ქართული ენის კანონიერ უფლებებში აღდგენისათვის ბრძოლა XIX საუკუნის მეორე ნახევარში და ილია ჭყონია // ორნახადი სიტყვის ჭაშნიკი / ლუკა დვალიშვილი. - ქუთაისი, 2014. - ISBN 978-9941-0-6451-7. - გვ. 108-116[MFN: 54590]
სოციალურ ფენებს შორის არსებული პრობლემური საკითხების გააზრება მე-19 საუკუნის 40-50-იანი წლების ქართველ რეალისტ მწერალთა შემოქმედებაში // ორნახადი სიტყვის ჭაშნიკი / ლუკა დვალიშვილი. - ქუთაისი, 2014. - ISBN 978-9941-0-6451-7. - გვ. 117-120[MFN: 54591]
კავკასიის პრობლემა ქართულ რომანში : (ა. მორჩილაძე "მოგზაურობა ყარაბაღში") // ორნახადი სიტყვის ჭაშნიკი / ლუკა დვალიშვილი. - ქუთაისი, 2014. - ISBN 978-9941-0-6451-7. - გვ. 121-126[MFN: 54592]
ქართულ თურქული ურთიერთობების ასახვა დათო ტურაშვილის რომანში "გურჯი ხათუნი" // ორნახადი სიტყვის ჭაშნიკი / ლუკა დვალიშვილი. - ქუთაისი, 2014. - ISBN 978-9941-0-6451-7. - გვ. 127-134[MFN: 54593]
ქვეყნის ტრაგედიისა და ადამიანთა ბედის ურთიერთმიმართებისათვის ლაშა თაბუკაშვილის პიესაში "მერე რა რომ სველია, სველი იასამანი?!" // ორნახადი სიტყვის ჭაშნიკი / ლუკა დვალიშვილი. - ქუთაისი, 2014. - ISBN 978-9941-0-6451-7. - გვ. 135-141[MFN: 54594]
"გათენება მხატვრული ფილმის დასაწყისია..." // ორნახადი სიტყვის ჭაშნიკი / ლუკა დვალიშვილი. - ქუთაისი, 2014. - ISBN 978-9941-0-6451-7. - გვ. 157-160[MFN: 54597]
"წყარო ლიკლიკს რომ იგავ, იმ თუშურით მითხარ" // ორნახადი სიტყვის ჭაშნიკი / ლუკა დვალიშვილი. - ქუთაისი, 2014. - ISBN 978-9941-0-6451-7. - გვ. 161-166[MFN: 54598]
ქართული კულტურისა და ისტორიის მივიწყებული ფურცლები // ორნახადი სიტყვის ჭაშნიკი / ლუკა დვალიშვილი. - ქუთაისი, 2014. - ISBN 978-9941-0-6451-7. - გვ. 167-170[MFN: 54599]