1. ასლანიშვილი-ბავრელი, სოლომონ
ქართველების გაქართველება // წერილები ოსმალოს საქართველოზე / სოლომონ ასლანიშვილი-ბავრელი. - თბილისი, 2008. - ISBN 978-99940-59-12-6. - გვ. 53-55[MFN: 66970]
ანოტაცია:  1878 წლის ბერლინის კონგრესის მიერ მიღებული "ბარლინის ტრაქტატი" და მისი მნიშვნელობა საქართველოსთვის
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ბერლინი.
საკვანძო სიტყვები:  ბერლინის ტრაქტატი.
1. ბასილაშვილი, ნათელა
ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობა საქართველოში და დიმიტრი ყიფიანი / ნათელა ბასილაშვილი // პოლიტოლოგიის კათედრის პროფესორ-მასწავლებელთა VII (63-ე) სამეცნიერო სესიის მასალები, 27-28 აპრილი / თელავის უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2008. - გვ. 28-32[MFN: 66971]
UDC:  94(479.22)"XIX" + 316(479.22)(092)
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია; ქართველი საზოგადო მოღვაწეები.
1. ბათიაშვილი, ელბერდ
ქართველი ნაროდნიკების (ხალხოსნები) უტოპიური შეხედულებანი // უტოპიური სოციალიზმის იდეები XIX საუკუნის 60-70-იანი წლების ქართულ-საზოგადოებრივ აზროვნებაში : რევოლუციის მოძრაობის სათავეებთან საქართველოში / ელბერდ ბათიაშვილი. - თბილისი, 1977. - გვ. 135-157[MFN: 66972]
ანოტაცია:  საზოგადოებრივი მოძრაობა XIX საუკუნის საქართველოში
საკვანძო სიტყვები:  საზოგადოებრივი მოძარაობები საქართველოში; ნაროდნიკები (ხალხოსნები).
საადგილმამულო საკითხი ბურჟუაზიული რეფორმების მომდევნო ხანაში : ბატონყმობის ნაშთები და გლეხთა მოძრაობა XIX საუკუნის 70-იანი წლები // საქართველოს ისტორია, 1801-1921 : სახელმძღვანელო უმაღლესი სასწავლებლის სტუდენტებისთვის / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი. - თბილისი, 1999. - ISBN 99928-24-85-9. - გვ. 95-108[MFN: 66973]
შინაარსი:  აგრარული ურთიერთობის სხვა არქაული ფორმები; მიწის ყიდვა-გაყიდვის პროცესი, მესაკუთრე გლეხთა ფენის ჩამოყალიბება
საქართველოს სოციალურ-პოლიტიკური და ეკონომიკური მდგომარეობა XIX საუკუნის 30-50-იან წლებში : მოსახლეობის სოციალური სტრუქტურა და წოდებათა ურთიერთობის ხასიათი // საქართველოს ისტორია, 1801-1921 : სახელმძღვანელო უმაღლესი სასწავლებლის სტუდენტებისთვის / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი. - თბილისი, 1999. - ISBN 99928-24-85-9. - გვ. 45-50[MFN: 66974]
ფეოდალურ-ბატონყმური ურთიერთობის კრიზისი : ბურჟუაზიული რეფორმების გატარება საქართველოში // საქართველოს ისტორია, 1801-1921 : სახელმძღვანელო უმაღლესი სასწავლებლის სტუდენტებისთვის / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი. - თბილისი, 1999. - ISBN 99928-24-85-9. - გვ. 65-87[MFN: 66975]
შინაარსი:  სოციალურ წინააღმდეგობათა გამწვავება სოფელში; გლეხთა ანტიბატონყმური აჯანყებები; ეროვნული მოძრაობა XIX საუკუნის 50-60-იან წლების მიჯნაზე; საგლეხო რეფორმა; სასამართლო და საქალაქო რეფორმები
ქართველები რუსული მართვა-გამგეობის სისტემაში // ქართული ეროვნული სახელმწიფოს განვითარების ეტაპები / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი. - თბილისი, 2006. - გვ. 266-288[MFN: 66976]
UDC:  94(479.22:470)"XIX"
ანოტაცია:  რუსული-ადმინისტრაციულ-სამოსამართლო აპარატის შექმნა და მასში ქართველი თავადაზნაურობის შეყვანა
ქართველი უფლისწულებისა და ხალხის ბრძოლა მონარქიული სახელმწიფოს აღდგენისათვის XIX საუკუნის პირველ ნახევარში // ქართული ეროვნული სახელმწიფოს განვითარების ეტაპები / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი. - თბილისი, 2006. - გვ. 162-265[MFN: 66977]
ქართველი ხალხის ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობა XIX საუკუნის პირველ ნახევარში / ალექსანდრე დაუშვილი // რუსული კოლონიალიზმი საქართველოში / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი, ალექსანდრე დაუშვილი, მიხეილ სამსონაძე და სხვ.. - თბილისი, 2008. - ISBN 978-9941-12-395-5. - გვ. 55-73[MFN: 66978]
XIX საუკუნის 60-70-იანი წლების სოციალურ-პოლიტიკური რეფორმების კოლონიური არსი / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი // რუსული კოლონიალიზმი საქართველოში / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი, ალექსანდრე დაუშვილი, მიხეილ სამსონაძე და სხვ.. - თბილისი, 2008. - ISBN 978-9941-12-395-5. - გვ. 216-223[MFN: 66979]
შინაარსი:  საგლეხო რეფორმა; სასამართლო რეფორმა; საქალაქო რეფორმა; საერობო რეფორმა რუსეთში და ქართველი საზოგადოების ბრძოლა ერობისათვის
საკვანძო სიტყვები:  საგლეხო რეფორმა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6693 | 6694 | 6695 | 6696 | 6697 | 6698 | 6699 | 6700 | 6701 | 6702 | 6703 |  შემდეგი »  ბოლო »»