შინაარსი: შვილის თვალით; მეექვსე გრძნობა...
ანოტაცია: ივანე ჯავახიშვილის ცხოვრება და სამეცნიერო მოღვაწეობა
პერსონალია: ჯავახიშვილი ივანე (ისტორიკოსი).
თემატიკა: ისტორია .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი ისტორიკოსები ; მოღვაწეობა .
რეკვავა, დავით
ქართული ეკლესიების მისაკუთრება სომეხი მეცნიერების მიერ // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "ტბელობა", 2009 წლის ოქტომბერ-ნოემბერი : (მასალები) / "ტბელობა", საერთაშორისო სამეცნ. კონფერენცია (2009; ხულო); რედ. დამანა მელიქიშვილი. - თბ., 2009. - გვ.31-33.[MFN: 5269 ]
UDC: 2(479.22:479.25) + 726(479.22)
• ხიზანიშვილი, ნათია ;
ანოტაცია: განხილულია სომხურ ენაზე გამოცემული რუკა-ცნობარი - "სომხური ეკლესიები საქართველოში"
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; სომხეთი .
თემატიკა: რელიგია ; საეკლესიო ხუროთმოძღვრება .
საკვანძო სიტყვები: ქართულ-სომხური რელიგიური ურთიერთობები ; საქართველოს ეკლესია-მონასტრები ; თბილისის ეკლესია-მონასტრები ; თბილისის ბეთლემის ეკლესია ; თბილისის სურბ-ნიშანის (ქართული წმ.ჯვრის) ეკლესია .
ჯავახიშვილდი, ივანე
ორი ბარათი კიტა აბაშიძისადმი // სასიტყვეთი : სიტყვიერების მასწავლებლისა და უფროსკლასელის შემხიდებელი / თ. კვაჭანტირაძე. - თბ., 2008. - გვ.510-512.[MFN: 5270 ]
UDC: 930(479.22)(092) + 821.353.1.09(092)
ანოტაცია: ხელნაწერთა ინსტიტუტში დაცული ივანე ჯავახიშვილის წერილების პუბლიკაცია
პერსონალია: ჯავახიშვილი ივანე (ისტორიკოსი); აბაშიძე კიტა (ფილოლოგი).
თემატიკა: ისტორია ; ლიტერატურული კრიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი ისტორიკოსები ; მიმოწერა ; ქართველი კრიტიკოსები .
საგანთაშორისო კავშირი // სასიტყვეთი : სიტყვიერების მასწავლებლისა და უფროსკლასელის შემხიდებელი / თ. კვაჭანტირაძე. - თბ., 2008. - გვ.513-519.[MFN: 5271 ]
UDC: 930(479.22) + 372.893
ანოტაცია: ივანე ჯავახიშვილის მოღვაწეობისა და მეცნიერული ნაშრომების სკოლაში სწავლების საკითხებზე მსჯელობენ პედაგოგები: შოთა კურტანიძე, ეთერ მახარობლიშვილი, შორენა ქაჯაია
მოხსენიებული პირები: კურტანიძე შოთა (პედაგოგი); მახარობლიშვილი ეთერ (პედაგოგი); ქაჯაია შორენა (პედაგოგი).
თემატიკა: ისტორია ; პედაგოგიკა .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი ისტორიკოსები ; მოღვაწეობა ; სწავლების მეთოდიკა .
ჩხარტიშვილი, ცაცა
იოსებ ჩიჯავაძის ბიოგრაფიის ზოგიერთი საკითხი // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "ტბელობა", 2009 წლის ოქტომბერ-ნოემბერი : (მასალები) / "ტბელობა", საერთაშორისო სამეცნ. კონფერენცია (2009; ხულო); რედ. დამანა მელიქიშვილი. - თბ., 2009. - გვ.34-39.[MFN: 5272 ]
UDC: 27-725(479.22) + 070(479.22)
ანოტაცია: ქართველი სასულიერო მოღვაწის, მღვდელ იოსებ ჩიჯავაძის ცხოვრებისა და მოღვაწეობის შესახებ. მისი ღვაწლი ქართული ეკლესიის ავტოკეფალიის აღდგენისათვის ბრძოლაში. მღვდელ იოსებ ჩიჯავაძის რედაქტორობით ყოველკვირეული გაზეთ "სიტყვის" დაარსება
პერსონალია: იოსებ [ჩიჯავაძე] (მღვდელი).
ორგანიზაცია: "სიტყვა" , გაზეთი.
თემატიკა: სასულიერო პირები ; ჟურნალისტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი სასულიერო პირები ; ბიოგრაფია ; მოღვაწეობა ; ქართული პერიოდული გამოცემები .
ჟამი ბრძოლებისა და ჟამი მშვიდობისა : მეომარი სკოლამ უნდა აღზარდოს // სასიტყვეთი : სიტყვიერების მასწავლებლისა და უფროსკლასელის შემხიდებელი / თ. კვაჭანტირაძე. - თბ., 2008. - გვ.520-536.[MFN: 5273 ]
UDC: 821.353.1(092) + 94(479.22) + 372.893
ანოტაცია: ომის თემა ქართულ მწერლობაში. ამ თემის სკოლაში სწავლების საკითხებზე მსჯელობენ პედაგოგები: ვახტანგ ტურძელაძე, ვენერა კალანდაძე, გრიგოლ ბერიძე
მოხსენიებული პირები: ტურძელაძე ვახტანგ (პედაგოგი); კალანდაძე ვენერა (პედაგოგი); ბერიძე გრიგოლ (პედაგოგი).
