1. როგავა, ჯ.
გლეხთა კლასობრივი ბრძოლა XVIII საუკუნის დასავლეთ საქართველოში / ჯ. როგავა // საისტორიო კრებული : კრ. 3 / საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემია, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 1970. - გვ. 158-222. - რეზიუმე რუსულ ენაზე[MFN: 62895]
UDC:  94(479.222)"XVIII" + 94:323.27(479.222) + 321.9(479.22)
გეოგ.დასახელება:  დასავლეთ საქართველო.
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; გლეხთა მოძრაობა; სოციალური ფენები.
1. ვაშაყმაძე, ნინო
ისტორიული წარსულის ზოგიერთი დოკუმენტი თანამედროვე მოვლენების შუქზე / ნინო ვაშაყმაძე // საქართველო და მსოფლიო : (წარსული და თანამედროვეობა) / საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების ინსტიტუტი; შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - ბატუმი, 2009. - ISBN 978-9941-409-33-2. - გვ. 173-179. - რეზიუმე ინგლისურ და რუსულ ენებზე[MFN: 62896]
UDC:  94(479.222.1)"1921" + 94(479.22:470)
ანოტაცია:  საბჭოთა ჯარების ქმედებათა ამსახველი დოკუმენტები ქუთაისის მაზრაში (1921 წ.)
გეოგ.დასახელება:  ქუთაისის მაზრა.
საკვანძო სიტყვები:  ქუთაისის ისტორია.
1. მორთეზა მეჰდი ფათემი
ქართველ სახელმწიფო მოღვაწეთა ურთიერთობა ირანთან XVI-XVII საუკუნეებში : ქართლის გამგებლები სიმონ I (ლუარსაბ I-ის ძე) // სპარსული მასალები XVI-XVII საუკუნეების ქართველ მოღვაწეთა შესახებ / მორთეზა მეჰდი ფათემი. - თბილისი, 1982. - გვ. 41-43[MFN: 62897]
UDC:  94(479.22:55)"XVI"
ანოტაცია:  ქართველი მეფის სიმონ I-ის მოღვაწეობა
პერსონალია:  სიმონ I (ქართლის მეფე).
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; ქართულ-ირანული ისტორიული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  ქარტველი მეფეები.
1. შიოლაშვილი, ნინო
ნატყუარი დოკუმენტების მეცნიერული შესწავლის ისტორიისათვის საქართველოში / ნინო შიოლაშვილი // საქართველო და ქრისტიანობა : (2000 წლის 26-28 სექტემბერს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტში ჩატარებული ახალგაზრდა მეცნიერ მუშაკთა და ასპირანტთა სამეცნიერო კონფერენციის მასალები) / საქართველოს მეცნიერებათა აკადემია, ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2001. - გვ. 105-110. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 62898]
თემატიკა:  ისტორიული დოკუმენტები.
საკვანძო სიტყვები:  ნატყუარი დოკუმენტები.
1. ხახუტაიშვილი, დ.
აჭარის უძველესი და ძველი ისტორიის წყაროები : ა.: წერილობითი წყაროები / დ. ხახუტაიშვილი // სამხრეთ-დასავლეთ საქართველოს ისტორიის ნარკვევები : აჭარა : ტ. 1: (უძველესი დროიდან ახ.წ. V საუკუნამდე); ბათუმის ნიკო ბერძენიშვილის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტი; ბათუმის არქეოლოგიური მუზეუმი. - თბილისი, 2007. - ISBN 978-9941-409-30-1. - გვ. 35-37[MFN: 62899]
UDC:  94(479.223) + 930(479.22)
თემატიკა:  აჭარის ისტორია; ქართული ისტორიოგარფია.
1. ლეჟავა, ა.
ქართველი და ჩრდილოეთ კავკასიის ხალხების რევოლუციური თანამეგობრობა დენიკინელების წინააღმდეგ ბრძოლაში / ა. ლეჟავა // საქართველოს, კავკასიისა და მახლობელი აღმოსავლეთის ისტორიის საკითხები / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 1968. - გვ. 49-92[MFN: 62900]
UDC:  94(479.22)"XX" + 94:323.27(479.22) + 94(479.22:470.6)
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ჩრდილოეთ კავკასია.
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; რევოლუციური მოძრაობა; საქართველო-ჩრდილოეთ კავკასიის ისტორიული ურთიერთობებ`++65454ი.
1. საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემია, ეკონომიკისა და სამართლის ინსტიტუტი
საბჭოთამდელი საქართველოს ეკონომიკური განვითარების ძირითადი მომენტები : ამოსავალი ვითარებისათვის : ტერიტორია // საქართველოს სსრ სახალხო მეურნეობა, 1922-1972. - თბილისი, 1972. - გვ. 11-12[MFN: 62901]
UDC:  33(479.22)(09)
გუგუშვილი, პააა (რედაქტორი);
თემატიკა:  ქართული ეკონომიკის ისტორია.
1. მელიქიშვილი, გიორგი
ქართველთა წარმომავლობა / გიორგი მელიქიშვილი // საქართველოს ისტორია : ტ. 1 / სარედაქციო კოლეგია: ნათელა ვაჩნაძე და სხვ.. - თბილისი, 2006. - ISBN 99940-12-62-2. - გვ. 28-34[MFN: 62902]
UDC:  39(479.22) + 930.22(479.22)
შინაარსი:  წერილობითი წყაროები და მეცნიერული კვლევის პრობლემა; ენობრივი მონაცემები; არქეოლოგიური მონაცემები
თემატიკა:  ქართველთა წარმომავლობა; ისტორიოგრაფია.
1. ბაქრაძე, ანა
ცნობები ყალბი საბეჭდავების შესახებ / ანა ბაქრაძე // საქართველოს ფეოდალური ხანის ისტორიის საკითხები : კრ. 7: ეძღვნება ოლღა სოსელიას ხსოვნას / ივანე ჯავახიშვილის სახელობის ისტორიის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინსტიტუტი. - თილისი, 1999. - გვ. 193-202[MFN: 62903]
UDC:  736.3(479.22)(09) + 930.22(479.22)
ანოტაცია:  XVIII-XIX საუკუნეებში არსებული ყალბი საბაჭდავებისა და საბუთების გამოვლენისა და მათი შესწავლის საკითხისათვის
თემატიკა:  საბეჭდავები; ისტორიული საბუთები.
საკვანძო სიტყვები:  ყალბი საბეჭდავები.
1. კოჭლამაზაშვილი, რ.
სასარგებლო ნაშრომი საქართველოს ახალგაზრდობის რევოლუციური მოძრაობის შესახებ / რ. კოჭლამაზაშვილი // საქართველოს უახლესი ისტორიის საკითხები : კრ. 12 / ისტორის, არქეოლოგიისა და ეთნოგრაფიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 1970. - გვ. 153-158[MFN: 62904]
UDC:  325.9(479.22) + 930(479.22)(092)
ანოტაცია:  რეცენზია გურამ შენგელიას წიგნზე "საქართველოს ახალგაზრდობის რევოლუციური წარსული" (თბ., 1979)
პერსონალია:  შენგელია გურამ (ისტორიკოსი).
თემატიკა:  რევოლუციური მოძრაობა; ქართველი ისტორიკოსები.
საკვანძო სიტყვები:  რეცენზია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6286 | 6287 | 6288 | 6289 | 6290 | 6291 | 6292 | 6293 | 6294 | 6295 | 6296 |  შემდეგი »  ბოლო »»