რუსთავის სოციალისტური რეპრეზენტაცია და ნაციონალური ნარატივები / თეა ქამუშაძე // ისტორიული რეპრეზენტაცია: თეორიული მიმართულებანი და კონკრეტული კვლევები : აკადემიკოს მარიამ ლორთქიფანიძის დაბადების 90-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი საერთაშორისო კონფერენციის მასალები / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; საქართველოს ისტორიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-331-2. - გვ. 247-262. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 58348]
ქართველთა უძველესი რწმენა-წარმოდგენების კვლევისათვის / მაია ქუთათელაძე // ისტორიული რეპრეზენტაცია: თეორიული მიმართულებანი და კონკრეტული კვლევები : აკადემიკოს მარიამ ლორთქიფანიძის დაბადების 90-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი საერთაშორისო კონფერენციის მასალები / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; საქართველოს ისტორიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-331-2. - გვ. 263-272. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 58349]
წუნდის (ჯავახეთის) საერისთავო "ქართლის ცხოვრების" მიხედვით / ქეთევან ქუთათელაძე // ისტორიული რეპრეზენტაცია: თეორიული მიმართულებანი და კონკრეტული კვლევები : აკადემიკოს მარიამ ლორთქიფანიძის დაბადების 90-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი საერთაშორისო კონფერენციის მასალები / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; საქართველოს ისტორიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-331-2. - გვ. 273-289. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 58350]
Representing Georgian Past : Problem of Nation-Formation / Matiam Chkartishvili // ისტორიული რეპრეზენტაცია: თეორიული მიმართულებანი და კონკრეტული კვლევები : აკადემიკოს მარიამ ლორთქიფანიძის დაბადების 90-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი საერთაშორისო კონფერენციის მასალები / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; საქართველოს ისტორიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-331-2. - გვ. 290-302. - რეზიუმე ქართულ ენაზე[MFN: 58351]
Defining the Nation in Eastern Europe, The Caucasus, Central Asia and Anatolia, 1780-1940 s. : The Role of Elites / Keith Hitchins // ისტორიული რეპრეზენტაცია: თეორიული მიმართულებანი და კონკრეტული კვლევები : აკადემიკოს მარიამ ლორთქიფანიძის დაბადების 90-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი საერთაშორისო კონფერენციის მასალები / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; საქართველოს ისტორიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-331-2. - გვ. 303-330. - რეზიუმე ქართულ ენაზე[MFN: 58352]
ანოტაცია: ერების თვითგანსაზღვრა და ელიტების როლი აღმოსავლეთ ევროპაში, კავკასიაში, ცენტრალურ აზიასა და ანატოლიის ქურთებში (XVIII ს. 40-იანი - XX ს. 40-იანი წლები)
საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვარი : საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოვალეობის შემსრულებლის ნოე რამიშვილის მიმართვა აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრს მ. განჯისკის : 1918 წლის 17 ივნისი // საქართველოს საზღვრები, 1917-1938 : ნარკვევი, დოკუმენტები და მასალები. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-10-885-3. - გვ. 54. - დოკუმენტის ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტს ხელს აწერს ნოე რამიშვილი[MFN: 58353]
საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვარი : გრიგოლ ურატაძისა და საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის ევგენი გეგეჭკორის პირდაპირი მავთულით საუბრიდან ზაქათალის ოკრუგის თაობაზე : 1920 წლის 10 მაისი // საქართველოს საზღვრები, 1917-1938 : ნარკვევი, დოკუმენტები და მასალები. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-10-885-3. - გვ. 54. - დოკუმენტის ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 58354]
საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვარი : საქართველო-რუსეთის 1920 წლის 7 მაისის მოსკოვის სამშვიდობო ხელშეკრულების 1920 წლის 12 მაისის დამატებითი შეთანხმება ზაქათალის ოკრუგში საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვრის თაობაზე : 1920 წლის 12 მაისი // საქართველოს საზღვრები, 1917-1938 : ნარკვევი, დოკუმენტები და მასალები. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-10-885-3. - გვ. 55. - დოკუმენტის ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 58355]
საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვარი : გრიგოლ ურატაძისა და საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის ევგენი გეგეჭკორის პირდაპირი მავთულით საუბრიდან ზაქათალის ოკრუგის თაობაზე : 1920 წლის 12 მაისი // საქართველოს საზღვრები, 1917-1938 : ნარკვევი, დოკუმენტები და მასალები. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-10-885-3. - გვ. 55. - დოკუმენტის ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 58356]
საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვარი : გრიგოლ ურატაძის პირდაპირი მავთულით საუბრიდან საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საგარეო სქმეთა მინისტრთან ევგენი გეგეჭკორთან ზაქათალის ოკრუგთან დაკავშირებით საბჭოთა რუსეთისა და საბჭოთა აზერბაიჯანის პოზიციის თაობაზე : 1920 წლის 12 მაისის შემდეგ // საქართველოს საზღვრები, 1917-1938 : ნარკვევი, დოკუმენტები და მასალები. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-10-885-3. - გვ. 56. - დოკუმენტის ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 58357]