სურგულაძე // საქართველოს ისტორია : საკითხავი წიგნი, 1783-1990 / აკაკი სურგულაძე, პაატა სურგულაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-16-141-4. - გვ.201-215[MFN: 36117]
შინაარსი: საქართველოს მთავრობის საერთო პოლიტიკური კონცეფცია; ეკონომიკური ვითარება; მმართველობის ოგანიზაცია; დემოკრატიული რესპუბლიკის ეროვნული პოლიტიკა; გლეხთა აჯანყებანი საქართველოში; დემოკრატიული საქართველოს კონსტიტუცია
საქართველო 1918-1921 წლებში : დემოკრატიული საქართველოს საგარეო პოლიტიკა / პაატა სურგულაძე // საქართველოს ისტორია : საკითხავი წიგნი, 1783-1990 / აკაკი სურგულაძე, პაატა სურგულაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-16-141-4. - გვ.216-226[MFN: 36120]
შინაარსი: საერთო მიმართულება; სომხეთ-საქართველოს კონფლიქტი; დემოკრატიული საქართველო და დენიკინი; საქართველოს საკითხი პარიზის საზავო კონფერენციაზე; საქართველო-რუსეთის 1920 წლის 7 მაისის ხელშეკრულება; საქართველოს საკითხი ერთა ლიგაში
გრემ-ნეკრესის ისტორიულ-ხუროთმოძღვრული სახელმწიფო მუზეუმ-ნაკრძალი // საქართველოს მუზეუმები : გზამკვლევი. - თბილისი, 2006. - გვ. 155. - ტექსტი ქართულ და ინგლისურ ენებზე[MFN: 36121]
საქართველო 1918-1921 წლებში : 1921 წლის 25 თებერვალი / პაატა სურგულაძე // საქართველოს ისტორია : საკითხავი წიგნი, 1783-1990 / აკაკი სურგულაძე, პაატა სურგულაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-16-141-4. - გვ.226-223[MFN: 36122]
შინაარსი: საქართველოს კომუნისტური პარტიის საქმისნობა 7 მაისის შემდეგ; წითელი არმიის შემოჭრა საქართველოში; ქუთაისის მოლაპარაკება 1921 წ. 17-18 მარტს; 1921 წ. 25 თებერვლის შეფასებისათვის
საქართველო 1918-1921 წლებში : საქართველოს კულტურა 1918-1920 წლებში / პაატა სურგულაძე // საქართველოს ისტორია : საკითხავი წიგნი, 1783-1990 / აკაკი სურგულაძე, პაატა სურგულაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-16-141-4. - გვ.233-237[MFN: 36123]