საკვანძო სიტყვები:  დავთარი.
მეორე ფრონტის ძიებაში // მოყვასი შორეული რომიდან / თამაზ ნატროშვილი. - თბილისი, 2004. - გვ. 26-38[MFN: 62844]
UDC:  94(479.22)"XVI" + 908(479.22)(093)
ანოტაცია:  ოსმალეთის ევროპაზე გალაშქრება. იტალიელი მოგზაურის პიეტრო დელა ვალეს გეგმა - კაზაკებსა და ირანს შორის დამაკავშირებელი რგოლი ყოფილიყო საქართველო
პერსონალია:  პიეტრო დელა ვალე (იტალიელი მოგზაური).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ევროპა; ოსმალეთი; თურკეთი; ირანი.
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; უცხოელები საქარტველოს შესახებ.
საქართველოს ეკონომიური მდგომარეობა XV-XVII საუკუნეებში // ნარკვევები საქართველოს ისტორიიდან : ტ. 2: XV-XVII სს. / დავით გვრიტიშვილი. - თბილისი, 1965. - გვ. 3-58[MFN: 62845]
UDC:  33(479.22)(09) + 94(479.22)"XV-XVII"
თემატიკა:  ეკონომიკა; საქართველოს ისტორია.
1. ნინიძე, დავით
შინაპოლიტიკური ბრძოლა და "პროვინციის მეფეები" XIV საუკუნეში : XVI საუკუნის დამდეგის საქართველოს ისტორიულ-ქრონოლოგიური საკითხი // პროვინციის მეფეები XIV-XV საუკუნეების საქართველოში : (ბაგრაიტიონთა საგვარეულოს ისტორიიდან) / დავით ნინიძე. - თბილისი, 1995. - ISBN 5-511-00634-3. - გვ. 30-46[MFN: 62846]
ანოტაცია:  ვახტანგ III და გიორგი V ბრწყინვალის გამეფების თარიღების დაზუჩტება
პერსონალია:  ვახტანგ III (საქართველოს მეფე); გიორგი V ბრწყინვალე (საქარველოს მეფე).
ივანე ჯავახიშვილი და საქართველოს ეკონომიკური ისტორია // ივანე ჯავახიშვილი : მონოგრაფია / დავით გვრიტიშვილი. - თბილისი, 1949. - გვ. 104-105[MFN: 62847]
UDC:  33(479.22)(09) + 930(479.22)(092)
პერსონალია:  ჯავახიშვიდლი ივანე ალექსანდრეს ძე (ისტორიკოსი, 1876-1940).
თემატიკა:  ეკონომიკა; ქართველი ისტორიკოსები.
ამბოხებები // ფეოდალური ურთიერთობები საქართველოში / გრიგოლ გიორგაძე. - ტფილისი, 1926. - გვ. 169-181[MFN: 62848]
UDC:  94(479.22"XIX" + 94(479.22:470) + 94:323.27(479.22)
ანოტაცია:  1802 და 1812 წლების კახეთის აჯანყება. 1832 წლის თავადაზნაურთა შეთქმულება. გლეხთა აჯანყება ქუთაისის გუბერნიაში. ოსების აჯანყება თავად მაჩაბლისა და ერისთავების წინააღმდეგ 1840 წელს. გლეხთა მოძრაობები გურიასა (1841 და 1861 წლებში) და სამეგრელოში (1857 წ.)
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; კახეთი; გურია; სამეგრელო; ქუთაისის გუბერნია.
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; საქართველო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები; გლეხთა მოძრაობა.
საკვანძო სიტყვები:  აჯანყება; 1832 წლის შეთქმულება.
1588 წელს სიმონ I ქართლის მეფესა და ფერჰად ფაშას შორის დალებული ზავი / მიხეილ სვანიძე // საერთაშორისო ურთიერთობანი ოსმალეთ-ირანის ომების დროს და საქართველო (XVI საუკუნე) / აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2008. - ISBN 978-9941-404-36-8. - გვ. 347-351[MFN: 62849]
ანოტაცია:  ქართველი მეფის დიპლომატიური გამარჯვება
პერსონალია:  სიმონ I (ქართლის მეფე); ფერჰარდ ფაშა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6280 | 6281 | 6282 | 6283 | 6284 | 6285 | 6286 | 6287 | 6288 | 6289 | 6290 |  შემდეგი »  ბოლო »»