მივიწყებული ლიტერატურული ალმანახი // დიადი მეგობრობის ფურცლები / ი. ბოგომოლოვი. - თბ., 1983. - გვ.105-106.[MFN: 6070]
ანოტაცია:  თბილისში რუსულ ენაზე გამომავალი ალმანახ "ფეშქეშის" მიმოხილვა
ორგანიზაცია:  "ფეშქეში", ჟურნალი.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოში გამომავალი რუსული პერიოდული გამოცემები.
1. მახათაძე, ნინო
ძველი ქართული მწერლობის ზოგიერთი საკითხი გაზ. "კავკაზში" : (XIX ს. II ნახევარი) // "უწყებაი" და "ხსენებაი" / ნ. მახათაძე. - თბ., 1996. - გვ.157-170. - იხ. აგრეთვე: ძველი ქართული მწერლობისა და რუსთველოლოგიის საკითხები, წ. V, თბ., 1973, გვ.108-122.[MFN: 6071]
UDC:  070(479.22) + 821.353.1.09
ორგანიზაცია:  "კავკაზი", გაზეთი.
თემატიკა:  ჟურნალისტიკა; ქართული მწერლობა.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოში გამომავალი რუსული პერიოდული გამოცემები; ძველი ქართული მწერლობა.
1. ჩართოლანი, ზაურ
კეთილშობილება მემკვიდრეობით არ გადადის, ის საქციელით განისაზღვრება // კაცი ლეგენდა : მიხეილ ხერგიანი / ე. ჭელიძე. - თბ., 2003. - გვ.192.[MFN: 6072]
UDC:  796.525(479.22)(092)
პერსონალია:  ხერგიანი მიხეილ (მთასვლელი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი ალპინისტები.
ბიძინა პირველის და ეგნატე გაბლიანის დაკითხვის ოქმები : (1925 წლის ივლისი-აგვისტო) // საქართველოს ახალი და უახლესი ისტორიის საკითხები : (სამეცნ. შრომების კრებული). - თბ., 2010. - 119-138. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 6073]
UDC:  94(479.222.3)
ანოტაცია:  ანტისაბჭოთა ეროვნული აჯანყების ხელმძღვანელების (სვანეთი) დაკითხვის ოქმები
პერსონალია:  პირველი ბიძინა (აჯანყების მეთაური); გაბლიანი ეგნატე (აჯანყების მეთაური).
საკვანძო სიტყვები:  სვანეთის ისტორია.
1. ხვედელიძე, მამუკა
"სიტყვა მისი იყო ბასრი და კალამი მახვილი" : (შალვა ამირეჯიბი) // საქართველოს ახალი და უახლესი ისტორიის საკითხები : (სამეცნ. შრომების კრებული). - თბ., 2010. - 139-162. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 6074]
UDC:  821.353.1(092) + 325.2(=353.1)(44)
ანოტაცია:  საფრანგეთში მცხოვრები ემიგრანტის ბიოგრაფია და შემოქმედებითი საქმიანობა
პერსონალია:  ამირეჯიბი შალვა (პოეტი, ემიგრანტი).
ორგანიზაცია:  "ერი", ჟურნალი; "სამშობლო", გაზეთი; "იმერეთი", გაზეთი; "საქართველო", გაზეთი.
გეოგ.დასახელება:  გორი; ხურვალეთი - სოფელი; საფრანგეთი; ვენა.
თემატიკა:  ქართული მწერლობა; გარე ქართველები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მწერლები; ქართველები საფრანგეთში; ბიოგრაფია; მოღვაწეობა.
1. Цоцколаури, Давид
О ценностной ориентации в системе образов "Змеееда" // ლიტერატურული ნარკვევები / დ. წოწკოლაური. - თბ., 2010. - გვ.196-200.[MFN: 6075]
ანოტაცია:  Характеристика персонажа Важа-Пшавелы Миндии
პერსონალია:  Важа-Пшавела (Писатель).
თემატიკა:  Литературная критика.
საკვანძო სიტყვები:  Грузинские писатели; Творчество; Персонажи.
Важа Пшавела о природных началах национального // ლიტერატურული ნარკვევები / დ. წოწკოლაური. - თბ., 2010. - გვ.201-205.[MFN: 6076]
ანოტაცია:  Мировоззренческие позиции поэта
თემატიკა:  Грузинская литература.
საკვანძო სიტყვები:  Грузинские писатели; Мировоззрение.
Природа как художественно-эстетический феномен // ლიტერატურული ნარკვევები / დ. წოწკოლაური. - თბ., 2010. - გვ.206-207.[MFN: 6077]
ანოტაცია:  Природа как один из неиссякаемых источников художественного воображения творца на примере творчества Важа Пшавелы
საკვანძო სიტყვები:  Грузинские писатели; Творчество.
1. ლაშხი, დურმიშხან
ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მიერ დავით სარაჯიშვილის ფონდიდან დანიშნული სტიპენდიები : (1911-1918) // საქართველოს ახალი და უახლესი ისტორიის საკითხები : (სამეცნ. შრომების კრებული). - თბ., 2010. - გვ.163-173. - რეზ. ინგლ. ენ.[MFN: 6078]
UDC:  316(479.22)(092) + 061.2:37(479.22)
ანოტაცია:  ქართველი საზოგადო მოღვაწის დავით სარაჯიშვილის ანდერძი
პერსონალია:  სარაჯიშვილი დავით (საზოგადო მოღვაწე, მეწარმე).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; თბილისი; ქუთაისი.
თემატიკა:  საზოგადო მოღვაწეები; საზოგადოებები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი საზოგადო მოღვაწეები; ანდერძი.
ცოტნე მირცხულავა // ქედუხრელი ამაგდარნი : ჰიდროტექნ. მელიორაციის დარგის სპეციალისტთა და მეცნიერთა მოღვაწეობა / ა. მიმინოშვილი. - თბ., 2010. - გვ.13-15.[MFN: 6079]
ანოტაცია:  ფაზისის საერო აკადემიის პრეზიდენტის მოღვაწეობა
პერსონალია:  მირცხულავა ცოტნე (ინჟინერ-მელიორატორი).
ორგანიზაცია:  ფაზისის საერო აკადემია.
გეოგ.დასახელება:  ფოთი; მოსკოვი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 603 | 604 | 605 | 606 | 607 | 608 | 609 | 610 | 611 | 612 | 613 |  შემდეგი »  ბოლო »»