რუსეთის მეოთხე სახელმწიფო სათათბირო და საქართველოს ავტონომიის საკითხი : აკაკი ჩხენკელი და ეროვნული საკითხისადმი ქართველ სოციალ-დემოკრატთა დამოკიდებულება // ქართული პოლიტიკური აზრი და რუსეთის სახელმწიფო სათათბირო (1905-1917 წწ) / გელა საითიძე. - თბილისი, 2005. - ISBN 99940-38-07-9. - გვ. 341-379[MFN: 67342]
UDC:  94(479.22)"1900-0914"
პერსონალია:  ჩხენკელი აკაკი (პოლიტიკური მოღვაწე).
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი სოციალ-დემოკრატები.
ქართველი დეპუტატები პირველ სახელმწიფო სათათბიროს ტრიბუნაზე : სოციალ-დემოკრატიული საპარლამენტო ფრაქციის შექმნა ნ. ჟორდანიას მეთაურობით და მემარცხენე ოპოზიციური აზრის დამკვიდრების დასაწყისი სათათბიროში // ქართული პოლიტიკური აზრი და რუსეთის სახელმწიფო სათათბირო (1905-1917 წწ) / გელა საითიძე. - თბილისი, 2005. - ISBN 99940-38-07-9. - გვ. 95-114[MFN: 67343]
პერსონალია:  ჟორდანია ნოე (პოლიტიკური მოღვაწე).
საქართველოს პეტიცია საერთაშორისო კონფერენციისადმი ჰააგაში 1907 წ. // ქართული დიპლომატიის ისტორია : (ქრესტომათია) / თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. - თბილისი, 2004. - ISBN 99940-20-46-3. - გვ. 443-450[MFN: 67344]
ანოტაცია:  პეტიცია შეადგინა ვარლამ ჩერქეზიშვილმა
პერსონალია:  ჩერქეზიშვილი ვარლამ (გარე ქართველი, პოლიტიკური მოღვაწე).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; ჰააგა.
მელქისედეკ გუნთაიშვილი // გურული ფირალები / ირაკლი მახარაძე. - თბილისი, 2008. - გვ. 123-129[MFN: 67345]
UDC:  94(479.22)"XX"
ანოტაცია:  ფირალის გადასახლება, გაქცევა და მიმალვაში ყოფნა (ლოტბარ ანზორ ერქომაიშვილის დიდი ბაბუის, გიგოს ოჯახში), გაერთიანება წითელ რაზმში და პარტიზანული ბრძოლა თურქეთის წინააღმდეგ (1918 წელს თურქეთის მიერ ოზურგეთისა და გურიის ნაწილის დაკავება)
პერსონალია:  გუნთაიშვილი მელქისედეკ (ფირალი).
მოხსენიებული პირები:  ერქომაიშვილი ანზორ (ლოტბარი).
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; თურქეთი; გურია; ოზურგეთი.
საკვანძო სიტყვები:  ნასაკირალის ბრძოლა.
მეორე ტალღის ფირალები // გურული ფირალები / ირაკლი მახარაძე. - თბილისი, 2008. - გვ. 90-119[MFN: 67346]
UDC:  94(479.222.4)"XX"
ანოტაცია:  ბრძოლა ხელისუფლების წინააღმდეგ (XX ს. დასაწყ.). რევოლუციური მოძრაობა ("ახალი თაობა"), გლეხთა პირველი კომიტეტები, "გურიის რესპუბლიკის" დაარსება - პრეზიდენტი ბენია ჩხიკვიშვილი, ნასაკირალის ბრძოლა, მარცხი და რეპრესიები გურიაში
პერსონალია:  ჩხიკვიშვილი ბენია (პოლიტიკური მოღვაწე, მენშევიკი).
საკვანძო სიტყვები:  გურიის ისტორია; ნასაკირალის ბრძოლა.
ნასაკირალის ბრძოლის 100 წლისთავი // ექვთიმე თაყაიშვილის ნაკვალევზე / დურმიშხან ცინცაძე, იური სიხარულიძე. - თბილისი, 2009. - გვ. 186-190[MFN: 67347]
UDC:  94(479.22)"1905"