ზეპირი ისტორიები // თანამედროვე ქართული ნარატიული ფოლკლორი : (ზეპირი ისტორიების მიხედვით) / მ. ტურაშვილი. - თბ., 2010. - გვ.131-181[MFN: 4866]
ანოტაცია:  სხვადასხვა სახის ზეპირად გადმოცემული ისტორიები
თემატიკა:  ფოლკლორი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ფოლკლორი.
1. წერეთელი, მარი
აკაკი ბაქრაძის პოლიტიკური კონცეფციის ორიენტირები // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციის ტოტალიტარიზმი და ლიტერატურული დისკურსი მე-20 საუკუნის გამოცდილება : მასალები / "ტოტალიტარიზმი და ლიტერატურული დისკურსი", საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია (2010; თბილისი). - თბ., 2010. - გვ.310-316. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 4867]
ანოტაცია:  აკაკი ბაქრაძის "ღია ტექსტის" განხილვა
პერსონალია:  ბაქრაძე აკაკი (ფილოლოგი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი კრიტიკოსები; პუბლიცისტიკა.
1. გოგია, ზაზა
ოპოზიციური ტექსტის სოციოდინამიკა ტოტალიტარულ სივრცეში // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციის ტოტალიტარიზმი და ლიტერატურული დისკურსი მე-20 საუკუნის გამოცდილება : მასალები / "ტოტალიტარიზმი და ლიტერატურული დისკურსი", საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია (2010; თბილისი). - თბ., 2010. - გვ.343-350. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 4868]
ანოტაცია:  განხილულია ქართველ მწერალთა ოპოზიციური, ანტიტოტალიტარული მხატვრული ტექსტები (ო. ჭილაძე, ლ. გოთუა, ჭ. ამირეჯიბი, ა. კალანდაძე, მ. მაჭავარიანი, ი. აბაშიძე, შ. ნიშნიანიძე, რ. ჭეიშვილი, გ. დოჩანაშვილი და სხვ.)
პერსონალია:  ჭილაძე ოთარ (მწერალი); გოთუა ლევან (მწერალი); ამირეჯიბი ჭაბუა (მწერალი); კალანდაძე ანა (პოეტი); მაჭავარიანი მუხრან (პოეტი); აბაშიძე ირაკლი (პოეტი); ნიშნიანიძე შოთა (პოეტი); ჭეიშვილი რეზო (პოეტი); დოჩანაშვილი გურამ (მწერალი).
ტოტალიტარიზმი, შემოქმედებითი თავისუფლება და თავისუფალი ლექსი // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციის ტოტალიტარიზმი და ლიტერატურული დისკურსი მე-20 საუკუნის გამოცდილება : მასალები / "ტოტალიტარიზმი და ლიტერატურული დისკურსი", საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია (2010; თბილისი). - თბ., 2010. - გვ.351-360. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 4869]
UDC:  821.353.1(092) + 82-1/9(479.22)
ანოტაცია:  ქართული თავისუფალი ლექსის ისტორია გალაკტიონ ტაბიძისდა მუხრან მაჭავარიანის ლექსების მაგალითზე
პერსონალია:  ტაბიძე გალაკტიონ (პოეტი); მაჭავარიანი მუხრან (პოეტი).
თემატიკა:  ლიტერატურული კრიტიკა; ლიტერატურული ჟანრები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მწერლები; შემოქმედება; პოეზია.
1. თიბილაშვილი, ლალი
"...სურთ საქართველოს აუგონ წესი" : (პიროვნული ამბოხი ტოტალიტარიზმის წინააღმდეგ ზვიად გამსახურდიას ლირიკის მიხედვით) // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციის ტოტალიტარიზმი და ლიტერატურული დისკურსი მე-20 საუკუნის გამოცდილება : მასალები / "ტოტალიტარიზმი და ლიტერატურული დისკურსი", საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია (2010; თბილისი). - თბ., 2010. - გვ.361-364. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 4870]
UDC:  342.5(479.22)(092)
ანოტაცია:  განხილულია საქართველოს პირველი პრეზიდენტის ზვიად გამსახურდიას პოეზია
პერსონალია:  გამსახურდია ზვიად (ლიტერატორი, საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს პრეზიდენტები; ლიტერატურული მოღვაწეობა.
1. კვაჭანტირაძე, მანანა
ტრავმული მეხსიერება პოსტსაბჭოთა ქართულ ნარატივში : (ოთარ ჭილაძის "აველუმი") // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია ტოტალიტარიზმი და ლიტერატურული დისკურსი მე-20 საუკუნის გამოცდილება : მასალები / "ტოტალიტარიზმი და ლიტერატურული დისკურსი", საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია (2010; თბილისი). - თბ., 2010. - გვ.365-370. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 4871]
ანოტაცია:  რომანის ფსიქოსომატური დახასიათება
პერსონალია:  ჭილაძე ოთარ (მწერალი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 483 | 484 | 485 | 486 | 487 | 488 | 489 | 490 | 491 | 492 | 493 |  შემდეგი »  ბოლო »»