1. ჯანჯღავა, ვ.
გლეხთა რევოლუციური გამოსვლები თბილისის მაზრის სოფლებში 1903 წელს / ვ. ჯანჯღავა // მასალები საქართველოს სოფლების ისტორიისათვის : ნაკვ. 3. - თბილისი, 1987. - გვ. 3-25[MFN: 62886]
UDC:  94(479.22)"1903" + 94:323.27(479.22) + 321.9(479.22)
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; თბილისის მაზრა.
1. შურღაია, გაგა
ესქატოლოგიური შეხედულებები ძველი ქართული და ბიზანტიური წყაროების მიხედვით : (მეშვიდე დარი" - დაუსრულებელი განსუენება თუ "მძაფრი განსაცდელი?") / გაგა შურღაია // მეოთხე საერთაშორისო ქართველოლოგიური სიმპოზიუმის მასალები : ეძღვნება მარი ბროსეს დაბადებიდან 200 წლისთავს / შემდგენელი: ელგუჯა ხინთიბიძე. - თბილისი, 2005. - ISBN 99940-12-94-0. - გვ. 149-190. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 62887]
UDC:  930(479.22) + 27-9(479.22)(093)
თემატიკა:  ქართული ისტორიოგრაფია; საეკლესიო ისტორიოგრაფია.
1. პაიჭაძე, გიორგი
ი. ანთელავა XVIII ს. საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების ხასიათის საკითხისათვის // ისტორიოგრაფიული ეტიუდები / გიორგი პაიჭაძე. - თბილისი, 1981. - გვ. 86-115[MFN: 62888]
UDC:  94(479.22)"XVIII" + 316.334.2(479.22)(09) + 94(479.22-22) + 930(479.22)(092)
ანოტაცია:  სოფლის მასალების მიხედვით
პერსონალია:  ანთელავა ირაკლი გიორგის ძე (ისტორიკოსი, 1912-1978).
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; სოციალური ეკონომიკა; სოფლების ისტორია; ქართველი ისტორიკოსები.
1. კაჭარავა, იური
ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის გაფართოება // პირველი სახალხო რევოლუცია საქართველო / იური კაჭარავა. - თბილისი, 1975. - გვ. 70-94[MFN: 62889]
UDC:  94(479.22)"XIX" + 325.8(479.22)
ანოტაცია:  საქართველო XIX საუკუნეში
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; ეროვნული მოძრაობა.
შატბერდის კრებულის განხილვა // ქრონიკები და სხვა მასალა საქართველოს ისტორიისა : ტ. 1 / თედო ჟორდანია. - ტფილისი, 1892. - გვ. 99-107; 109-113; 117[MFN: 62890]
UDC:  930(479.22) + 821.353.1.09 + 091(=353.1)
თემატიკა:  ქართული ისტოროიგრაფია; ძველი ქართული მწერლობა; ქართული ხელნაწერები.
საკვანძო სიტყვები:  შატბერდის კრებული.
1. მეტრეველი, ელენე
იერუსალიმის ერთი ხელნაწერის გამო / ელენე მეტრეველი // საიუბილეო კრებული : ეძღვნება საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოს ალექსანდრე გიორგის ძე ბარამიძეს დაბადების სამოცდაათი და სამეცნიერო-პედაგოგიური მოღვაწეობის ორმოცდაათი წლისთავზე / შოთა რუსთაველის სახელობის ქართული ლიტერატურის ისტორიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 1974. - გვ. 185-195[MFN: 62891]
UDC:  091(=353.1) + 930.22(479.22) + 726(479.22)
ანოტაცია:  XI-XVII საუკუნეებში ჯვრის მონასტერში შექმნილი სააღაპო წიგნთა აღწერილობა
თემატიკა:  ქართული ხელნაწერები საზღვარგარეთ; ისტორიული დოკუმენტები; ქართული ეკლესია-მონასტრები საზღვარგარეთ.
საკვანძო სიტყვები:  ჯვრის მონასტერი.
1. ხოშტარია, ედიშერ
ცოდვა-მადლზე წარმოდგენა შუა საუკუნეების საქართველოში / ედიშერ ხოშტარია // საერთაშორისო სიმპოზიუმი ქრისტიანობა: წარსული, აწმყო, მომავალი. 2000 წლის 11-17 ოქტომბერი, თბილისი, საქართველო : მოხსენებათა მოკლე შინაარსები / რედაქტორი: მაია ჩხარტიშვილი, ლადო მირიანაშვილი; საქართველოს საპატრიარქო; საქართველოს მეცნიერებათა აკადემია, ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტი; არასამთავრობო ორგ. ფონდი "უდაბნო". - თბილისი, 2000. - გვ. 103-104[MFN: 62892]
UDC:  930.22(479.22) + 091(=353.1)
ანოტაცია:  ხელნაწერთა ინსტიტუტი ძველი საბუთების ფონდში დაცული (Qd-1799) 1701 წლის ნასყიდობის წიგნის განხილვა
ორგანიზაცია:  ხელნაწერთა ინსტიტუტი.
თემატიკა:  ისტორიული საბუთები; ქართული ხელნაწერები.
საკვანძო სიტყვები:  ნასყიდობის წიგნი.