ირან-ოსმალეთ-რუსეთის ომი და საქართველო XVIII საუკუნის პირველ ნახევარში : ვახტანგ მეექვსისა და პეტრე პირველის ურთიერთობა // საქართველოს ისტორიის საკითხები. წ. 2 / ნიკოლოზ ბერძენიშვილი. - თბილისი, 1965. - გვ. 185-198[MFN: 66318]
UDC:  91(479.22:470)"XVIII"
პერსონალია:  ვახტანგ VI (ქართლის მეფე); პეტრე I (რუსეთის იმპერატორი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო5ფრუსეთი; ირანი; ოსმალეთი.
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; საქართვლო-რუსეთის ისტორიული ურთიერთობები.
1. ბრეგაძე, დავით
ვახტანგ VI-ის პოლიტიკური მოღვაწეობის ისტორიიდან // წარსულის სიახლოვე / დავით ბრეგაძე. - ქუთაისი, 1980. - გვ. 69-86[MFN: 66319]
UDC:  91(479.22)"XVIII"
პერსონალია:  ვახტანგ VI (ქართლის მეფე).
ვახტანგ VI-ის შედგენილი ქიმიის წიგნი // წარსულის სიახლოვე / დავით ბრეგაძე. - ქუთაისი, 1980. - გვ. 120-142[MFN: 66320]
თემატიკა:  ქართველი მეფეები.
"სიბრძნე-მალაღობელის" გალექსილი ვერსია // წარსულის სიახლოვე / დავით ბრეგაძე. - ქუთაისი, 1980. - გვ. 86-120[MFN: 66321]
ანოტაცია:  ვახტანგ მეექვსის დავალებით ერასტი თურქესტანიშვილის მიერ რუსულიდან თარგმანი აპოვთეგმატური ჟანრის ნაწარმოები "სიბრძნე-მალაღობელი", რომელიც შემდეგ მეფემ გალექსა
პერსონალია:  ვახტანგ VI (ქართლის მეფე); თურქესტანიშვილი ერასტი (ვახტანგ VI-ის ამალის წევრი).
1. გაწერელია, აკაკი
მასალა ვახტანგ VI-ის ბიოგრაფიისათვის // რჩეული ნაწერები. ტ. 1 : წერილები და ნარკვევები, ლიტერატურული ძიებანი, პორტრეტები / აკაკი გაწერელია. - თბილისი, 1962. - გვ. 467-509[MFN: 66322]
1. გვახარია, ალექსანდრე
ვახტანგ VI და ქართულ-სპარსული ლიტერატურული ურთიერთობანი // ნარკვევები ქართულ-სპარსული ლიტერატურული ურთიერთობის ისტორიიდან. წ. 2 / ალექსანდრე გვახარია. - თბილისი, 2001. - გვ. 85-95[MFN: 66323]
ვახტანგ VI - და ქართულ-სპარსული ლიტერატურული ურთიერთობანი / ალექსანდრე გვახარია // სპარსულ-ქართული ცდანი / საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემია. - თბილისი, 1983. - გვ. 67-75[MFN: 66324]
1. გვრიტიშვილი, დავით
ვახტანგ VI (1675-1737 წწ.) // ნარკვევები საქართველოს ისტორიიდან. ტ. 3 : XVIII ს. / დავით გვრიტიშვილი. - თბილისი, 1968. - გვ. 74-85[MFN: 66325]