პასუხის პასუხი პროფ. აკაკი სურგულაძეს // საქართველოს ისტორიის საკითხები : (ნაწ. 2) / გურამ ყორანაშვილი. - თბილისი, 1995. - გვ. 148-158[MFN: 66822 ]
UDC: 930(479.22)(092) + 321.9(479.22)
ანოტაცია: აკაკი სურგულაძის "ნარკვევები ქართველი ინტელიგენციის ისტორიიდან" - კრიტიკული ანალიზი
პერსონალია: სურგულაძე აკაკი (ისტორიკოსი, 1913-1991).
თემატიკა: ქართველი ისტორიკოსები ; სოციალური ფენები .
საკვანძო სიტყვები: ინტელიგენცია .
კაკაბაძე, სარგის
აღა-მაჰმად ხანის შემოსევები საქართველოში // საქართველოს მოკლე ისტორია : ახალი საუკუნეების ეპოქა / სარგის კაკაბაძე. - თბილისი, 1920. - გვ. 144-148[MFN: 66823 ]
UDC: 94(479.22)"XVIII"
მოხსენიებული პირები: აღა-მაჰმად ხანი .
აღა-მაჰმად ხანის შემოსევები საქართველოში // საქართველოს ისტორია : ახალი საუკუნეების ეპოქა (1500-1810 წწ.) / სარგის კაკაბაძე. - ტფილისი, 1922. - გვ. 236-241[MFN: 66824 ]
ისტორიკოსის მოწოდება // საქართველოს ისტორიის საკითხები : (ნაწ. 2) / გურამ ყორანაშვილი. - თბილისი, 1995. - გვ. 349-355[MFN: 66825 ]
ათი უმძიმესი დღე ივანე ჯავახიშვილის ცხოვრებაში // საქართველოს ისტორიის საკითხები : (ნაწ. 2) / გურამ ყორანაშვილი. - თბილისი, 1995. - გვ. 110-119[MFN: 66826 ]
ანოტაცია: უსაფუძვლო ბრალდებები 1936 წლის 23 მარტს თბილისის სახელმწიფო უნივესიტეტში ჩატარუბელ ისტორიული ფაკულტეტის სამეცნიერო საბჭოს სხდომაზე
პერსონალია: ჯავახიშვილი ივანე ალექსანდრეს ძე (ისტორიკოსი, 1876-1940).
საკვანძო სიტყვები: ბიოგრაფია .
მანველიძე, ირაკლი
საქართველო-ირანის ურთიერთობის გამწვავება : აღა-მაჰმად ხანის შემოსევა 1795 წელს : ქართლ-კახეთის გაუქმება // საქართველოს საგარეო პოლიტიკის განვითარების ტენდენციები XVI-XVIII საუკუნეები / ირაკლი მანველიძე. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-12-539-3. - გვ. 160-175[MFN: 66827 ]
მოხსენიებული პირები: არა-მაჰმად ხანი .
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; ირანი .
საკვანძო სიტყვები: კრწანისის ომი .
"დიდი და საშვილიშვილო საქმე" // საქართველოს ისტორიის საკითხები : (ნაწ. 2) / გურამ ყორანაშვილი. - თბილისი, 1995. - გვ. 226-229[MFN: 66828 ]
UDC: 930(479.22)(092) + 334.712/713(479.22)
ანოტაცია: ივანე ჯავახიშვილის რედაქტორობით გამოცემული წიგნის "მასალები საქართველოს შინამრეწველობისა და წვრილი ხელოსნობის ისტორიისათვის" განხილვა
თემატიკა: ქართველი ისტორიკოსები ; შინამრეწველობა .
საკვანძო სიტყვები: ხელოსნობა .
ვერ მოვატყუებთ შთამომავლობას! // საქართველოს ისტორიის საკითხები : (ნაწ. 2) / გურამ ყორანაშვილი. - თბილისი, 1995. - გვ. 240-252[MFN: 66829 ]
ანოტაცია: პასუხი ედიშერ ხოშტარია-ბროსესა და ნოდარ ლომოურის წერილზე, 1936 წელს ივანე ჯავახიშვილის წინააღმდეგ მიმართული საბჭოური იდეოლოგიური აქციის დროს სიმონ ჯანაშიასა და ნიკო ბერძენიშვილის მიერ დაკავებული პოზიციის კრიტიკული შეფასების გამო
პერსონალია: ჯავახიშვილი ივანე ალექსანდრეს ძე (ისტორიკოსი, 1876-1940); ხოშტარია-ბროსე ედიშერ ვიქტორის ძე (ისტორიკოსი, 1927-2005); ლომოური ნოდარ (ისტორიკოსი, 1926-); ჯანაშია სიმონ ნიკოლოზის ძე (ისტორიკოსი, 1900-1947); ბერძენიშვილი ნიკოლოზ (ნიკო) ალექსანდრეს ძე (ისტორიკოსი, 1894-1965).