ცვლილებები კავკასიის უმაღლეს მმართველობაში : საერობო თათბირები : ავტონომიის საკითხი // საქართველოს ისტორია XIX-XX სს. (1861-1921 წწ.) / აბელ კიკვიძე. - თბილისი, 1959. - გვ. 263-265[MFN: 62428]
UDC:  94(479.22)"1905" + 94(479.22:470) + 352(479.22)
ანოტაცია:  კავკასიის მმართველობის გაუქმება და მეფისნაცვლობის აღდგენა 1905 წელს
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; რუსეთი.
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები; ადგილობრივი თვითმმართველობა.
საკვანძო სიტყვები:  მეფისნაცვლის ინსტიტუტი; ერობა; ავტონომიები.
1. ბანძელაძე, მანანა
სერგი დანელია ზნეობრივი აღზრდისა და ფსიქოლოგიის ზოგიერთი საკითხის შესახებ / მანანა ბანძელაძე, გვანცა მიქაუტაძე // გამოჩენილი ქართველი ფილოსოფოსისა და საზოგადო მოღვაწის სერგი დანელიას ხსონისადმი მიძღვნილი III საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია, 9-10 ნოემბერი, 2014 წელი, მარტვილი-ბანძა, საქართველო : სამუშაო პროგრამა და მასალები. - ქუთაისი, 2014. - გვ.26-28[MFN: 62429]
UDC:  1(479.22)(092)
მიქაუტაძე, გვანცა
პერსონალია:  დანელია სერგი (ფილოსოფოსი).
1. ბესიაშვილი, მარიამ
აკაკის ორი ლექსი და ებრაელთა ტრადიცია XIX ს. დასასრულსა და XX ს-ის დასაწყისში / მარიამ ბესიაშვილი, მაია მაისურაძე // გამოჩენილი ქართველი ფილოსოფოსისა და საზოგადო მოღვაწის სერგი დანელიას ხსონისადმი მიძღვნილი III საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია, 9-10 ნოემბერი, 2014 წელი, მარტვილი-ბანძა, საქართველო : სამუშაო პროგრამა და მასალები. - ქუთაისი, 2014. - გვ.28-29[MFN: 62430]
UDC:  821.353.1 + 314(79.22) + 323.15(479.22)
მაისურაძე, მაია
პერსონალია:  წერეთელი აკაკი (მწერალი).
თემატიკა:  ქართული მწერლობა; ეროვნული უმცირესობები; მოსახლეობა.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მწერლები; ქართველი ებრაელები.
1. ბუღაძე, ნაზი
ალექსანდრე გარსევანიშვილის სტუმრობა ძველ სენაკში / ნაზი ბუღაძე, იგორ კეკელია // გამოჩენილი ქართველი ფილოსოფოსისა და საზოგადო მოღვაწის სერგი დანელიას ხსონისადმი მიძღვნილი III საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია, 9-10 ნოემბერი, 2014 წელი, მარტვილი-ბანძა, საქართველო : სამუშაო პროგრამა და მასალები. - ქუთაისი, 2014. - გვ.31-32[MFN: 62431]
UDC:  371(479.22)(092)
კეკელია, იგორ
პერსონალია:  გასევანიშვილი ალექსადრე (პედაგოგი).
გეოგ.დასახელება:  სენაკი.
თემატიკა:  ქართველი პედაგოგები.
1. გადელია, ზოია
ონოგურისის საიდუმლოება / ზოია გადელია // გამოჩენილი ქართველი ფილოსოფოსისა და საზოგადო მოღვაწის სერგი დანელიას ხსონისადმი მიძღვნილი III საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია, 9-10 ნოემბერი, 2014 წელი, მარტვილი-ბანძა, საქართველო : სამუშაო პროგრამა და მასალები. - ქუთაისი, 2014. - გვ.33-35[MFN: 62432]
UDC:  725(479.22)
გეოგ.დასახელება:  სოფელი ხუნწი.
თემატიკა:  საერო ხუროთმოძღვრება.
საკვანძო სიტყვები:  ნაციხარი; ჰონოგურისი.
ხუნწის დემოგრაფიული პრობლემები // გამოჩენილი ქართველი ფილოსოფოსისა და საზოგადო მოღვაწის სერგი დანელიას ხსონისადმი მიძღვნილი III საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია, 9-10 ნოემბერი, 2014 წელი, მარტვილი-ბანძა, საქართველო : სამუშაო პროგრამა და მასალები. - ქუთაისი, 2014. - გვ.35-37[MFN: 62433]
UDC:  94(479.22) + 314(479.22)
თემატიკა:  სოფლების ისტორია; მოსახლეობა.
1. გაწერელია, სოფიკო
ფონ კრესის ცნობები საქართველოში გერმანული ახალშენების შესახებ / სოფიკო გაწერელია, იგორ კეკელია // გამოჩენილი ქართველი ფილოსოფოსისა და საზოგადო მოღვაწის სერგი დანელიას ხსონისადმი მიძღვნილი III საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია, 9-10 ნოემბერი, 2014 წელი, მარტვილი-ბანძა, საქართველო : სამუშაო პროგრამა და მასალები. - ქუთაისი, 2014. - გვ.37-41[MFN: 62434]
UDC:  314(479.22)
თემატიკა:  მოსახლეობა.
საკვანძო სიტყვები:  გერმანელები საქართველოში.
1. აბესაძე, ირინე
ქართული პოსტმოდერნიზმის განვითარების ტენდენციები ევროპული პოსტმოდერნისტული კულტურის კონტექსტში / ირინე აბესაძე // გზა ევროინტეგრაციისაკენ : საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციის შრომათა კრებული / გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-441-37-0. - გვ. 10-16. - რეზიუმე ქართულ და ინგლისურ ენებზე[MFN: 62435]
UDC:  75(479.22)
ანოტაცია:  ქართული პოსტმოდერნისტული მხატვრობის ეტაპები XX საუკუნის 70-90-იან წლებში
მოხსენიებული პირები:  ფარჯიანი ირაკლი (მხატვარი); ჭოღოშვილი ლევან (მხატვარი); მარგიანი ლევან (მხატვარი).
თემატიკა:  მხატვრობა.
საკვანძო სიტყვები:  პოსტმოდერნიზმი.
1. ბალანჩივაძე, რეზო
სოლომონ დოდაშვილი - ევროპეიზმის ფუძემდებელი საქართველოში / რეზო ბალანჩივაძე // გზა ევროინტეგრაციისაკენ : საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციის შრომათა კრებული / გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-441-37-0. - გვ. 17-22. - რეზიუმე ქართულ და ინგლისურ ენებზე[MFN: 62436]
ანოტაცია:  ბიორაფიული მონაცემები, მოღვაწეობა
პერსონალია:  დოდაშვილი სოლომონ (ფილოსოფოსი).
თემატიკა:  ფილოსოფია.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი ფილოსოფოსები.
1. გოგიჩაშვილი, ნანა
ფსიქოლოგიური ძალადობის მახასიათებლები / ნანა გოგიჩაშვილი // გზა ევროინტეგრაციისაკენ : საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციის შრომათა კრებული / გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-441-37-0. - გვ. 23-29. - რეზიუმე ქართულ და ინგლისურ ენებზე[MFN: 62437]
ანოტაცია:  ფსიქოლოგიური ძალადობის ფორმები და ტიპები
საკვანძო სიტყვები:  ფსიქოლოგიმური ძალადობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6239 | 6240 | 6241 | 6242 | 6243 | 6244 | 6245 | 6246 | 6247 | 6248 | 6249 |  შემდეგი »  ბოლო »»