ჩვენი მატიანეს ბრწყინვალე ფურცელი // საქართველოს ისტორიის საკითხები. ნაწ. 2 / გურამ ყორანაშვილი. - თბილისი, 1995. - გვ. 313-321[MFN: 67544]
ანოტაცია:  1918 წლის 26 მაისის შესახებ
ქართულ-დასავლური ურთიერთობები // საქართველო და დასავლეთი : ურთიერთობის ძირითადი შტრიხები / ნატო სონღულაშვილი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-22-452-2. - გვ. 36-98[MFN: 67545]
ანოტაცია:  საქართველოს საგარეო პოლიტიკა და ურთიერთობა დასავლეთთაგ XX საუკუნის 90-იან წლებში
მოხსენიებული პირები:  გამსახურდია ზვიად (საქართველოს პრეზიდენტი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
ქართულ-დასავლური ეკონომიკური ურთიერთობები // საქართველო და დასავლეთი : ურთიერთობის ძირითადი შტრიხები / ნატო სონღულაშვილი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-22-452-2. - გვ. 99-121[MFN: 67546]
UDC:  39(479.22)
ანოტაცია:  XX ს-ის 90-იან წლებში ქართულ ეკონომიკაში არსებული პრობლემები და დასავლეთის ქვეყნებთან დამყარებული საქმიანი კავშირები
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; აშშ; იტალია.
სპარსული კლასიკური ლირიკის ქართული თარგმანები // ქართულ-ირანული ლიტერატურულ-ენობრივი ურტიერთობანი / ნომადი ბართაია. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-22-467-6. - გვ. 4-7[MFN: 67547]
UDC:  821.353.1:821.222.1 + 821.03(479.22)
ანოტაცია:  მოკლე მიმოხილვა
მოხსენიებული პირები:  ფირდოუსი (ირანელი პოეტი); ნიზამი განჯელი (ირანელი პოეტი).
თემატიკა:  სპარსულ-ქართული ლიტერატურული ურთიერთობები; თარგმანები.
1. Письмо Тормасова с Соломону и прокламация к населению Имеретии // Утверждение русского владычества на Кавказе : К столетию присоединения Грузии к России. 1801-1901 : Т. 2. - Тифлис, 1901. - С. 71-89[MFN: 67548]
UDC:  94(479.22)"XVIII" + 94(479.22:470) + 930.22(479.22)
Потто (Редактор);
პერსონალია:  Соломон II (Царь Имерети, 1772-1815); Тормасов Александр Петрович (Главноуправляющий Грузии, генерал от кавалерии, 1752-1819).
გეოგ.დასახელება:  Грузия; Россия.
თემატიკა:  Цари Грузии; Грузино-российские исторические взаимоотношения; Исторические документы.
საკვანძო სიტყვები:  Письма.
1. Министерство культуры РСФСР
С такой же надеждой смотрело на русское государство в XVIII в. и население Закавказья // История Москвы : С древнейших времен до наших дней : Тетрадь 1. - Москва, 1952. - С. 579[MFN: 67549]
UDC:  94(479.22)"XVII" + 94(479.22:470)
ანოტაცია:  Грузия при царствовании Теймураза I
პერსონალია:  Теймураз I (Царь Картли и Кахети, 1589-1663).
თემატიკა:  Цари Грузии; Грузино-российские исторические взаимоотношения.
Особенно важно отметить культурное значение Москвы в петровское время для Грузии и Армении // История Москвы : С древнейших времен до наших дней : Тетрадь 2. - Москва, 1952. - С. 502-504[MFN: 67550]
ანოტაცია:  Грузия при царе Арчила II
პერსონალია:  Арчил II (Царь Грузии, поэт, 1647-1713, Шахнаваз-хан); Петр I (Российский император, 1672-1725, Великий).
1. Джанашвили, Моисей
Причины, сведшие царя Теймураза II и кн. Голицына под Ганджу в пасхальный день 1734 года // К материалам по истории и древностям Грузии и России / Моисей Джанашвили. - Тифлис, 1912. - С. 47-55[MFN: 67551]
UDC:  94(479.22)"XVIII" + 94(479.22:470)
პერსონალია:  Теймураз II (Царь Картли, 1700-1762); Голицын Сергей Дмитриевич (Русский дипломат, -после 1736).
Грузинский крест в Святотроицкой Сергеевской лавре // К материалам по истории и древностям Грузии и России / Моисей Джанашвили. - Тифлис, 1912. - С. 82-84[MFN: 67552]
UDC:  94(479.22)"XVII" + 27-526.1(479.22) + 94(479.22:470)
ანოტაცია:  Дар царицы Елены Сергеевской лавре в 1654 году
პერსონალია:  Елена (Царица Грузии, Мать царя Ираклия I).
თემატიკა:  Царицы Грузии; Церковные древности; Грузино-российские исторические взаимоотношения.
საკვანძო სიტყვები:  Кресты.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6751 | 6752 | 6753 | 6754 | 6755 | 6756 | 6757 | 6758 | 6759 | 6760 | 6761 |  შემდეგი »  ბოლო »»