ქართული სკოლის დაარსება-განვითარება ქუთაისში // ქუთაისის ქართული სკოლა-გიმნაზია XIX-XX საუკუნეთა მიჯნაზე / მაია ახვლედიანი. - ქუთაისი, 2009. - ISBN 978-9941-408-58-8. - გვ. 21-32[MFN: 52779]
UDC:  373(479.222.1)
შინაარსი:  ქუთაისის თავადაზნაურობაარჩილ ახვლედიანი, კოსტა ერისტავი, მიხა მიქელაძებ პიპინია მიქელაძე, კოწია მარჯანიშვილი, დათა ფაღავა, დათა ნიჟარაძე, კოწია წულუკიძე, გოცირიძე, ბონდო მიქელაძე, არჩილ ჩიჯავაძე, კოწია გურული; ქუთაისის ძველი სკოლა; ჯაიანის სახლი, სადაც განთავსებული იყო ქართული სკოლა. ქუთაისი, ლესია უკრაინკას ქუჩა N5; ანტონ ლორთქიფანიძე
ანოტაცია:  ჟკოლის დაარსება ქუთაისში 1879 წელს
მოხსენიებული პირები:  ჭიჭინაძე ალექსი (ქუთაისის სკოლის ინსპექტორი); ჯორჯიკია სპირიდონ (ქუთაისის სკოლის ინსპექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  სკოლები; ქართული სკოლები.
ქუთაისის ქართული სკოლა და 1890-იანი საგანმანათლებლო რეფორმები // ქუთაისის ქართული სკოლა-გიმნაზია XIX-XX საუკუნეთა მიჯნაზე / მაია ახვლედიანი. - ქუთაისი, 2009. - ISBN 978-9941-408-58-8. - გვ. 33-37[MFN: 52780]
ანოტაცია:  ქუთაისის სკოლაში განხორციელებული რეორგანიზაცია
მოხსენიებული პირები:  ღოღობერიძე სიმონ (ქუთაისის სკოლის ინსპექტორი); ოცხელი იოსებ ივანეს ძე (ქუთაისის სკოლის ხელმძღვანელი).
ბრძოლა გიმნაზიის სტატუსის მოპოვებისათვის // ქუთაისის ქართული სკოლა-გიმნაზია XIX-XX საუკუნეთა მიჯნაზე / მაია ახვლედიანი. - ქუთაისი, 2009. - ISBN 978-9941-408-58-8. - გვ. 38-46[MFN: 52781]
ფოტოები:  გიმნაზიის პედაგოგთა ერთი ჯგუფი: მ. ჩინჩალაძე, ს. რობაქიძე, ი. აბესაძე, გ. ცაგარეიშვილი, გ. ნათაძე, ი. ოცხელი, (დირექტორი), ლ. გერსამია, ს. ოცხელი, ს. ქვარიანი, გ. სვანიძე, ტ. ჯაფარიძე, თ. მთავრიშივილი, ს. ყიფიანი, ნ. ნუცუბიძე, ლ. ჩიმაკაძე, ი. კობახიძე, ა. გარსევანიშვილი. ს. წერეთელი. ს. დათეშიძე, ი. პაევსკი (მხატვარი), ა. ჯანელიძე, ს. ეზიკაშვილი, დ. ქუთათელაძე, დ. ლორთქიფანიძე, ნ. შარაბიძე
ანოტაცია:  1905 ცუდჟ ქუთაისის სათავადაზნაურო სკოლის გიმნაზიად გადაკეთება
ორგანიზაცია:  ქუთაისის გიმნაზია.
საკვანძო სიტყვები:  გიმნაზიები.
ქართული სკოლა რეაქციის პერიოდში // ქუთაისის ქართული სკოლა-გიმნაზია XIX-XX საუკუნეთა მიჯნაზე / მაია ახვლედიანი. - ქუთაისი, 2009. - ISBN 978-9941-408-58-8. - გვ. 47-51[MFN: 52782]
ანოტაცია:  ცარიზმის მიერ დაწესებული შეზღუდვები
საკვანძო სიტყვები:  სკოლები; გიმნაზიები.
რობინსონ ჯეფერსი და მისი პიესა "მედეა" / ნატალია ორლოვსკაია // ამერიკული ლიტერატურა და ქართულ-ამერიკული ურთიერთობები : ამერიკის შესწავლის საკითხისადმი მიძღვნილი III საერთაშორისო კონფერენციის მასალები, ნოემბერი, 2006, ქუთაისი / აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - ქუთაისი, 2006. - გვ. 147-153. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 52783]
UDC:  908(479.22)(093) + 94(222)"0"
ანოტაცია:  ამერიკელი მწერლის პიესები "მედეა" და ოქროს საწმისის მოტაცება" კოლხეთში მომხდარ ამბებზე
პერსონალია:  ჯეფერსი რობინსონ (ამერიკელი მწერალი, 1887-1962).
თემატიკა:  უცხოელები საქართველოს შესახებ; კოლხეთის ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  არგონავტები; კოლხი მედეა.
1. Abdushelishvili, Lela
American examination systems in English and Georgian reality / Lela Abdushelishvili // ამერიკული ლიტერატურა და ქართულ-ამერიკული ურთიერთობები : ამერიკის შესწავლის საკითხისადმი მიძღვნილი III საერთაშორისო კონფერენციის მასალები, ნოემბერი, 2006, ქუთაისი / აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - ქუთაისი, 2006. - გვ. 200-203. - რეზიუმე ქართულ ენაზე[MFN: 52784]