ვაჟა-ფშაველას აფორიზმები / მამუკა ჭანტურაია // ფილოლოგიის ფაკულტეტის ახალგაზრდა მეცნიერთა შრომები : წ. 3: ეძღვნება აკადემიკოს კორნელი კეკელიძეს დაბადების 120 წლისთავს / თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 1999. - გვ. 88-99. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 48230]
დიალექტიზმის მხატვრული ფუნქცია ვაჟა-ფშაველას შემოქმედებაში : (რიტორიკული ფიგურები) / მამუკა ჭანტურაია // ფილოლოგიის ფაკულტეტის ახალგაზრდა მეცნიერთა შრომები : წ. 8: ეძღვნება ფარნაოზ ერთელიშვილის დაბადების 80 წლისთავს / თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2004. - გვ. 21-34. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 48231]
დიალექტიზმის მხატვრული ფუნქცია ვაჟა-ფშაველას პოეზიაში : (გაპიროვნება, სინონიმი, ჰიპერბოლა, ლიტოტესი) / მამუკა ჭანტურაია // ფილოლოგიის ფაკულტეტის ახალგაზრდა მეცნიერთა შრომები : წ. 7: ეძღვნება ივანე ჯავახიშვილის სახელმწიფო უნივერსიტეტის დაარსების 85 წლისთავს / თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2003. - გვ. 27-41. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 48232]
დიალექტური წარმოების კომპოზიტები ვაჟა-ფშაველას თხზულებათა ენაში / ეკატერინე აბაიშვილი // XXV რესპუბლიკური დიალექტოლოგიური სამეცნიერო სესია : მასალები, 2005 წლის 29-30 ნოემბერი-1 დეკემბერი : ეძღვნება პროფესორ ა. ჭინჭარაულის დაბადების 80 წლისთავს / საქართველოს მეცნიერებათა აკადემია, ქართული ენის მეცნიერული შესწავლის სამეცნიერო საბჭო, დიალექტოლოგიის სამეცნიერო საბჭო; ენათმეცნიერების ინსტიტუტი. - თბილისი, 2005. - ISBN 99940-851-2-3. - გვ. 7-8[MFN: 48233]
რელიგიური დაწესებულებები ბათუმში : რუსეთის სინოდის დამოკიდებულება გურია-სამეგრელოს ეპარქიის მიმართ და ბათუმის რელიგიური დაწესებულებები XIX-XX სს. მიჯნაზე // ნარკვევები ბათუმის ისტორიიდან : მერაბ მეგრელიშვილი. - ბათუმი, 2013. - ISBN 978-9941-9244-2-2. - გვ. 89-93. - რეზ. რუს. ენაზე[MFN: 48234]