UDC:  376.33(479.22) + 316.4.063.3(479.22) + 811.1-8
ანოტაცია:  ქართული ჟესტური ენის ლექსიკის კვლევა და მიზნები
თემატიკა:  ყრუ-მუნჯები; იდენტობა; ქართული ენა.
საკვანძო სიტყვები:  ყრუ-მუნჯთა ენა.
1. სვანიძე, თამარ
სამოგზაურო ჟანრის ნარკვევები XIX საუკუნის მეორე ნახევარის ქართულ პრესაში: ნ. ნიკოლაძის, ს. მესხის და ნ. ჟორდანიას ევროპული გამოცდილება / თამარ სვანიძე // საერთაშორისო ინტერდისციპლინარული კონფერენცია ევროპული ღირებულებები და იდენტობა : მოხსენებები, 16-17-18 ივნისი 2014 / მთავარი რედაქტორი: ნანა გუნცაძე; ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-389-3. - გვ. 234-242. - ტექსტი ქართულ და ფრანგულ (გვ. 420-427) ენებზე[MFN: 64738]
UDC:  82-1/9(479.22) + 910.4(479.22) + 316(479.22)(092) + 325.2(=353.1)(44)
ანოტაცია:  სამოგზაურო ჟანრის ნარკვევები როგორც დიდაკტიკური, პოლიტიკური, იდეოლოგიური და იდენტობრივი მიზნების მატარებელნი ნაწერები
პერსონალია:  ნიკოლაძე ნიკო იაკობის ძე (საზოგადო მოღვაწე, 1843-1928); მესხი სერგეი სიმონის ძე (საზოგადო მოღვაწე, 1845-1883); ჟორდანია ნოე (ემიგრანტი, საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე, სოციალ-დემოკრატი, 1868-1953).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ევროპა; შვეიცარია.
თემატიკა:  ლიტერატურული ჟანრები; მოგზაურობა; ქართველი საზოგადო მოღვაწეები; გარე ქართველები.
საკვანძო სიტყვები:  სამოგზაურო ჟანრი.
სამართლის აღმნიშვნელი ტერმინები და ქართული სამართლის წყაროები : სამართლისა და სამართლის ძეგლის აღმნიშვნელი ტერმინები / ივანე ჯავახიშვილი // ქართული სამართლის ისტორია / შემდგენელი ბექა ქანთარია. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-9354-1-1. - გვ. 17-23[MFN: 64739]
UDC:  34(479.22) + 811.353.1'373.46
თემატიკა:  ქართული სამართლი; ტერმინოლოგია.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული სამართლის ტერმინები.
1. დოლიძე, ისიდორე
ქართული სამართლის წყაროები : ბაგრატ კურაპალატის სამართალი / ისიდორე დოლიძე // ქართული სამართლის ისტორია / შემდგენელი ბექა ქანთარია. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-9354-1-1. - გვ. 23-61[MFN: 64740]
UDC:  34(479.22)(09)
შინაარსი:  ოპიზის სიგელი (1027-1072 წწ.); დავით აღმაშენებლის ანდერძი შიომღვიმის მონასტრისადმი (1123 წ.); გიორგი III-ის 1170 წლის სიგელი; ხელმწიფის კარის გარიგება; წესი და განგება მეფედ კურთხევისა (XIV ს.); გიორგი V-ის ძეგლის დადება; აღბუღას სამართლის წიგნი; ვახტანგ VI-ის სამართლის წიგნთა კრებული; ვახტანგის სამართლის წიგნი (1704-1709 წწ.); მოსეს სამართალი; ბერძნული სამართალი; სომხური სამართალი; დასტურლამალი
პერსონალია:  ბაგრატ I (ტაო-კლარჯეთის მთავარი, კურაპალატი); დავით IV აღმაშენებელი (საქართველოს მეფე); გიორგი III (საქართველოს მეფე); გიორგი V ბრწყინვალე (საქართველოს მეფე); ვახტანგ VI (საქართველოს მეფე).
თემატიკა:  ქართული სამართლის ისტორია.
1. სურგულაძე, ივანე
საეკლესიო შინაარსის სამართლის ძეგლები : მცირე სჯულის კანონი / ივანე სურგულაძე // ქართული სამართლის ისტორია / შემდგენელი ბექა ქანთარია. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-9354-1-1. - გვ. 62-74[MFN: 64741]
UDC:  34(479.22)(09) + 348(479.22) + 27-428(479.22)
შინაარსი:  პეტრიწონის ქართველთა მონასტრის ტიპიკონი (1083 წ.); დიდი სჯულის კანონი (XI-XII საუკუნეების მიჯნა; რუის-ურბნისის 1103 წლის საეკლესიო კრების ძეგლისწერა; კათალიკოზთა სამართალი (1543-1549 წწ.)
თემატიკა:  ქართული სამართლის ისტორია; ქართული საეკლესიო სამართალი; ტიპიკონი.
საკვანძო სიტყვები:  საღმრთო კანონები.
1. დავითაშვილი, გიორგი
ქართული ჩვეულებითი (ხალხური) სამართალი როგორც ქართველოლოგიური იურიდიული დისციპლინა : ქართული ჩვეულებითი სამართლის საგანი, მეთოდი და სისტემა / გიორგი დავითაშვილი // ქართული სამართლის ისტორია / შემდგენელი ბექა ქანთარია. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-9354-1-1. - გვ. 75-85[MFN: 64742]
UDC:  34(479.22)(09) + 340.141(479.22)
შინაარსი:  ჩვეულებითი სამართლის ცნება, წარმოშობა და დამახასიათებელი ნიშნები
თემატიკა:  ქართული სამართლის ისტორია; ქართული ჩვეულებითი სამართალი.
სასამართლო ორგანიზაციის და პროცესთან დაკავშირებული ძირითადი ასპექტები ქართულ ჩვეულებით სამართალში : სასამართლო ორგანიზაცია / გიორგი დავითაშვილი // ქართული სამართლის ისტორია / შემდგენელი ბექა ქანთარია. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-9354-1-1. - გვ. 86-98[MFN: 64743]
UDC:  34(479.22)(09) + 347.9(479.22) + 340.141(479.22)
შინაარსი:  სასამართლო პროცესი
თემატიკა:  ქართული სამართლის ისტორია; ქართული სასამართლო; ქართული ჩვეულებითი სამართალი.
ქართული საერო მწერლობის სათავეებთან ანუ ცივილიზაციათა გზაჯვარედინზე / ნომადი ბართაია // ტრადიციები და თანამედროვეობა მთარგმნელობით ხელოვნებაში : სამეცნიერო შრომათა კრებული / ქ. თბილისის მერია, ა(ა)იპ. "ოქროს ფონდი" / სამეცნიერო-სარედაქციო საბჭო: დალი ფანჯიკიძე და სხვ.. - თბილისი, 2013. - ISBN 978-9941-9318-0-2. - გვ. 3-26. - სტატიას ახლავს სქემები[MFN: 64744]