მანუჩარ II-ის (მუსტაფა) ბრძოლა საათაბაგოს გამოხსნისათვის / მიხეილ სვანიძე // საერთაშორისო ურთიერთობანი ახლო აღმოსავლეთში ოსმალეთ-ირანის ომების დროს და საქართველო (XVI საუკუნე) / აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2008. - ISBN 978-9941-404-36-8. - გვ. 283-291[MFN: 62956]
UDC:  94(479.22)"XVI"
ანოტაცია:  ჩილღირის საფაშოს დაარსება 1579 წელს. მანუჩარ II-ის კავშირი სიმონ I-თან და 1582 წელს ოსმალების წინააღმდეგ აჯანყება
პერსონალია:  მანუჩარ II (სამცხის ათაბაგი, მუსტაფა-ფაშა); სიმონ I (ქართლის მეფე).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ოსმალეთი; თურქეთი.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი მეფეები; ქართველი ისტორიული მოღვაწეები.
სიმონ I-ის ბრძოლა დამოუკიდებლობისათვის / მიხეილ სვანიძე // საერთაშორისო ურთიერთობანი ახლო აღმოსავლეთში ოსმალეთ-ირანის ომების დროს და საქართველო (XVI საუკუნე) / აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2008. - ISBN 978-9941-404-36-8. - გვ. 280-283[MFN: 62957]
ანოტაცია:  ირანის ინტერესები საქართველოში, ურთიერთობა სიმონ I-თან და ოსმალეთის წინააღმდეგ ფართო კავშირების შექმნა
პერსონალია:  სიმონ I (ქართლის მეფე).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ირანი; ოსმალეთი; თურქეთი.
სიმონ I-ის ბრძოლა თბილისის განთავისუფლეისათვის / მიხეილ სვანიძე // საერთაშორისო ურთიერთობანი ახლო აღმოსავლეთში ოსმალეთ-ირანის ომების დროს და საქართველო (XVI საუკუნე) / აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2008. - ISBN 978-9941-404-36-8. - გვ. 247-252[MFN: 62958]
ანოტაცია:  ირანის შაჰის მიერ სიმონ I-ის ტყვეობიდან განთავისუფლება ოსმალეთის წინააღმდეგ საბრძოლველად. ბრძოლა თბილისისათვის
პერსონალია:  სიმონ I (ქართლის მეფე); ხოდაბუნდე (ირანის შაჰი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; თბილისი; ირანი; ოსმალეთი; თურქეთი.
სინან ფაშას სარდლობა / მიხეილ სვანიძე // საერთაშორისო ურთიერთობანი ახლო აღმოსავლეთში ოსმალეთ-ირანის ომების დროს და საქართველო (XVI საუკუნე) / აღმოსავლეთმცოდნეობის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2008. - ISBN 978-9941-404-36-8. - გვ. 271-279[MFN: 62959]
ანოტაცია:  ოსმალეთის ჯარების სარდლად სინან ფაშას დანიშვნა სიმონ მეფის წინააღმდეგ საბრძოლველად (1580 წელი)
პერსონალია:  სიმონ I (ქართლის მეფე); სინან ფაშა (ოსმალეთის ჯარების სარდალი).
ქართველ სახელმწიფო მოღვაწეთა ურთიერთობა ირანთან XVI-XVII საუკუნეებში : კახეთის გამგელები // სპარსული მასალები XVI-XVII საუკუნეების ქართველ მოღვაწეთა შესახებ / მორთეზა მეჰდი ფათემი. - თბილისი, 1982. - გვ. 37-39[MFN: 62960]
UDC:  94(479.22)"XVI-XVII"
ანოტაცია:  კახეთის გამგელების ისა ხან გიორგის ძისა და ისა ხან ლევანის ძის მოღვაწეობა
პერსონალია:  ისა ხან გიორგის ძე (კახეთის გამგებელი); ისა ხან ლევანის ძე (კახეთის გამგებელი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი ისტორიული მოღვაწეები.
ქართველ სახელმწიფო მოღვაწეთა ურთიერთობა ირანთან XVI-XVII საუკუნეებში : ქართლის გამგებლები // სპარსული მასალები XVI-XVII საუკუნეების ქართველ მოღვაწეთა შესახებ / მორთეზა მეჰდი ფათემი. - თბილისი, 1982. - გვ. 39-41[MFN: 62961]
ანოტაცია:  ლუარსაბ I დავითის ძის მოღვაწეობა (1530-1556 წწ.)
პერსონალია:  ლუარსაბ I (ქართლის მეფე).
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; ქართულ-ირანული ისტორიული ურთიერთობეი.
ქართველ სახელმწიფო მოღვაწეთა ურთიერთობა ირანთან XVI-XVII საუკუნეებში : ქართლის გამგებლები // სპარსული მასალები XVI-XVII საუკუნეების ქართველ მოღვაწეთა შესახებ / მორთეზა მეჰდი ფათემი. - თბილისი, 1982. - გვ. 43[MFN: 62962]
ანოტაცია:  გიორგი სიმონის ძის მოღვაწეობა
პერსონალია:  გიორგი სიმონის ძე (ქართლის გამგებელი).
ქართველ სახელმწიფო მოღვაწეთა ურთიერთობა ირანთან XVI-XVII საუკუნეებში : ქართლის გამგებლები // სპარსული მასალები XVI-XVII საუკუნეების ქართველ მოღვაწეთა შესახებ / მორთეზა მეჰდი ფათემი. - თბილისი, 1982. - გვ. 43-44[MFN: 62963]
ანოტაცია:  დავით ლუარსაბის ძის მოღვაწეობა (სიმონის ძმა)
პერსონალია:  დავით ლუარსაბის ძე (ქართლის გამგებელი).
ქართველ სახელმწიფო მოღვაწეთა ურთიერთობა ირანთან XVI-XVII საუკუნეებში : სამხრეთ და დასავლდეთ საქართველოს გამგებლები // სპარსული მასალები XVI-XVII საუკუნეების ქართველ მოღვაწეთა შესახებ / მორთეზა მეჰდი ფათემი. - თბილისი, 1982. - გვ. 52-54[MFN: 62964]
UDC:  94(479.22:55)"XVI" + 396(479.22)(092)
ანოტაცია:  სიმონ I-ის სიძის მანუჩარის (მანუჩარ ხანი), მისი ცოლის ელენესა და შვილის ათაბაგის მოღვაწეობა
პერსონალია:  მანუჩარი (ისტორიული პირი, მანუჩარ ხანი); ელენე (მანუჩარის მეუღლე); ათაბაგი (მანუჩარის შვილი).
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; ქართულ-ირანული ისტორიული ურთიერთობები; ქართველი ქალები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი ისტორიული პირები.
ქართველ სახელმწიფო მოღვაწეთა ურთიერთობა ირანთან XVI-XVII საუკუნეებში : სამხრეთ და დასავლეთ საქართველოს გამგებლები // სპარსული მასალები XVI-XVII საუკუნეების ქართველ მოღვაწეთა შესახებ / მორთეზა მეჰდი ფათემი. - თბილისი, 1982. - გვ. 51-52[MFN: 62965]
ანოტაცია:  ქაიხოსროს მოღვაწეობის მოკლე მიმოხილვა
პერსონალია:  ქაიხოსრო.
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; ^aქართულ-ირანული ისტორიული ურთიერთობები.