პასუხის პასუხი პროფ. აკაკი სურგულაძეს // საქართველოს ისტორიის საკითხები : (ნაწ. 2) / გურამ ყორანაშვილი. - თბილისი, 1995. - გვ. 148-158[MFN: 66822]
UDC:  930(479.22)(092) + 321.9(479.22)
ანოტაცია:  აკაკი სურგულაძის "ნარკვევები ქართველი ინტელიგენციის ისტორიიდან" - კრიტიკული ანალიზი
პერსონალია:  სურგულაძე აკაკი (ისტორიკოსი, 1913-1991).
თემატიკა:  ქართველი ისტორიკოსები; სოციალური ფენები.
საკვანძო სიტყვები:  ინტელიგენცია.
აღა-მაჰმად ხანის შემოსევები საქართველოში // საქართველოს მოკლე ისტორია : ახალი საუკუნეების ეპოქა / სარგის კაკაბაძე. - თბილისი, 1920. - გვ. 144-148[MFN: 66823]
UDC:  94(479.22)"XVIII"
მოხსენიებული პირები:  აღა-მაჰმად ხანი.
აღა-მაჰმად ხანის შემოსევები საქართველოში // საქართველოს ისტორია : ახალი საუკუნეების ეპოქა (1500-1810 წწ.) / სარგის კაკაბაძე. - ტფილისი, 1922. - გვ. 236-241[MFN: 66824]
ისტორიკოსის მოწოდება // საქართველოს ისტორიის საკითხები : (ნაწ. 2) / გურამ ყორანაშვილი. - თბილისი, 1995. - გვ. 349-355[MFN: 66825]
UDC:  930(479.22)(092)
ათი უმძიმესი დღე ივანე ჯავახიშვილის ცხოვრებაში // საქართველოს ისტორიის საკითხები : (ნაწ. 2) / გურამ ყორანაშვილი. - თბილისი, 1995. - გვ. 110-119[MFN: 66826]
ანოტაცია:  უსაფუძვლო ბრალდებები 1936 წლის 23 მარტს თბილისის სახელმწიფო უნივესიტეტში ჩატარუბელ ისტორიული ფაკულტეტის სამეცნიერო საბჭოს სხდომაზე
პერსონალია:  ჯავახიშვილი ივანე ალექსანდრეს ძე (ისტორიკოსი, 1876-1940).
1. მანველიძე, ირაკლი
საქართველო-ირანის ურთიერთობის გამწვავება : აღა-მაჰმად ხანის შემოსევა 1795 წელს : ქართლ-კახეთის გაუქმება // საქართველოს საგარეო პოლიტიკის განვითარების ტენდენციები XVI-XVIII საუკუნეები / ირაკლი მანველიძე. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-12-539-3. - გვ. 160-175[MFN: 66827]
მოხსენიებული პირები:  არა-მაჰმად ხანი.
საკვანძო სიტყვები:  კრწანისის ომი.
"დიდი და საშვილიშვილო საქმე" // საქართველოს ისტორიის საკითხები : (ნაწ. 2) / გურამ ყორანაშვილი. - თბილისი, 1995. - გვ. 226-229[MFN: 66828]
UDC:  930(479.22)(092) + 334.712/713(479.22)
ანოტაცია:  ივანე ჯავახიშვილის რედაქტორობით გამოცემული წიგნის "მასალები საქართველოს შინამრეწველობისა და წვრილი ხელოსნობის ისტორიისათვის" განხილვა
თემატიკა:  ქართველი ისტორიკოსები; შინამრეწველობა.
საკვანძო სიტყვები:  ხელოსნობა.
ვერ მოვატყუებთ შთამომავლობას! // საქართველოს ისტორიის საკითხები : (ნაწ. 2) / გურამ ყორანაშვილი. - თბილისი, 1995. - გვ. 240-252[MFN: 66829]
ანოტაცია:  პასუხი ედიშერ ხოშტარია-ბროსესა და ნოდარ ლომოურის წერილზე, 1936 წელს ივანე ჯავახიშვილის წინააღმდეგ მიმართული საბჭოური იდეოლოგიური აქციის დროს სიმონ ჯანაშიასა და ნიკო ბერძენიშვილის მიერ დაკავებული პოზიციის კრიტიკული შეფასების გამო
პერსონალია:  ჯავახიშვილი ივანე ალექსანდრეს ძე (ისტორიკოსი, 1876-1940); ხოშტარია-ბროსე ედიშერ ვიქტორის ძე (ისტორიკოსი, 1927-2005); ლომოური ნოდარ (ისტორიკოსი, 1926-); ჯანაშია სიმონ ნიკოლოზის ძე (ისტორიკოსი, 1900-1947); ბერძენიშვილი ნიკოლოზ (ნიკო) ალექსანდრეს ძე (ისტორიკოსი, 1894-1965).