1912 : მაისის 6 // აკაკი წერეთელი (1840-1915) : ცხოვრებისა და შემოქმედების მატიანე : ბიობიბლიოგრაფიული ქრონიკა / ნოდარ გურგენიძე, ილია გორგაძე. - თბილისი, 1989. - ISBN 5-520-00872-8. - გვ. 491[MFN: 62755]
ანოტაცია: აკაკი წერეთლის სტუმრობა ზუგდიდში. მის სახელზე დაარსებული სამკითხველო შენობის კურთხევა. სამკითხველოს გახსნასთან დაკავშირებით წარმოთქმული სიტყვები გამოქვეყნდა გაზ. "თემსა" (1912, 14 მაისი, N 72, გვ. 3) და "სახალხო გაზეთში" (სურათ. დამატ.) (1912, 2 სექტ., N 121)
პარტიის III ყრილობა : "კავკასიის ამბების" გამო რევოლუციის შემდგომი აღმავლობა // 1905-1907 წლების რევოლუცია საქართველოში / გიორგი ხაჭაპურიძე. - თბილისი, 1941. - გვ. 61-70[MFN: 62758]
მცირე უწყება ქართველთა მწერალთათვის / ექვთიმე თაყაიშვილი // ძველი საქართველო : საქართველოს საისტორიო და საეთნორაფო საზოგადოების კრებული : ტ. 1, განყ. 3 / ექვთიმე თაყაიშვილის რედაქტორობით. - ტფილისი, 1909. - გვ. 1-60[MFN: 62761]
ამილახვართა საგვარეულოს ისტორიული გურჯები / პ. კარბელაშვილი // ძველი საქართველო : საქართველოს საისტორიო და საეთნორაფო საზოგადოების კრებული : ტ. 2, განყ. 2 / ექვთიმე თაყაიშვილის რედაქტორობით. - ტფილისი, 1913. - გვ. 101-138[MFN: 62762]
საისტორიო მასალანი / ექვთიმე თაყაიშვილი // ძველი საქართველო : საქართველოს საისტორიო და საეთნორაფო საზოგადოების კრებული : ტ. 2, განყ. 3 / ექვთიმე თაყაიშვილის რედაქტორობით. - ტფილისი, 1913. - გვ. 28-80[MFN: 62763]