ანოტაცია:  სპირტიანი სასმელები XIX საუკუნის საქართველოში
თემატიკა:  ალკოჰოლური სასმელები.
ზემო მაჩხაანის მთავარანგელოზი // კუპელჰალე / ნატო გენგიური. - თბილისი, 2005. - ISBN 99940-0-351-8. - გვ. 100-105[MFN: 36541]
ანოტაცია:  ძეგლის ხუროთმოძღვრული დახასიათება
გეოგ.დასახელება:  ზემო მაჩხაანი, სოფელი (დედოფლისწყაროს რაიონი).
თემატიკა:  საეკლესიო ხუროთმოძრვრება.
საკვანძო სიტყვები:  კახეთის ეკლესია-მონასტრები.
1. კალანდაძე, ბონდო
ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების კომპანიები XXI საუკუნეში : გომის სპირტისა და არყის კომპანია // ქართული ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების მატიანე : 1800 წლიდან 2009 წლამდე / ბონდო კალანდაძე. - თბილისი, 2008. - ISBN 978-99940-944-9-3. - გვ. 416-419[MFN: 36542]
ორგანიზაცია:  გომის სპირტისა და არყის კომპანია.
ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების კომპანიები XXI საუკუნეში : დავით სარაჯიშვილი და ენისელი // ქართული ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების მატიანე : 1800 წლიდან 2009 წლამდე / ბონდო კალანდაძე. - თბილისი, 2008. - ISBN 978-99940-944-9-3. - გვ. 420-426[MFN: 36543]
ორგანიზაცია:  "ენისელი", დავით სარაჯიშვილის სახელობის კონიაკის სამრეწველო-კომერციული ფირმა.
1. შუბითიძე-მაჭარაშვილი, ვაჟა
ზემო ოროზმანის ეკლესია // ქართული ციხე-სიმაგრეები და ეკლესია-მონასტრები / ვაჟა შუბითიძე-მაჭარაშვილი, დავით ბოლქვაძე. - თბილისი, 2008. - ISBN 99928-1-9. - გვ. 22[MFN: 36544]
ანოტაცია:  დმანისის რაიონში მდებარე XII-XIII საუკუნეების ეკლესიის მოკლე აღწერილობა
გეოგ.დასახელება:  ზემო ოროზმანი, სოფელი (დმანისის რაიონი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართლის ეკლესია-მონასტრები.
ქართველი მეღვინეები : კარლო გველესიანი // ქართული ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების მატიანე : 1800 წლიდან 2009 წლამდე / ბონდო კალანდაძე. - თბილისი, 2008. - ISBN 978-99940-944-9-3. - გვ. 245[MFN: 36545]
UDC:  663.2(479.22)(092) + 663.5(479.22)
ანოტაცია:  კონიაკის ცნობილი სპეციალისტის ცხოვრება და მოღვაწეობა (1927-1997)
პერსონალია:  გველესიანი კარლო (მეღვინე).
თემატიკა:  მეღვინეობა; ალკოჰოლური სასმელები.
შაქრის წარმოება // რუსული კოლონიალიზმი საქართველოში / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი; ალექსანდრე დაუშვილი; მიხეილ სამსონაძე და სხვ.. - თბილისი, 2008. - ISBN 978-9941-12-395-5. - გვ. 112-115[MFN: 36546]
UDC:  663.63(479.22)
ანოტაცია:  შაქრის წარმოება XIX საუკუნის საქართველოში
თემატიკა:  შაქრის წარმოება.
1. Такайшвили, Е. С. (Евфимий Семенович)
Христианские памятники : Верхняя Ошора / Е. С Такайшвили // Материалы по археологии Кавказа, собранные экспедициями Московского археологического общества : Вып. 12 / Под редакцией гр. Уваровой. - Москва, 1909. - С. 9[MFN: 36547]
ანოტაცია:  Описание церкви
გეოგ.დასახელება:  Ахалцихский район.
თემატიკა:  Церковная архитектура.
საკვანძო სიტყვები:  Церкви и монастыри Самцхе-Джавахети.
1. ჯავახიშვილი, ივანე
საქართველოს მდგომარეობა XV საუკუნის განმავლობაში // ქართველი ერის ისტორია : 5 ტომად : ტ.4 / ივანე ჯავახიშვილი. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-19-790-1. - გვ.158-178[MFN: 36548]
UDC:  94(479.22)"XV"
შინაარსი:  საქართველოს განახლება თემურ-ლენგის განადგურების შემდგომ; მოსალოდნელი გაძლიერების მაგიერ საქმის უკუღმა დატრიალება და ამის მიზეზი; მოსახლეობის შემცირება და მისი შედეგები; მაშინდელი საქართველოს უმთავრესი უბედურება შინაური ბრძოლა და განკეძოებისადმი მიდრეკილება იყო; საქართველოს კათალიკოსების პოლიტიკა; ეკლესიის მთლიანობის სახელმწიფოებრივ-ეროვნული მნიშვნელობა და გაყოფის საბედისწერო შედეგი; ეპისკოპოსთათვის ერთგულება-მორჩილების ფიცის შემოღება; საქართველოს დაყოფის დამღუპველობა; საქართველოს მთლიანობის დარღვევის მიზეზები; თემობრივობა; სახელმწიფოებრიობის შესუსტება. სამეფოს საქმეებში მეფის სახლობის ჩამრევლობა; ამ მოვლენის დასაწყისი და მიზეზები; კონსტანტინეპოლის ოსმალეთის დედაქალაქად გადაქცევის შედეგი საქართველოსთვის; დასავლეთის, ზღვის გზის შეკვრა, კულტურის ცენტრის დასავლეთ ევროპაში გადასვლა და მისი შედეგი; ქვეყნის დაქვეითების ფსიქოლოგიური საფუძველი; დაქვეითების პროცესი; მოსახლეობის შემცირების შედეგები საზოგადოდ და კერძოდ მეურნეობაში; სასოფლო მეურნეობის დაქვეითება; აღებმიცემობის დაცემა; სრულიადი საქართველოს დაყოფის ეკონომიკური შედეგი; კულტურული დაქვეითება; საქართველოს მაშინდელი ეკონომიკური მდგომარეობა; საქართველოს კათალიკლსკბი ეკონომიკური პოლიტიკა; ფინანსური პოლიტიკა საქართველოში; საქართველოს საერთაშორისო მდგომარეობა
პერსონალია:  ალექსანდრე I დიდი (საქართველოს მეფე).
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია.
1. გაბოძე, ჯულიეტა
აკაკის ურთიერთობა გამომცემლებთან - მიტროფანე ლაღიძე : "ნათელას" გამოცემის ისტორია // აკაკის თხზულებათა გამოცემები / ჯულიეტა გაბოძე. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-0-1719-3. - გვ. 157-165[MFN: 36549]
UDC:  821.353.1(092) + 663.64(479.22)(092) + 338.22(479.22)(092)
პერსონალია:  წერეთელი აკაკი (პოეტი); ლაღიძე მიტროფანე (მეწარმე).
თემატიკა:  ქართველი მწერლობა; უალკოჰოლო სასმელები; მეწარმეობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 3650 | 3651 | 3652 | 3653 | 3654 | 3655 | 3656 | 3657 | 3658 | 3659 | 3660 |  შემდეგი »  ბოლო »»