ქართველი ნაროდნიკების (ხალხოსნები) უტოპიური შეხედულებანი // უტოპიური სოციალიზმის იდეები XIX საუკუნის 60-70-იანი წლების ქართულ-საზოგადოებრივ აზროვნებაში : რევოლუციის მოძრაობის სათავეებთან საქართველოში / ელბერდ ბათიაშვილი. - თბილისი, 1977. - გვ. 135-157[MFN: 66972]
ანოტაცია:  საზოგადოებრივი მოძრაობა XIX საუკუნის საქართველოში
საკვანძო სიტყვები:  საზოგადოებრივი მოძარაობები საქართველოში; ნაროდნიკები (ხალხოსნები).
საადგილმამულო საკითხი ბურჟუაზიული რეფორმების მომდევნო ხანაში : ბატონყმობის ნაშთები და გლეხთა მოძრაობა XIX საუკუნის 70-იანი წლები // საქართველოს ისტორია, 1801-1921 : სახელმძღვანელო უმაღლესი სასწავლებლის სტუდენტებისთვის / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი. - თბილისი, 1999. - ISBN 99928-24-85-9. - გვ. 95-108[MFN: 66973]
შინაარსი:  აგრარული ურთიერთობის სხვა არქაული ფორმები; მიწის ყიდვა-გაყიდვის პროცესი, მესაკუთრე გლეხთა ფენის ჩამოყალიბება
საქართველოს სოციალურ-პოლიტიკური და ეკონომიკური მდგომარეობა XIX საუკუნის 30-50-იან წლებში : მოსახლეობის სოციალური სტრუქტურა და წოდებათა ურთიერთობის ხასიათი // საქართველოს ისტორია, 1801-1921 : სახელმძღვანელო უმაღლესი სასწავლებლის სტუდენტებისთვის / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი. - თბილისი, 1999. - ISBN 99928-24-85-9. - გვ. 45-50[MFN: 66974]
ფეოდალურ-ბატონყმური ურთიერთობის კრიზისი : ბურჟუაზიული რეფორმების გატარება საქართველოში // საქართველოს ისტორია, 1801-1921 : სახელმძღვანელო უმაღლესი სასწავლებლის სტუდენტებისთვის / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი. - თბილისი, 1999. - ISBN 99928-24-85-9. - გვ. 65-87[MFN: 66975]
შინაარსი:  სოციალურ წინააღმდეგობათა გამწვავება სოფელში; გლეხთა ანტიბატონყმური აჯანყებები; ეროვნული მოძრაობა XIX საუკუნის 50-60-იან წლების მიჯნაზე; საგლეხო რეფორმა; სასამართლო და საქალაქო რეფორმები
ქართველები რუსული მართვა-გამგეობის სისტემაში // ქართული ეროვნული სახელმწიფოს განვითარების ეტაპები / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი. - თბილისი, 2006. - გვ. 266-288[MFN: 66976]
ანოტაცია:  რუსული-ადმინისტრაციულ-სამოსამართლო აპარატის შექმნა და მასში ქართველი თავადაზნაურობის შეყვანა
ქართველი უფლისწულებისა და ხალხის ბრძოლა მონარქიული სახელმწიფოს აღდგენისათვის XIX საუკუნის პირველ ნახევარში // ქართული ეროვნული სახელმწიფოს განვითარების ეტაპები / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი. - თბილისი, 2006. - გვ. 162-265[MFN: 66977]
ქართველი ხალხის ეროვნულ-განმათავისუფლებელი მოძრაობა XIX საუკუნის პირველ ნახევარში / ალექსანდრე დაუშვილი // რუსული კოლონიალიზმი საქართველოში / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი, ალექსანდრე დაუშვილი, მიხეილ სამსონაძე და სხვ.. - თბილისი, 2008. - ISBN 978-9941-12-395-5. - გვ. 55-73[MFN: 66978]
XIX საუკუნის 60-70-იანი წლების სოციალურ-პოლიტიკური რეფორმების კოლონიური არსი / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი // რუსული კოლონიალიზმი საქართველოში / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი, ალექსანდრე დაუშვილი, მიხეილ სამსონაძე და სხვ.. - თბილისი, 2008. - ISBN 978-9941-12-395-5. - გვ. 216-223[MFN: 66979]
შინაარსი:  საგლეხო რეფორმა; სასამართლო რეფორმა; საქალაქო რეფორმა; საერობო რეფორმა რუსეთში და ქართველი საზოგადოების ბრძოლა ერობისათვის
1832 წლის შეთქმულება / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი // რუსული კოლონიალიზმი საქართველოში / ალექსანდრე ბენდიანიშვილი, ალექსანდრე დაუშვილი, მიხეილ სამსონაძე და სხვ.. - თბილისი, 2008. - ISBN 978-9941-12-395-5. - გვ. 68-73[MFN: 66980]
ანოტაცია:  ფარული საზოგადოების ჩამოყალიბება საქართველოში და მისი შედეგები
საკვანძო სიტყვები:  1832 წლის შეთქმულება.
1. ბერაძე, თ.
რუსეთის პოლიტიკური კურსის ძირითადი ეტაპები XIX საუკუნის საქართველოში / თ. ბერაძე, თ. ხოხობაშვილი // საერთაშორისო კონფერენცია : ჰაინრიხ თეოდორ ველეს მოგზაურობა საქართველოში : მასალები. - თბილისი, 2009. - ISBN 978-9941-12-605-5. - გვ. 225-230. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 66981]
ხოხობაშვილი, თ.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6694 | 6695 | 6696 | 6697 | 6698 | 6699 | 6700 | 6701 | 6702 | 6703 | 6704 |  შემდეგი »  ბოლო »»