"სისატურა" ჩემი დაწერილია // ბრძოლა სატანასთან : (წერილები, სიტყვები, აკრძალული თვითგამოცემებით გავრცელებული წერილები და სიტყვები, პოლემიკა) / ნოდარ წულეისკირი. - თბილისი, 1990. - გვ.213-218[MFN: 40202]
ანოტაცია: ნოდარ წულეისკირის ნაგცხადება მისი ნოველის "სისატურას" გამოყენების შესახებ პანომიმის თეატრში წარმოდგენილ სპექტაკლში "კიდევაც დაზრდებიან; რეჟისორი ამირან შალიკაშვილი
ქართული ესტრადის მოკლე ისტორიული მიმოხილვა // თხზულებათა კრებული : 5 ტომად : ტ.5: მინატურები, ლიტერატურული ნარკვევები / იოსებ გრიშაშვილი. - თბილისი, 1965. - გვ.229-237[MFN: 40207]
ქართული რეჟიმის რაკრუსი ფსევდო-როკ-კულტურის ისტორიაში : (საუბარი მელომანთან) // ქართული სოციალური მანქანა : მოკლე ანატომია : ყველასათვის საკითხავი წიგნი / ელიზბარ ელიზბარაშვილი. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-502-7. - გვ.18-28[MFN: 40209]
ქართული საბავშვო მუსიკალური ხელოვნების აღმავლობისთვის / არჩილ ჩაჩიბაია // მშვენიერების სამყარო და მოზარდი თაობა / არჩილ ჩაჩიბაია. - თბილისი, 1977. - გვ.119-126[MFN: 40211]