საქართველოში სახელმწიფო იდეოლოგია მართლმადიდებლერი ქრისტიანული იყო / მარიამ ლორთქიფანიძე // საქართველოს დიდი ქალბატონი მარიამ ლორთქიფანიძე / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; ექვთიმე თაყაიშვილის სახელობის საქართველოს საისტორიო საზოგადოება. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-13-292-6. - გვ. 127-131[MFN: 45601]
თურქეთის მთავრობა ტაო-კლარჯეთთან ერთად კოლხურ კულტურასაც განადგურებით ემუქრება / მარიამ ლორთქიფანიძე // საქართველოს დიდი ქალბატონი მარიამ ლორთქიფანიძე / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; ექვთიმე თაყაიშვილის სახელობის საქართველოს საისტორიო საზოგადოება. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-13-292-6. - გვ. 132[MFN: 45602]
"აბრეშუმის გზა" XXI საუკუნის განმსაზღვრელი პროექტია / მარიამ ლორთქიფანიძე // საქართველოს დიდი ქალბატონი მარიამ ლორთქიფანიძე / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; ექვთიმე თაყაიშვილის სახელობის საქართველოს საისტორიო საზოგადოება. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-13-292-6. - გვ. 136-141[MFN: 45603]
ჯავახეთი / მარიამ ლორთქიფანიძე, ნუკრი შოშიაშვილი // საქართველოს დიდი ქალბატონი მარიამ ლორთქიფანიძე / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; ექვთიმე თაყაიშვილის სახელობის საქართველოს საისტორიო საზოგადოება. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-13-292-6. - გვ. 144-148[MFN: 45604]
დავით გარეჯის სამონასტრო რესპუბლიკად უნდა გამოვაცხადოთ! / მარიამ ლორთქიფანიძე // საქართველოს დიდი ქალბატონი მარიამ ლორთქიფანიძე / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; ექვთიმე თაყაიშვილის სახელობის საქართველოს საისტორიო საზოგადოება. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-13-292-6. - გვ. 149-151[MFN: 45605]
დავით გარეჯის ხელყოფა, სარწმუნოების ხელყოფაა! / მარიამ ლორთქიფანიძე // საქართველოს დიდი ქალბატონი მარიამ ლორთქიფანიძე / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; ექვთიმე თაყაიშვილის სახელობის საქართველოს საისტორიო საზოგადოება. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-13-292-6. - გვ. 151-152[MFN: 45606]
დიდი ხანია, ფიცით, სად არის თამარის საფლავი და რისთვის არის საჭირო მისი ხელახალი აღმოჩენა? / მარიამ ლორთქიფანიძე // საქართველოს დიდი ქალბატონი მარიამ ლორთქიფანიძე / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; ექვთიმე თაყაიშვილის სახელობის საქართველოს საისტორიო საზოგადოება. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-13-292-6. - გვ. 152-154[MFN: 45607]
როდის იქცნენ საქართველოში დასახლებული ოსები მკვიდრ მოსახლეობად / მარიამ ლორთქიფანიძე // საქართველოს დიდი ქალბატონი მარიამ ლორთქიფანიძე / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; ექვთიმე თაყაიშვილის სახელობის საქართველოს საისტორიო საზოგადოება. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-13-292-6. - გვ. 168-171[MFN: 45608]
ისეთ მეზობელს რა ვუთხარ, რომლის ნდობაც არ შეიძლება / მარიამ ლორთქიფანიძე // საქართველოს დიდი ქალბატონი მარიამ ლორთქიფანიძე / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; ექვთიმე თაყაიშვილის სახელობის საქართველოს საისტორიო საზოგადოება. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-13-292-6. - გვ. 171-174[MFN: 45609]
ვინ იყვნენ აფსუები და საიდან ჩამოსახლდნენ ისინი საქართველოში / მარიამ ლორთქიფანიძე // საქართველოს დიდი ქალბატონი მარიამ ლორთქიფანიძე / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; ექვთიმე თაყაიშვილის სახელობის საქართველოს საისტორიო საზოგადოება. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-13-292-6. - გვ. 176-180[MFN: 45610]