რუსთავის სოციალისტური რეპრეზენტაცია და ნაციონალური ნარატივები / თეა ქამუშაძე // ისტორიული რეპრეზენტაცია: თეორიული მიმართულებანი და კონკრეტული კვლევები : აკადემიკოს მარიამ ლორთქიფანიძის დაბადების 90-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი საერთაშორისო კონფერენციის მასალები / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; საქართველოს ისტორიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-331-2. - გვ. 247-262. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 58348]
UDC:  94(479.22-21)
ანოტაცია:  ქალაქის ისტორია
თემატიკა:  ქალაქების ისტორია.
1. ქუთათელაძე, მაია
ქართველთა უძველესი რწმენა-წარმოდგენების კვლევისათვის / მაია ქუთათელაძე // ისტორიული რეპრეზენტაცია: თეორიული მიმართულებანი და კონკრეტული კვლევები : აკადემიკოს მარიამ ლორთქიფანიძის დაბადების 90-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი საერთაშორისო კონფერენციის მასალები / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; საქართველოს ისტორიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-331-2. - გვ. 263-272. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 58349]
UDC:  2-5(479.22) + 902(479.22) + 39(479.22)
ანოტაცია:  ქართველთა წარმართობის ზოგიერთი ასპექტი არქეოლოგიური და ეთნოგრაფიული მასალების მიხედვით
თემატიკა:  წარმართობა; არქეოლოგია; ეთნოგრაფია.
1. ქუთათელაძე, ქეთევან
წუნდის (ჯავახეთის) საერისთავო "ქართლის ცხოვრების" მიხედვით / ქეთევან ქუთათელაძე // ისტორიული რეპრეზენტაცია: თეორიული მიმართულებანი და კონკრეტული კვლევები : აკადემიკოს მარიამ ლორთქიფანიძის დაბადების 90-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი საერთაშორისო კონფერენციის მასალები / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; საქართველოს ისტორიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-331-2. - გვ. 273-289. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 58350]
UDC:  94(479.222.5) + 352(479.222.5) + 930(479.22)
გეოგ.დასახელება:  ჯავახეთი; წუნდა; საქართველო.
თემატიკა:  ჯავახეთის ისტორია; ადგილობრივი მმართველობა; ისტორიოგრაფია.
საკვანძო სიტყვები:  საერისთავოები; "ქართლის ცხოვრება".
1. Chkhartishvili, Mariam
Representing Georgian Past : Problem of Nation-Formation / Matiam Chkartishvili // ისტორიული რეპრეზენტაცია: თეორიული მიმართულებანი და კონკრეტული კვლევები : აკადემიკოს მარიამ ლორთქიფანიძის დაბადების 90-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი საერთაშორისო კონფერენციის მასალები / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; საქართველოს ისტორიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-331-2. - გვ. 290-302. - რეზიუმე ქართულ ენაზე[MFN: 58351]
UDC:  94(479.22) + 323.14(479.22)
ანოტაცია:  ქართული ნაციონალიზმისა და ქართველი ერის ფორმირების საკითხები
თემატიკა:  ქართველი ერი; ნაციონალიზმი.
1. Hitchins, Keith
Defining the Nation in Eastern Europe, The Caucasus, Central Asia and Anatolia, 1780-1940 s. : The Role of Elites / Keith Hitchins // ისტორიული რეპრეზენტაცია: თეორიული მიმართულებანი და კონკრეტული კვლევები : აკადემიკოს მარიამ ლორთქიფანიძის დაბადების 90-ე წლისთავისადმი მიძღვნილი საერთაშორისო კონფერენციის მასალები / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, ჰუმანიტარულ მეცნიერებათა ფაკულტეტი; საქართველოს ისტორიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-331-2. - გვ. 303-330. - რეზიუმე ქართულ ენაზე[MFN: 58352]
UDC:  94(479)"XVIII-XX" + 94(479.22)"XVIII-XX"
ანოტაცია:  ერების თვითგანსაზღვრა და ელიტების როლი აღმოსავლეთ ევროპაში, კავკასიაში, ცენტრალურ აზიასა და ანატოლიის ქურთებში (XVIII ს. 40-იანი - XX ს. 40-იანი წლები)
გეოგ.დასახელება:  კავკასია; საქართველო; აზერბაიჯანი.
თემატიკა:  კავკასიური ერები; ქართველი ერი.
1. საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვარი : საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის მოვალეობის შემსრულებლის ნოე რამიშვილის მიმართვა აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრს მ. განჯისკის : 1918 წლის 17 ივნისი // საქართველოს საზღვრები, 1917-1938 : ნარკვევი, დოკუმენტები და მასალები. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-10-885-3. - გვ. 54. - დოკუმენტის ტექსტი რუსულ ენაზე. - დოკუმენტს ხელს აწერს ნოე რამიშვილი[MFN: 58353]
UDC:  341.222(479.22) + 94(479.22)"1918-1921" + 94(479.22)(093)
ანოტაცია:  დოკუმენტის პუბლიკაცია
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; აზერბაიჯანი.
თემატიკა:  საზღვრები; ისტორია; დოკუმენტები.
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო საზღვრები; საქართველოს ისტორია; საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა; ისტრიული საბუთები.
1. საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვარი : გრიგოლ ურატაძისა და საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის ევგენი გეგეჭკორის პირდაპირი მავთულით საუბრიდან ზაქათალის ოკრუგის თაობაზე : 1920 წლის 10 მაისი // საქართველოს საზღვრები, 1917-1938 : ნარკვევი, დოკუმენტები და მასალები. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-10-885-3. - გვ. 54. - დოკუმენტის ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 58354]
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ზაქათალა.
1. საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვარი : საქართველო-რუსეთის 1920 წლის 7 მაისის მოსკოვის სამშვიდობო ხელშეკრულების 1920 წლის 12 მაისის დამატებითი შეთანხმება ზაქათალის ოკრუგში საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვრის თაობაზე : 1920 წლის 12 მაისი // საქართველოს საზღვრები, 1917-1938 : ნარკვევი, დოკუმენტები და მასალები. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-10-885-3. - გვ. 55. - დოკუმენტის ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 58355]
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; აზერბაიჯანი; ზაქათალა.
1. საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვარი : გრიგოლ ურატაძისა და საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის ევგენი გეგეჭკორის პირდაპირი მავთულით საუბრიდან ზაქათალის ოკრუგის თაობაზე : 1920 წლის 12 მაისი // საქართველოს საზღვრები, 1917-1938 : ნარკვევი, დოკუმენტები და მასალები. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-10-885-3. - გვ. 55. - დოკუმენტის ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 58356]
1. საქართველო-აზერბაიჯანის საზღვარი : გრიგოლ ურატაძის პირდაპირი მავთულით საუბრიდან საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის საგარეო სქმეთა მინისტრთან ევგენი გეგეჭკორთან ზაქათალის ოკრუგთან დაკავშირებით საბჭოთა რუსეთისა და საბჭოთა აზერბაიჯანის პოზიციის თაობაზე : 1920 წლის 12 მაისის შემდეგ // საქართველოს საზღვრები, 1917-1938 : ნარკვევი, დოკუმენტები და მასალები. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-10-885-3. - გვ. 56. - დოკუმენტის ტექსტი რუსულ ენაზე[MFN: 58357]
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; აზერბაიჯანი; ზაქათალა; რუსეთი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5831 | 5832 | 5833 | 5834 | 5835 | 5836 | 5837 | 5838 | 5839 | 5840 | 5841 |  შემდეგი »  ბოლო »»