საყოველთაო პოლიტიკური გაფიცვა საქართველოში 1905 წლის ოქტომბერში / ვ. ჯიქია // 1905-1907 წლების რევოლუცია საქართველოში : ეძღვნება რუსეთის პირველი რევოლუციის 70 წლისთავს / სარედაქციო კოლეგია: მ. მახარაძე და სხვ.; ივანე ჯავახიშვილის სახელობის ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 1975. - გვ. 74-95[MFN: 62405]
ძველი საქართველოს ეკონომიური წყობის შესახებ // თხზულებათა სრული კრებული : 10 ტომად : ტ. 4: ერი და ისტორია. წერილები სახალხო განათლების საკითხებზე / ილია ჭავჭავაძე. - თბილისი, 1955. - გვ. 175-178[MFN: 62406]
საქართველოს ძველი ისტორიისა და მწერლობის განძი // თხზულებათა სრული კრებული : 10 ტომად : ტ. 4: ერი და ისტორია. წერილები სახალხო განათლების საკითხებზე / ილია ჭავჭავაძე. - თბილისი, 1955. - გვ. 189-190[MFN: 62407]
ნასაკირალის ბრძოლის 100 წლისთავი // ექვთიმე თაყაიშვილის ნაკვალევზე / დურმიშხან ცინცაძე, იური სიხარულიძე. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-12-491-4. - გვ. 186-190[MFN: 62408]
დაკარგული დოკუმენტები // ექვთიმე თაყაიშვილის ნაკვალევზე / დურმიშხან ცინცაძე, იური სიხარულიძე. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-12-491-4. - გვ. 195-196[MFN: 62409]
ანოტაცია: XIX საუკუნის 60-იანი წლების დასაწყისში ვერაზე მდებარე არქივში დაცული დოკუმენტების შესახებ. დოკუმენტები დაცულია მოსკოვის სამხედრო ისტორიულ არქივში