ზურაბ კაციტაძე : 1928-1995 // ქედუხრელი ამაგდარნი : ჰიდროტექნ. მელიორაციის დარგის სპეციალისტთა და მეცნიერთა მოღვაწეობა / ა. მიმინოშვილი. - თბ., 2010. - გვ.174-175.[MFN: 6154]
ანოტაცია:  ინჟინერ-ჰიდროტექნიკოსის მოღვაწეობა
პერსონალია:  კაციტაძე ზურაბ (ინჟინერ-ჰიდროტექნიკოსი).
გეოგ.დასახელება:  ამბროლაური; ონი; მუხრანი - სოფელი; საგურამო - სოფელი; თელეთი - სოფელი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მელიატორები.
ჯამლეთ კერვალიშვილი : 1927-1985 // ქედუხრელი ამაგდარნი : ჰიდროტექნ. მელიორაციის დარგის სპეციალისტთა და მეცნიერთა მოღვაწეობა / ა. მიმინოშვილი. - თბ., 2010. - გვ.176-177.[MFN: 6155]
ანოტაცია:  მელიორატორის სამეცნიერო მოღვაწეობა
პერსონალია:  კერვალიშვილი ჯამლეთ (ინჟინერ-მელიორატორი).
გრიგოლ კვაშილავა : 1925-2008 // ქედუხრელი ამაგდარნი : ჰიდროტექნ. მელიორაციის დარგის სპეციალისტთა და მეცნიერთა მოღვაწეობა / ა. მიმინოშვილი. - თბ., 2010. - გვ.178-179.[MFN: 6156]
პერსონალია:  კვაშილავა გრიგოლ (ინჟინერ-მელიორატორი).
გეოგ.დასახელება:  სენაკი; ფოთი; თბილისი.
ლევან ლევანის ძე კიკნაძე : 1933-2008 // ქედუხრელი ამაგდარნი : ჰიდროტექნ. მელიორაციის დარგის სპეციალისტთა და მეცნიერთა მოღვაწეობა / ა. მიმინოშვილი. - თბ., 2010. - გვ.180-182.[MFN: 6157]
ანოტაცია:  ინჟინერ-მელიორატორის გახსენება
პერსონალია:  კიკნაძე ლევან (ინჟინერ-მელიორატორი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ფოთი; კოლხეთი.
1. ჯაგოდნიშვილი, თ.
რუსეთის V არქეოლოგიური ყრილობა // ქართული ფოლკლორისტიკის ისტორია : წ. 1: (XIX სვუკუნე) / თ. ჯაგოდნიშვილი. - თბ., 2004. - გვ.447-452.[MFN: 6158]
UDC:  070(479.22) + 902(470)(063)
ანოტაცია:  ყრილობის შედეგად თბილისში დაარსებული სამეცნიერო ჟურნალ "Сборник материалов для описания местностей и племен Кавказа"-ს ("CМОМПК") მიმოხილვა
ორგანიზაცია:  "Сборник материалов для описания местностей и племен Кавказа", ჟურნალი.
თემატიკა:  ჟურნალისტიკა; არქეოლოგია.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოში გამომავალი რუსული პერიოდული გამოცემები; არქეოლოგიური ყრილობები.