მუშათა მოძრაობის დასაწყისი : მესამე დასი // საქართველოს ახალი და თანამედროვე ისტორია / ოთარ ჯანელიძე. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-12-545-4. - გვ. 58-59[MFN: 62754]
UDC:  94(479.22) + 94:323.27(479.22) + 321.9(479.22)
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; რევოლუციური მოძრაობა; სოციალური ფენები.
საკვანძო სიტყვები:  მუშათა კლასი; მესამე დასი.
1. გურგენიძე, ნოდარ
1912 : მაისის 6 // აკაკი წერეთელი (1840-1915) : ცხოვრებისა და შემოქმედების მატიანე : ბიობიბლიოგრაფიული ქრონიკა / ნოდარ გურგენიძე, ილია გორგაძე. - თბილისი, 1989. - ISBN 5-520-00872-8. - გვ. 491[MFN: 62755]
UDC:  821.353.1(092) + 070(479.22)
გორგაძე, ილია
ანოტაცია:  აკაკი წერეთლის სტუმრობა ზუგდიდში. მის სახელზე დაარსებული სამკითხველო შენობის კურთხევა. სამკითხველოს გახსნასთან დაკავშირებით წარმოთქმული სიტყვები გამოქვეყნდა გაზ. "თემსა" (1912, 14 მაისი, N 72, გვ. 3) და "სახალხო გაზეთში" (სურათ. დამატ.) (1912, 2 სექტ., N 121)
პერსონალია:  წერეთელი აკაკი როსტომის ძე (პოეტი, 1840-1915).
ორგანიზაცია:  "თემი", გაზეთი; "სახალხო გაზეთი" (სურათ. დამატ.), გაზეთი.
გეოგ.დასახელება:  ზუგდიდი; სამეგრელო.
თემატიკა:  ქართველი მწერლები; ქართული პერიოდული გამოცემები.
საკვანძო სიტყვები:  ბიოგრაფია; აკაკი და სამეგრელო.
1. მანველიშვილი, ალექსანდრე
საქართველოს საკითხი კცხოეთში // რუსეთი და საქართველოს დამოუკიდებლობა / ალექსანდრე მანველიშვილი. - სან ფრანცისკო, 1984. - გვ.347-383[MFN: 62756]
UDC:  94(479.22)1921-1924 + 94(479.22:470) + 94(479.22:4)
შინაარსი:  საქართველო და გენუის კონფერენცია; საქართველოს საკითხი ერთა ლიგაში; რუსეთის გამაგრება საერთაშორისო ურთიერთობაში; რუსეთის მიღება ერთა ლიგაში
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები; საქართველო-ევროპის ისტორიული ურთიერთობები.
1. ხაჭაპურიძე, გიორგი
ბრძოლა პროლეტარიატის რევოლუციური პარტიის შექმნისათვის // 1905-1907 წლების რევოლუცია საქართველოში / გიორგი ხაჭაპურიძე. - თბილისი, 1941. - გვ. 25-34[MFN: 62757]
UDC:  94(479.22)"1902-1905" + 94:323.27(479.22) + 329(479.22)
ანოტაცია:  საქართველო 1902-1905 წლებში
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; რევოლუციური მოძრაობა; პოლიტიკური პარტიები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველო და 1905-1907 წლების რევოლუცია.
პარტიის III ყრილობა : "კავკასიის ამბების" გამო რევოლუციის შემდგომი აღმავლობა // 1905-1907 წლების რევოლუცია საქართველოში / გიორგი ხაჭაპურიძე. - თბილისი, 1941. - გვ. 61-70[MFN: 62758]
UDC:  94(479.22)"1904" + 94:323.27(479.22) + 329(479.22)(063)
ანოტაცია:  ლენინის რეზოლუცია საქართველოში რევოლუციური მდგომარეობის შესახებ
მოხსენიებული პირები:  ლენინი ვლადიმერ ილიას ძე (რუსი პოლიტიკური მოღვაწე).
საკვანძო სიტყვები:  III ყრილობა; ბოლშევიკური პარტია.
რევოლუციური მოძრაობის აღმავლობა საქართველოში 1902-1904 წლებში // 1905-1907 წლების რევოლუცია საქართველოში / გიორგი ხაჭაპურიძე. - თბილისი, 1941. - გვ. 19-24[MFN: 62759]
UDC:  94(479.22)"1902-1904" + 94:323.27(479.22)
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; რევოლუციური მოძრაობა.
1. კაჭარავა, მაია
პროპორციულობის თეორიის განვითარებისა და შესწავლის თანამედროვე მდგომარეობა არქიტექტურაში // XI საუკუნის ქართული ჯვარგუმბათოვანი ძეგლების პროპორციები / მაია კაჭარავა. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-441-31-8. - გვ. 12-23[MFN: 62760]
UDC:  726(479.22)
შინაარსი:  პროპორციულობის თეორიები და თეორეტიკოსები; პროპორციულობის თეორიების მიმოხილვის შედეგები და დასკვნები
მოხსენიებული პირები:  ქობულაძე ს. (არქიტექტორი); ჩხიკვაძე მ. (არქიტექტორი); მოსულიშვილი ჰ. (არქიტექტორი).
თემატიკა:  ქართული საეკლესიო ხუროთმოძღვრება.
1. თაყაიშვილი, ექვთიმე
მცირე უწყება ქართველთა მწერალთათვის / ექვთიმე თაყაიშვილი // ძველი საქართველო : საქართველოს საისტორიო და საეთნორაფო საზოგადოების კრებული : ტ. 1, განყ. 3 / ექვთიმე თაყაიშვილის რედაქტორობით. - ტფილისი, 1909. - გვ. 1-60[MFN: 62761]
UDC:  930.22(479.22)
თემატიკა:  ისტორიული საბუთები.
1. კარბელაშვილი, პ.
ამილახვართა საგვარეულოს ისტორიული გურჯები / პ. კარბელაშვილი // ძველი საქართველო : საქართველოს საისტორიო და საეთნორაფო საზოგადოების კრებული : ტ. 2, განყ. 2 / ექვთიმე თაყაიშვილის რედაქტორობით. - ტფილისი, 1913. - გვ. 101-138[MFN: 62762]
UDC:  930.22(479.22) + 929.5(479.22)
პერსონალია:  ამილახვარები.
თემატიკა:  ისტორიული საბუთები; გენეალოგია.
საკვანძო სიტყვები:  გურჯები.
საისტორიო მასალანი / ექვთიმე თაყაიშვილი // ძველი საქართველო : საქართველოს საისტორიო და საეთნორაფო საზოგადოების კრებული : ტ. 2, განყ. 3 / ექვთიმე თაყაიშვილის რედაქტორობით. - ტფილისი, 1913. - გვ. 28-80[MFN: 62763]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6272 | 6273 | 6274 | 6275 | 6276 | 6277 | 6278 | 6279 | 6280 | 6281 | 6282 |  შემდეგი »  ბოლო »»