ახალი დროება // ქართულის რვეულები : XIX საუკუნის სურათები / აკა მორჩილაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-15-790-5. - გვ. 52-57[MFN: 38109 ]
UDC: 94(479.22)"XIX"
ანოტაცია: ქართველ თავადთა ყოფა-ცხოვრება XIX საუკუნეში
ილია სახლში და სამსახურში // ქართულის რვეულები : XIX საუკუნის სურათები / აკა მორჩილაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-15-790-5. - გვ. 58-68. - ახლავს ფოტოები. - ილია ჭავჭავაძე[MFN: 38110 ]
ანოტაცია: ილია ჭავჭავაძის პიროვნული პორტრეტი
პერსონალია: ჭავჭავაძე ილია (მწერალი).
თემატიკა: ქართული მწერლობა .
მამულაიშვილი, ჯაბა
სახელმწიფოს რაობა და ქართული სახელმწიფოებრიობის ჩამოყალიბებისა და განვითარების ზოგადი მიმოხილვა (დავით IV აღმაშენებლამდე) // ქართული სახელმწიფოებრიობის დაქვეითება (XIII საუკუნე) და მისის მიზეზები / ჯაბა მამულაიშვილი. - ბათუმი, 2013. - ISBN 978-9941-434-29-7. - გვ.13-28[MFN: 38111 ]
UDC: 94(479.22)"I-XII"
შინაარსი: სახელმწიფო; "შენ, ჰე, ფარნავაზ, ჰქმენ ერთმთავრობა!"; "ქართლად ფრიადი ქუეყანაი აღირიცხების"
ანოტაცია: ქართული სახელმწიფოს ჩამოყალიბების ისტორიისათვის
პერსონალია: ფარნავაზი (ქართლის მეფე); მირიანი (ქართლის მეფე, წმინდანი); ბაგრატ III (საქართველოს მეფე); გიორგი II (საქართველოს მეფე); დავით IV აღმაშენებელი (საქართველოს მეფე).
მოხსენიებული პირები: ბასილი II ბულგართმმუსვრელი (ბიზანტიის იმპერატორი).
გაზეთები, გაზეთები // ქართულის რვეულები : XIX საუკუნის სურათები / აკა მორჩილაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-15-790-5. - გვ. 69-79[MFN: 38112 ]
ანოტაცია: "დროებისა" და "ივერიის" დახურვის მიზეზები
მოხსენიებული პირები: ყიფიანი დიმიტრი ; ლაღიაშვილი იოსებ ; წერეთელი აკაკი ; კეზელი დავით (ჟურნალისტი); კერესელიძე ივანე ; ჭავჭავაძე ილია ; მესხი სერგეი .
ორგანიზაცია: "დროება" , გაზეთი; "ივერია" , გაზეთი; "კვალი" , ჟურნალი.
თემატიკა: ჟურნალისტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ქართული გაზეთები .
საითიძე, გიორგი
სათქმელი ჯერ კიდევ ბევრია // ისტორიულ-პუბლიცისტური ნარკვევები / გიორგი (გელა) საითიძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-22-037-1. - გვ. 5-18[MFN: 38113 ]
UDC: 94(479.22)"1921" + 329(479.22)(092)
ანოტაცია: საბჭოთა რუსეთის და ქართველი ბოლშევიკების (იოსებ ჯუღაშვილი, სერგო ორჯონიკიძე, ფილიპე მახარაძე, მამია ორახელაშვილი, შალვა ელიავა და სხვ.) წვლილი 1921 წლის თებერვალში ეროვნული დამოუკიდებლობის დამხობაში
პერსონალია: სტალინი იოსებ ბესარიონის ძე (პოლიტიკური მოღვაწე); ორჯონიკიძე სერგო (პოლიტიკური მოღვაწე); მახარაძე ფილიპე (პოლიტიკური მოღვაწე); ორახელაშვილი ივანე (მამია) დიმიტრის ძე (პოლიტიკური მოღვაწე); ელიავა შალვა (პოლიტიკური მოღვაწე).
