ჯანჯღავა, ვ.
გლეხთა რევოლუციური გამოსვლები თბილისის მაზრის სოფლებში 1903 წელს / ვ. ჯანჯღავა // მასალები საქართველოს სოფლების ისტორიისათვის : ნაკვ. 3. - თბილისი, 1987. - გვ. 3-25[MFN: 62886 ]
UDC: 94(479.22)"1903" + 94:323.27(479.22) + 321.9(479.22)
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; თბილისის მაზრა .
თემატიკა: საქართველოს ისტორია ; რევოლუციური მოძრაობა ; სოციალური ფენები .
საკვანძო სიტყვები: გლეხობა .
შურღაია, გაგა
ესქატოლოგიური შეხედულებები ძველი ქართული და ბიზანტიური წყაროების მიხედვით : (მეშვიდე დარი" - დაუსრულებელი განსუენება თუ "მძაფრი განსაცდელი?") / გაგა შურღაია // მეოთხე საერთაშორისო ქართველოლოგიური სიმპოზიუმის მასალები : ეძღვნება მარი ბროსეს დაბადებიდან 200 წლისთავს / შემდგენელი: ელგუჯა ხინთიბიძე. - თბილისი, 2005. - ISBN 99940-12-94-0. - გვ. 149-190. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 62887 ]
UDC: 930(479.22) + 27-9(479.22)(093)
თემატიკა: ქართული ისტორიოგრაფია ; საეკლესიო ისტორიოგრაფია .
პაიჭაძე, გიორგი
ი. ანთელავა XVIII ს. საქართველოს სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების ხასიათის საკითხისათვის // ისტორიოგრაფიული ეტიუდები / გიორგი პაიჭაძე. - თბილისი, 1981. - გვ. 86-115[MFN: 62888 ]
UDC: 94(479.22)"XVIII" + 316.334.2(479.22)(09) + 94(479.22-22) + 930(479.22)(092)
ანოტაცია: სოფლის მასალების მიხედვით
პერსონალია: ანთელავა ირაკლი გიორგის ძე (ისტორიკოსი, 1912-1978).
თემატიკა: საქართველოს ისტორია ; სოციალური ეკონომიკა ; სოფლების ისტორია ; ქართველი ისტორიკოსები .
კაჭარავა, იური
ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობის გაფართოება // პირველი სახალხო რევოლუცია საქართველო / იური კაჭარავა. - თბილისი, 1975. - გვ. 70-94[MFN: 62889 ]
UDC: 94(479.22)"XIX" + 325.8(479.22)
ანოტაცია: საქართველო XIX საუკუნეში
თემატიკა: საქართველოს ისტორია ; ეროვნული მოძრაობა .
ჟორდანია, თედო
შატბერდის კრებულის განხილვა // ქრონიკები და სხვა მასალა საქართველოს ისტორიისა : ტ. 1 / თედო ჟორდანია. - ტფილისი, 1892. - გვ. 99-107; 109-113; 117[MFN: 62890 ]
UDC: 930(479.22) + 821.353.1.09 + 091(=353.1)
თემატიკა: ქართული ისტოროიგრაფია ; ძველი ქართული მწერლობა ; ქართული ხელნაწერები .
საკვანძო სიტყვები: შატბერდის კრებული .
მეტრეველი, ელენე
იერუსალიმის ერთი ხელნაწერის გამო / ელენე მეტრეველი // საიუბილეო კრებული : ეძღვნება საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოს ალექსანდრე გიორგის ძე ბარამიძეს დაბადების სამოცდაათი და სამეცნიერო-პედაგოგიური მოღვაწეობის ორმოცდაათი წლისთავზე / შოთა რუსთაველის სახელობის ქართული ლიტერატურის ისტორიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 1974. - გვ. 185-195[MFN: 62891 ]
UDC: 091(=353.1) + 930.22(479.22) + 726(479.22)
ანოტაცია: XI-XVII საუკუნეებში ჯვრის მონასტერში შექმნილი სააღაპო წიგნთა აღწერილობა
გეოგ.დასახელება: იერუსალიმი .
თემატიკა: ქართული ხელნაწერები საზღვარგარეთ ; ისტორიული დოკუმენტები ; ქართული ეკლესია-მონასტრები საზღვარგარეთ .
საკვანძო სიტყვები: ჯვრის მონასტერი .
ხოშტარია, ედიშერ
ცოდვა-მადლზე წარმოდგენა შუა საუკუნეების საქართველოში / ედიშერ ხოშტარია // საერთაშორისო სიმპოზიუმი ქრისტიანობა: წარსული, აწმყო, მომავალი. 2000 წლის 11-17 ოქტომბერი, თბილისი, საქართველო : მოხსენებათა მოკლე შინაარსები / რედაქტორი: მაია ჩხარტიშვილი, ლადო მირიანაშვილი; საქართველოს საპატრიარქო; საქართველოს მეცნიერებათა აკადემია, ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტი; არასამთავრობო ორგ. ფონდი "უდაბნო". - თბილისი, 2000. - გვ. 103-104[MFN: 62892 ]
UDC: 930.22(479.22) + 091(=353.1)
ანოტაცია: ხელნაწერთა ინსტიტუტი ძველი საბუთების ფონდში დაცული (Qd-1799) 1701 წლის ნასყიდობის წიგნის განხილვა
ორგანიზაცია: ხელნაწერთა ინსტიტუტი .
თემატიკა: ისტორიული საბუთები ; ქართული ხელნაწერები .
საკვანძო სიტყვები: ნასყიდობის წიგნი .
XIII საუკუნის საჩივრის წიგნი / სარგის კაკაბაძე // საისტორიო კრებული : წ. 3. - ტფილისი, 1928. - გვ. 95-99[MFN: 62893 ]
UDC: 930.22(479.22)
თემატიკა: ისტორიული საბუთები .
საკვანძო სიტყვები: საჩივრის წიგნი .
მორთეზა მეჰდი ფათემი
ქართველ სახელმწიფო მოღვაწეთა ურთიერთობა ირანთან XVI-XVII საუკუნეებში : კახეთის გამგებლები - ალექსანდრე ლევანის ძე (1574-1605) // სპარსული მასალები XVI-XVII საუკუნეების ქართველ მოღვაწეთა შესახებ / მორთეზა მეჰდი ფათემი. - თბილისი, 1982. - გვ. 20-21[MFN: 62894 ]
UDC: 94(479.22:55)"XVII"
ანოტაცია: ქართველი მეფის ალექსანდრე II-ის მოღვაწეობა
პერსონალია: ალექსანდრე II (კახეთის მეფე).
თემატიკა: საქართველოს ისტორია ; ქართულ-ირანული ისტორიული ურთიერთობები .
როგავა, ჯ.
გლეხთა კლასობრივი ბრძოლა XVIII საუკუნის დასავლეთ საქართველოში / ჯ. როგავა // საისტორიო კრებული : კრ. 3 / საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემია, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 1970. - გვ. 158-222. - რეზიუმე რუსულ ენაზე[MFN: 62895 ]
UDC: 94(479.222)"XVIII" + 94:323.27(479.222) + 321.9(479.22)
გეოგ.დასახელება: დასავლეთ საქართველო .
თემატიკა: საქართველოს ისტორია ; გლეხთა მოძრაობა ; სოციალური ფენები .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 6285 | 6286 | 6287 | 6288 | 6289 | 6290 | 6291 | 6292 | 6293 | 6294 | 6295 | შემდეგი » ბოლო »»