თემატიკა: ლიტერატურული კრიტიკა ; პედაგოგიკა ; ისტორია .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი მწერლები ; სწავლების მეთოდიკა ; მეორე მსოფლიო ომი .
როცა "მისი" არ არის "თავისი" // სასიტყვეთი : სიტყვიერების მასწავლებლისა და უფროსკლასელის შემხიდებელი / თ. კვაჭანტირაძე. - თბ., 2008. - გვ.569-571.[MFN: 5274 ]
UDC: 81(479.2)(092) + 811.353.1'366
ანოტაცია: გამოხმაურება თინათინ ღვინაძის წერილზე "ნაცვალსახელთა გამოყენებასთან დაკავშირებული ზოგიერთი საკითხი" გამოქვეყნებული ჟურნალ "ქართული ენა და ლიტერატურა სკოლაში" (1980, N3)
პერსონალია: ღვინაძე თინათინ (ენათმეცნიერი).
თემატიკა: ენათმეცნიერება .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი ენათმეცნიერები ; მორფოლოგია ; ნაცვალსახელი .
სიცრუის ბაზრის მოლოდინში : (წინასიტყვაობის მაგიერ) // საქართველო და რუსეთი : (მფარველობიდან ანექსიამდე) / ვ. გურული. - თბ., 2010. - გვ.3-7.[MFN: 5275 ]
UDC: 94(479.22) + 94(479.22:470)
ანოტაცია: საქართველოს რუსეთთან შეერთებისა და მისი შედეგების ზოგადი მიმოხილვა
მოხსენიებული პირები: ალექსანდრე I (რუსეთის იმპერატორი); ერეკლეII (ქართლ-კახეთის მეფე).
თემატიკა: ისტორია ; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ისტორია ; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები .
კვაშილავა, ირმა
გერისთობის დღესასწაულის თარიღის რაობისათვის // საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია "ტბელობა", 2009 წლის ოქტომბერ-ნოემბერი : (მასალები) / "ტბელობა", საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია (2009; ხულო); რედ. დამანა მელიქიშვილი. - თბ., 2009. - გვ.40-43.[MFN: 5276 ]
UDC: 726(479.22) + 27-565(479.221.1)
ანოტაცია: გერისთობა ანუ არბოობა წმიდა გიორგის სახელთან დაკავშირებული ხალხური დღესასწაულის შესახებ, რომელიც იმართებოდა სოფელ გერსა და არბოში (ლიახვის ხეობა). წმიდა გიორგის სახელობის შუა საუკუნეების ნაგებობა - გერის სალოცავი
გეოგ.დასახელება: ლიახვის ხეობა ; გერი - სოფელი; არბო - სოფელი.
თემატიკა: საეკლესიო ხუროთმოძღვრება ; რელიგიური დღესასწაულები .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ეკლესია-მონასტრები ; ქართლის ეკლესია-მონასტრები ; წმიდა გიორგის სახელობის გერის ეკლესია .
საქართველო-რუსეთის ურთიერთობის ისტორიის შეფასებისათვის : (XV-XVIII სს.) // საქართველო და რუსეთი : (მფარველობიდან ანექსიამდე) / ვ. გურული. - თბ., 2010. - გვ.26-47.[MFN: 5277 ]
UDC: 94(479.22) + 94(479.22:470) + 94(479.22:55)
ანოტაცია: კახეთის მეფე ალექსანდრე I ელჩები რუსეთში 1483 წ. მეფე ვახტანგ VI მოღვაწეობა. საქართველო-ირანის ურთიერთობები ერეკლე II და თეიმურაზ II მეფობის პერიოდში. საქართველოს რუსეთთან შეერთების შედეგები
მოხსენიებული პირები: ვახტანგ VI (საქართველოს მეფე); ალექსანდრე I (კახეთის მეფე); ერეკლე II (ქართლ-კახეთის მეფე); თეიმურაზ II (საქართველოს მეფე); ივანე III (რუსეთის მთავარი); ალექსანდრე II (კახეთის მეფე); აბას I (შაჰი); თეიმურაზ I (კახეთის მეფე); პეტრე I (რუსეთის იმპერატორი); ორბელიანი სულხან-საბა (მწერალი); ნადირ შაჰი ; ეკატერინე II (რუსეთის იმპერატორი); გიორგი XII (საქართველოს მეფე).
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; რუსეთი ; ირანი .
თემატიკა: ისტორია ; საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები ; საქართველო-ირანის ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ისტორია ; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები ; ქართულ-სპარსული ისტორიული ურთიერთობები ; გეორგიევსკის ტრაქტატი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 523 | 524 | 525 | 526 | 527 | 528 | 529 | 530 | 531 | 532 | 533 | შემდეგი » ბოლო »»