ცვლილებები კავკასიის უმაღლეს მმართველობაში : საერობო თათბირები : ავტონომიის საკითხი // საქართველოს ისტორია XIX-XX სს. (1861-1921 წწ.) / აბელ კიკვიძე. - თბილისი, 1959. - გვ. 263-265[MFN: 62428 ]
UDC: 94(479.22)"1905" + 94(479.22:470) + 352(479.22)
ანოტაცია: კავკასიის მმართველობის გაუქმება და მეფისნაცვლობის აღდგენა 1905 წელს
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; რუსეთი .
თემატიკა: საქართველოს ისტორია ; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები ; ადგილობრივი თვითმმართველობა .
საკვანძო სიტყვები: მეფისნაცვლის ინსტიტუტი ; ერობა ; ავტონომიები .
ბანძელაძე, მანანა
სერგი დანელია ზნეობრივი აღზრდისა და ფსიქოლოგიის ზოგიერთი საკითხის შესახებ / მანანა ბანძელაძე, გვანცა მიქაუტაძე // გამოჩენილი ქართველი ფილოსოფოსისა და საზოგადო მოღვაწის სერგი დანელიას ხსონისადმი მიძღვნილი III საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია, 9-10 ნოემბერი, 2014 წელი, მარტვილი-ბანძა, საქართველო : სამუშაო პროგრამა და მასალები. - ქუთაისი, 2014. - გვ.26-28[MFN: 62429 ]
UDC: 1(479.22)(092)
• მიქაუტაძე, გვანცა ;
პერსონალია: დანელია სერგი (ფილოსოფოსი).
თემატიკა: ქართველი ფილოსოფოსები .
ბესიაშვილი, მარიამ
აკაკის ორი ლექსი და ებრაელთა ტრადიცია XIX ს. დასასრულსა და XX ს-ის დასაწყისში / მარიამ ბესიაშვილი, მაია მაისურაძე // გამოჩენილი ქართველი ფილოსოფოსისა და საზოგადო მოღვაწის სერგი დანელიას ხსონისადმი მიძღვნილი III საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია, 9-10 ნოემბერი, 2014 წელი, მარტვილი-ბანძა, საქართველო : სამუშაო პროგრამა და მასალები. - ქუთაისი, 2014. - გვ.28-29[MFN: 62430 ]
UDC: 821.353.1 + 314(79.22) + 323.15(479.22)
• მაისურაძე, მაია ;
პერსონალია: წერეთელი აკაკი (მწერალი).
თემატიკა: ქართული მწერლობა ; ეროვნული უმცირესობები ; მოსახლეობა .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი მწერლები ; ქართველი ებრაელები .
ბუღაძე, ნაზი
ალექსანდრე გარსევანიშვილის სტუმრობა ძველ სენაკში / ნაზი ბუღაძე, იგორ კეკელია // გამოჩენილი ქართველი ფილოსოფოსისა და საზოგადო მოღვაწის სერგი დანელიას ხსონისადმი მიძღვნილი III საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია, 9-10 ნოემბერი, 2014 წელი, მარტვილი-ბანძა, საქართველო : სამუშაო პროგრამა და მასალები. - ქუთაისი, 2014. - გვ.31-32[MFN: 62431 ]
UDC: 371(479.22)(092)
• კეკელია, იგორ ;
პერსონალია: გასევანიშვილი ალექსადრე (პედაგოგი).
გეოგ.დასახელება: სენაკი .
თემატიკა: ქართველი პედაგოგები .
გადელია, ზოია
ონოგურისის საიდუმლოება / ზოია გადელია // გამოჩენილი ქართველი ფილოსოფოსისა და საზოგადო მოღვაწის სერგი დანელიას ხსონისადმი მიძღვნილი III საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია, 9-10 ნოემბერი, 2014 წელი, მარტვილი-ბანძა, საქართველო : სამუშაო პროგრამა და მასალები. - ქუთაისი, 2014. - გვ.33-35[MFN: 62432 ]
UDC: 725(479.22)
გეოგ.დასახელება: სოფელი ხუნწი .
