ვახტანგ VI // წერილები ლიტერატურაზე / მერი გუგუშვილი. - თბილისი, 1990. - გვ. 247-253[MFN: 66326]
ანოტაცია:  შემოქმედებითი მოღვაწეობა
საქართველო-რუსეთის სამხედრო-პოლიტიკური ურთიერთობის დასაწყისი // საქართველო-რუსეთის ურთიერთობა (1483-1801) / ვახტანგ გურული. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-12-513-3. - გვ. 16-24[MFN: 66327]
UDC:  91(479.22:470)"XVIII"
ანოტაცია:  ვახტანგ VI-ისა და პეტრე I-ის ურთიერთობები. პრორუსული პოლიტიკური ორიენტაციის დამღუპველი შედეგები
პერსონალია:  ვახტანგ VI (ქართლის მეფე); პეტრე I (რუსეთის იმპერატორი).
1. Маруашвили, Л.И.
Автор первого грузинского перевода Всмирной географии Габриэл Геловани и путешественник по Восточному Средиземноморью Тимоте Габашвили // Вахушти Багратиони, его предшествнники и современники / Л. Маруашвили. - Тбилиси, 1956. - გვ.115-117[MFN: 66328]
UDC:  913(479.22)(092)
პერსონალია:  Геловани Габриэл (географ).
თემატიკა:  გეოგრაფები.
1. გაჩეჩილაძე, რ.
პროფ. გიორგი გეხტმანი - გეოგრფიის ისტორიის მკვლევარი / რ. გაჩეჩილაძე, ე. კანდელაკი // მეცნიერების დამსახურებული მოღვაწის - პროფ. გიორგი გეხტმანის დაბადების 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი გაერთიანებული სამეცნიერო სესია : მუშაობის გეგმა და მოხსენებათა თეზისები, 1970 წლის 3-4 დეკემბერს. - თბილისი, 1970. - გვ.14-15[MFN: 66329]
კანდელაკი, ე.
პერსონალია:  გეხტმანი გიორგი (გეოგრაფი).
1. მესხი, ე.
გიორგი ნიკოლოზის ძე გეხტმანის ცხოვრება და მოღვაწეობა : ბიოგრაფიული ცნობები // მეცნიერების დამსახურებული მოღვაწის - პროფ. გიორგი გეხტმანის დაბადების 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი გაერთიანებული სამეცნიერო სესია : მუშაობის გეგმა და მოხსენებათა თეზისები, 1970 წლის 3-4 დეკემბერს. - თბილისი, 1970. - გვ.6-8[MFN: 66330]
მამაიაშვილი, ი.
1. ნაჭყებია, ნ.
პროფ. გიორგი გეხტმანი - ეკონომიურ-გეოგრაფიული სკოლის ფუძემდებელი საქართველოში / ნ. ნაჭყებია, ვ. გუჯაბიძე // მეცნიერების დამსახურებული მოღვაწის - პროფ. გიორგი გეხტმანის დაბადების 100 წლისთავისადმი მიძღვნილი გაერთიანებული სამეცნიერო სესია : მუშაობის გეგმა და მოხსენებათა თეზისები, 1970 წლის 3-4 დეკემბერს. - თბილისი, 1970. - გვ.8-11[MFN: 66331]
გუჯაბიძე, ვ.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6629 | 6630 | 6631 | 6632 | 6633 | 6634 | 6635 | 6636 | 6637 | 6638 | 6639 |  შემდეგი »  ბოლო »»