საკვანძო სიტყვები: 1921 წლის აჯანყება .
განვითარებული ქართული სახელმწიფოს თავისებურებები, მისი ძლიერი და სუსტი მხარეები : სახელმწიფოებრიობის რღვევის პირველი ნიშნები // ქართული სახელმწიფოებრიობის დაქვეითება (XIII საუკუნე) და მისი მიზეზები / ჯაბა მამულაიშვილი. - ბათუმი, 2013. - ISBN 978-9941-434-29-7. - გვ.29-69[MFN: 38114 ]
UDC: 94(479.22)"XII-XIII"
შინაარსი: "ბოლოს ამათსა მოქმედსა ხელნი გულზედან დამესხნეს"; "მაგრამ უცაბედად მადლი არეულა, ბორბალი უკუღმა დატრიალებულა"
ანოტაცია: დავით აღმაშენებლის მიერ შექმნილი სახელმწიფო და სახელმწიფორ რღვევის დასაწისი მისი მემკვიდრეების მმართველობის დროს
პერსონალია: დავით IV აღმაშენებელი (საქართველოს მეფე); დემეტრე I (საქართველოს მეფე); დავით V (საქართველოს მეფე); გიორგი III (საქართველოს მეფე); თამარ მეფე .
სახელმწიფოებრიობის სრული დაქვეითება და საგარე საფრთხის მოძალება (გიორგი IV-დან გიორგი V-მდე) // ქართული სახელმწიფოებრიობის დაქვეითება (XII საუკუნე) და მისი მიზეზები / ჯაბა მამულაიშვილი. - ბათუმი, 2013. - ISBN 978-9941-434-29-7. - გვ.70-86[MFN: 38115 ]
UDC: 94(479.22)"XIII"
შინაარსი: "მაშველი არგჭირდებოდაო, შავლეგო"; "ჩვენთვის მონღოლია პირველი სასჯელი"
პერსონალია: გიორგი IV ლაშა (საქართველოს მეფე); რუსუდანი (საქართველოს მეფე).
მარტო და მტკიცედ // ქართულის რვეულები : XIX საუკუნის სურათები / აკა მორჩილაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-15-790-5. - გვ. 80-88[MFN: 38116 ]
ანოტაცია: იაკობ გოგებაშვილის ცხოვრების წესი. მოგონებები
პერსონალია: გოგებაშვილი იაკობ (პედაგოგი).
თემატიკა: პედაგოგიკა .
ერის წყლული აჩნდა წყლულად : (ლადო დარჩიაშვილის პოლიტიკური პორტრეტისათვის) // ისტორიულ-პუბლიცისტური ნარკვევები / გიორგი (გელა) საითიძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-22-037-1. - გვ. 19-38[MFN: 38117 ]
UDC: 329(479.22)(092) + 323.1(479.22) + 070(479.22)
ანოტაცია: ლ. დარჩიაშვილის, როგორც სოციალ დემოკრატის დამოკიდებულება ეროვნული საკითხისადმი. XX ს-ის დასაწყისიდან 20-იან წლებამდე პერიოდულ პრესაში დაბეჭდილი მისი პუბლიკაციების ანალიზი
პერსონალია: დარჩიაშვილი ვლადიმერ (პოლიტიკური მოღვაწე).
თემატიკა: პოლიტიკური პარტიები ; ეროვნული საკითხი ; ჟურნალისტიკა .
შექსპირის ხალხი // ქართულის რვეულები : XIX საუკუნის სურათები / აკა მორჩილაძე. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-15-790-5. - გვ. 89-102[MFN: 38118 ]
UDC: 821.03(479.22)(092)
ანოტაცია: ივანე მაჩაბლის პიროვნება
პერსონალია: მაჩაბელი ივანე (მთარგმნელი, საზოგადო მოღვაწე).
თემატიკა: თარგმანები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 3807 | 3808 | 3809 | 3810 | 3811 | 3812 | 3813 | 3814 | 3815 | 3816 | 3817 | შემდეგი » ბოლო »»