გურიაში აფხაზურ-ადიღეური ტოპონიმებისა და გენეონიმების გაჩენის მიზეზისა და დროის საკითხისათვის / აბესალომ ტუღუში // ქართველური ონომასტიკა : კრ.3: ეძღვნება ელენე ბაბუნაშვილს, მზექალა შანიძეს, თედო უთურგაიძეს, ზურაბ ჭუმბურიძეს / თსუ-ს ქართული ენის კათედრასთან არსებ. ფარნაოზ ერთელიშვილის სახ. სამეცნ.-კვლევ. ლაბორატორია. - თბილისი, 2007. - ISBN 978-9941-13-000-7. - გვ. 145-151[MFN: 67886]
1918-1921 : პირველი რესპუბლიკის არმიის ქართველი გენერლები : ზაქარია თევდორეს ძე ყიფშიძე : გენერალ-მაიორი (1918) // სამხედრო ფიცის ერთგულნი : ბიოგრაფიული ცნობარი) / მამუკა გოგიტიძე, გიორგი ბეჟიტაშვილი. - თბილისი, 2015. - ISBN 978-9941-0-7386-1. - გვ. 44[MFN: 67887]
აჭარაში გავრცელებული ზოგიერთი გვარსახელის წარმომავლობა-ეტიმოლოგიისათვის / მიხეილ ქამადაძე // ქართველური ონომასტიკა : კრ.3: ეძღვნება ელენე ბაბუნაშვილს, მზექალა შანიძეს, თედო უთურგაიძეს, ზურაბ ჭუმბურიძეს / თსუ-ს ქართული ენის კათედრასთან არსებ. ფარნაოზ ერთელიშვილის სახ. სამეცნ.-კვლევ. ლაბორატორია. - თბილისი, 2007. - ISBN 978-9941-13-000-7. - გვ. 152-173[MFN: 67888]
საქართველოს არმიაში 1918-1921 წლებში მომსახურე რუსეთის არმიის, დროებითი მთავრობის და კავკასიის ფრონტის ქართველი გენერლები : ალექსანდრე სიმონის ძე ანდრონიკაშვილი : გენერალ-მაიორი (21.11.1917) // სამხედრო ფიცის ერთგულნი : ბიოგრაფიული ცნობარი) / მამუკა გოგიტიძე, გიორგი ბეჟიტაშვილი. - თბილისი, 2015. - ISBN 978-9941-0-7386-1. - გვ. 46-47[MFN: 67889]
საქართველოს არმიაში 1918-1921 წლებში მომსახურე რუსეთის არმიის, დროებითი მთავრობის და კავკასიის ფრონტის ქართველი გენერლები : დავით ადამის ძე ართმელაძე : გენერალ-მაიორი (10.10.1917) // სამხედრო ფიცის ერთგულნი : ბიოგრაფიული ცნობარი) / მამუკა გოგიტიძე, გიორგი ბეჟიტაშვილი. - თბილისი, 2015. - ISBN 978-9941-0-7386-1. - გვ. 48-49[MFN: 67890]
საქართველოს არმიაში 1918-1921 წლებში მომსახურე რუსეთის არმიის, დროებითი მთავრობის და კავკასიის ფრონტის ქართველი გენერლები : იასონალექსანდრეს ძე ახვლედიანი : გენერალ-მაიორი (1910) // სამხედრო ფიცის ერთგულნი : ბიოგრაფიული ცნობარი) / მამუკა გოგიტიძე, გიორგი ბეჟიტაშვილი. - თბილისი, 2015. - ISBN 978-9941-0-7386-1. - გვ. 50-51[MFN: 67891]
საქართველოს არმიაში 1918-1921 წლებში მომსახურე რუსეთის არმიის, დროებითი მთავრობის და კავკასიის ფრონტის ქართველი გენერლები : გიორგი პავლეს ძე არჯევანიძე : გენერალ-მაიორი (01.01.1916) // სამხედრო ფიცის ერთგულნი : ბიოგრაფიული ცნობარი) / მამუკა გოგიტიძე, გიორგი ბეჟიტაშვილი. - თბილისი, 2015. - ISBN 978-9941-0-7386-1. - გვ. 52-53[MFN: 67893]
მეტგვართა წარმოებისათვის მესხურში : (სოფელ ხიზაბავრის მაგალითზე) / მაია ქუქჩიშვილი // ქართველური ონომასტიკა : კრ.3: ეძღვნება ელენე ბაბუნაშვილს, მზექალა შანიძეს, თედო უთურგაიძეს, ზურაბ ჭუმბურიძეს / თსუ-ს ქართული ენის კათედრასთან არსებ. ფარნაოზ ერთელიშვილის სახ. სამეცნ.-კვლევ. ლაბორატორია. - თბილისი, 2007. - ISBN 978-9941-13-000-7. - გვ. 174-182[MFN: 67894]
საქართველოს არმიაში 1918-1921 წლებში მომსახურე რუსეთის არმიის, დროებითი მთავრობის და კავკასიის ფრონტის ქართველი გენერლები : ანდრია მიხეილის ძე ბენაშვილი : გენერალ-მაიორი (02.04.1917) // სამხედრო ფიცის ერთგულნი : ბიოგრაფიული ცნობარი) / მამუკა გოგიტიძე, გიორგი ბეჟიტაშვილი. - თბილისი, 2015. - ISBN 978-9941-0-7386-1. - გვ. 54-56[MFN: 67895]