ღირსების სამოქალაქოსამართლებრივი დაცვის რამდენიმე ასპექტი : (ქართული და ევროპული მიდგომები) / მიხეილ ბიჭია // საერთაშორისო ინტერდისციპლინარული კონფერენცია ევროპული ღირებულებები და იდენტობა : მოხსენებები, 16-17-18 ივნისი 2014 / მთავარი რედაქტორი: ნანა გუნცაძე; ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-389-3. - გვ. 81-91. - ტექსტი ქართულ და ფრანგულ (გვ. 301-309) ენებზე[MFN: 64690]
შინაარსი: მოკლედ ტერმინ "ღირსების" შესახებ; ღირსება და პატივი; მოკლედ ღირსების გაგების შესახებ სამართლის სხვა დარგებში; ღირსების დაცვიდან წარმოშობილი სამოქალაქო ურთიერთობის არსი
მწერლობისა და ფერწერის ქართულ-ფრანგული ხიდი / გასტონ ბუაჩიძე // საერთაშორისო ინტერდისციპლინარული კონფერენცია ევროპული ღირებულებები და იდენტობა : მოხსენებები, 16-17-18 ივნისი 2014 / მთავარი რედაქტორი: ნანა გუნცაძე; ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-389-3. - გვ. 92-95. - ტექსტი ქართულ და ფრანგულ (გვ. 310-312) ენებზე[MFN: 64691]
ქართული მოდერნიზმი როგორც ოქციდენტოცენტრიზმი / კონსტანტინე ბრეგაძე // საერთაშორისო ინტერდისციპლინარული კონფერენცია ევროპული ღირებულებები და იდენტობა : მოხსენებები, 16-17-18 ივნისი 2014 / მთავარი რედაქტორი: ნანა გუნცაძე; ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-389-3. - გვ. 96-104. - ტექსტი ქართულ და ფრანგულ (გვ. 313-318) ენებზე[MFN: 64692]
ქართული კონსტიტუციონალიზმის ევროპული საფუძვლები: ბრძოლა სამართლებრივი სახელმწიფოსთვის / დიმიტრი გეგენავა // საერთაშორისო ინტერდისციპლინარული კონფერენცია ევროპული ღირებულებები და იდენტობა : მოხსენებები, 16-17-18 ივნისი 2014 / მთავარი რედაქტორი: ნანა გუნცაძე; ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-389-3. - გვ. 114-129. - ტექსტი ქართულ და ფრანგულ (გვ. 326-337) ენებზე[MFN: 64693]
შინაარსი: ქართული კონსტიტუციონალიზმის სათავეებთან; 1918 წლის 26 მაისის დამოუკიდებლობის აქტი; ევროპული საკონსტიტუციო სამართლის რეცეფცია და კონსტიტუციონალიზმი საქართველოს დემოკრატიულ რესპუბლიკაში; საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის კონსტიტუცია; სამართლებრივი სახელმწიფოს შენების მცდელობა და იძულებითი კრახი
ქართული ჩვეულებითი სამართალი ევროპული ღირებულებების კონტექსტში / როზეტა გუჯეჯიანი // საერთაშორისო ინტერდისციპლინარული კონფერენცია ევროპული ღირებულებები და იდენტობა : მოხსენებები, 16-17-18 ივნისი 2014 / მთავარი რედაქტორი: ნანა გუნცაძე; ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-389-3. - გვ. 130-137. - ტექსტი ქართულ და ფრანგულ (გვ. 338-343) ენებზე[MFN: 64694]
ევროპული ღირებულებებისა და ქართული ტრადიციების ურთიერთმიმართების პრობლემა / როლანდ თოფჩიშვილი // საერთაშორისო ინტერდისციპლინარული კონფერენცია ევროპული ღირებულებები და იდენტობა : მოხსენებები, 16-17-18 ივნისი 2014 / მთავარი რედაქტორი: ნანა გუნცაძე; ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-389-3. - გვ. 138-146. - ტექსტი ქართულ და ფრანგულ (გვ. 344-351) ენებზე[MFN: 64695]
სულხან-საბა ორბელიანის "მოგზაურობა ევროპაში" და თანამედროვეობა / პაატა ნაცვლიშვილი // საერთაშორისო ინტერდისციპლინარული კონფერენცია ევროპული ღირებულებები და იდენტობა : მოხსენებები, 16-17-18 ივნისი 2014 / მთავარი რედაქტორი: ნანა გუნცაძე; ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-389-3. - გვ. 147-152. - ტექსტი ქართულ და ფრანგულ (გვ. 352-355) ენებზე[MFN: 64696]