ბოროტების იმპერიის სტაგნაცია - საქართველო და რუსეთი 1964-85 წწ. // საქართველო და რუსეთი ბორის გოდუნოვიდან ბორის ელცინამდე და ვ. პუტინამდე : ღალატისა და ვერაგობის 400 წელი / გულაბერ ანანიაშვილი. - თბილისი, 2007. - გვ. 92-100[MFN: 61869]
UDC:  94(479.22)"1964-1985" + 32(479.22:470)
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; საქართველო-რუსეთის პოლიტიკური ურთიერთობები.
თავისუფლებისაგან გაქცეული ქვეყანა - საქართველო და რუსეთი 1991-2003 // საქართველო და რუსეთი ბორის გოდუნოვიდან ბორის ელცინამდე და ვ. პუტინამდე : ღალატისა და ვერაგობის 400 წელი / გულაბერ ანანიაშვილი. - თბილისი, 2007. - გვ. 141-219[MFN: 61870]
UDC:  94(479.22)"1991-2003" + 32(479.22:470)
კართაგენი უნდა დაინგრეს! - რუსეთის ბოლო შემოტევები საქართველოს დამოუკიდებლობის წინააღმდეგ XXI საუკუნეში // საქართველო და რუსეთი ბორის გოდუნოვიდან ბორის ელცინამდე და ვ. პუტინამდე : ღალატისა და ვერაგობის 400 წელი / გულაბერ ანანიაშვილი. - თბილისი, 2007. - გვ. 285-357[MFN: 61871]
UDC:  94(479.22)"XXI" + 32(479.22:470)
"პერესტროიკა" - იმპერიის დასასრული ანუ "გადაშენება" - საქართველო და რუსეთი 1985-1990 წწ. // საქართველო და რუსეთი ბორის გოდუნოვიდან ბორის ელცინამდე და ვ. პუტინამდე : ღალატისა და ვერაგობის 400 წელი / გულაბერ ანანიაშვილი. - თბილისი, 2007. - გვ. 100-141[MFN: 61872]
UDC:  94(479.22)"1985-1990" + 32(479.22:470)
საბოლოოდ ჩატეხილი ხიდი და ახალი რეალიები // საქართველო და რუსეთი ბორის გოდუნოვიდან ბორის ელცინამდე და ვ. პუტინამდე : ღალატისა და ვერაგობის 400 წელი / გულაბერ ანანიაშვილი. - თბილისი, 2007. - გვ. 22-29[MFN: 61873]
UDC:  94(479.22)""XXI" + 32(479.22:470)
ანოტაცია:  რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობა საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადებიდან 15 წლის შემდეგ
საბჭოთა იმპერიის დასასრულის დასაწყისი : საქართველო და რუსეთი 1953-64 წწ. // საქართველო და რუსეთი ბორის გოდუნოვიდან ბორის ელცინამდე და ვ. პუტინამდე : ღალატისა და ვერაგობის 400 წელი / გულაბერ ანანიაშვილი. - თბილისი, 2007. - გვ. 85-91[MFN: 61874]
UDC:  94(479.22)"1953-1964" + 32(479.22:470)
ამ პრობლემის სამხედრო გადაწყვეტა არ არსებობს // ქართველები და აფხაზები : ისტორია და თანამედროვეობა / გიორგი ანჩაბაძე. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-0-1135-1. - გვ. 17-18[MFN: 61875]
UDC:  94(479.22) + 322.173(479.22)
ანოტაცია:  ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის დარეგულირების გზები
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; აფხაზეთი.
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; კონფლიქტები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი.
ჯერ აფხაზეთის სტატუსი უნდა განვსაზღვროთ, შემდეგ კი ლტოლვილების დაბრუნებაზე ვიფიქროთ // ქართველები და აფხაზები : ისტორია და თანამედროვეობა / გიორგი ანჩაბაძე. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-0-1135-1. - გვ. 249-251[MFN: 61876]
UDC:  94(479.22) + 323.173(479.22)