თემატიკა: საერო ხუროთმოძღვრება .
საკვანძო სიტყვები: ნაციხარი ; ჰონოგურისი .
ხუნწის დემოგრაფიული პრობლემები // გამოჩენილი ქართველი ფილოსოფოსისა და საზოგადო მოღვაწის სერგი დანელიას ხსონისადმი მიძღვნილი III საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია, 9-10 ნოემბერი, 2014 წელი, მარტვილი-ბანძა, საქართველო : სამუშაო პროგრამა და მასალები. - ქუთაისი, 2014. - გვ.35-37[MFN: 62433 ]
UDC: 94(479.22) + 314(479.22)
თემატიკა: სოფლების ისტორია ; მოსახლეობა .
გაწერელია, სოფიკო
ფონ კრესის ცნობები საქართველოში გერმანული ახალშენების შესახებ / სოფიკო გაწერელია, იგორ კეკელია // გამოჩენილი ქართველი ფილოსოფოსისა და საზოგადო მოღვაწის სერგი დანელიას ხსონისადმი მიძღვნილი III საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია, 9-10 ნოემბერი, 2014 წელი, მარტვილი-ბანძა, საქართველო : სამუშაო პროგრამა და მასალები. - ქუთაისი, 2014. - გვ.37-41[MFN: 62434 ]
თემატიკა: მოსახლეობა .
საკვანძო სიტყვები: გერმანელები საქართველოში .
აბესაძე, ირინე
ქართული პოსტმოდერნიზმის განვითარების ტენდენციები ევროპული პოსტმოდერნისტული კულტურის კონტექსტში / ირინე აბესაძე // გზა ევროინტეგრაციისაკენ : საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციის შრომათა კრებული / გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-441-37-0. - გვ. 10-16. - რეზიუმე ქართულ და ინგლისურ ენებზე[MFN: 62435 ]
UDC: 75(479.22)
ანოტაცია: ქართული პოსტმოდერნისტული მხატვრობის ეტაპები XX საუკუნის 70-90-იან წლებში
მოხსენიებული პირები: ფარჯიანი ირაკლი (მხატვარი); ჭოღოშვილი ლევან (მხატვარი); მარგიანი ლევან (მხატვარი).
თემატიკა: მხატვრობა .
საკვანძო სიტყვები: პოსტმოდერნიზმი .
ბალანჩივაძე, რეზო
სოლომონ დოდაშვილი - ევროპეიზმის ფუძემდებელი საქართველოში / რეზო ბალანჩივაძე // გზა ევროინტეგრაციისაკენ : საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციის შრომათა კრებული / გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-441-37-0. - გვ. 17-22. - რეზიუმე ქართულ და ინგლისურ ენებზე[MFN: 62436 ]
ანოტაცია: ბიორაფიული მონაცემები, მოღვაწეობა
პერსონალია: დოდაშვილი სოლომონ (ფილოსოფოსი).
თემატიკა: ფილოსოფია .
საკვანძო სიტყვები: ქართველი ფილოსოფოსები .
გოგიჩაშვილი, ნანა
ფსიქოლოგიური ძალადობის მახასიათებლები / ნანა გოგიჩაშვილი // გზა ევროინტეგრაციისაკენ : საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენციის შრომათა კრებული / გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-441-37-0. - გვ. 23-29. - რეზიუმე ქართულ და ინგლისურ ენებზე[MFN: 62437 ]
UDC: 159.9(479.22)
ანოტაცია: ფსიქოლოგიური ძალადობის ფორმები და ტიპები
თემატიკა: ფსიქოლოგია .
საკვანძო სიტყვები: ფსიქოლოგიმური ძალადობა .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 6239 | 6240 | 6241 | 6242 | 6243 | 6244 | 6245 | 6246 | 6247 | 6248 | 6249 | შემდეგი » ბოლო »»