ნიკო დიასამიძის მიერ მიერ გამოცემული "თამარ ცბიერი" // აკაკის თხზულებათა გამოცემები / ჯულიეტა გაბოძე. - თბილისი, 209. - ISBN 978-9941-0-1719-3. - გვ. 76-79[MFN: 68329 ]
UDC: 821.353.1(092) + 316(479.22)(092)
ანოტაცია: აკაკი წერეთლის თხზულების გამოცემა 1886 წელს
პერსონალია: წერეთელი აკაკი როსტომის ძე (პოეტი, 1840-1915); დიასამიძე ნიკოლოზ (ნიკო) დავითის ძე (საზოგადო მოღვაწე, 1845-1897).
თემატიკა: ქართველი მწერლები ; ქართველი საზოგადო მოღვაწეები .
საკვანძო სიტყვები: გამოცემები ; მოღვაწეობა .
ნიკო ნიკოლაძე და მისი საგამომცემლო საქმიანობა // აკაკის თხზულებათა გამოცემები / ჯულიეტა გაბოძე. - თბილისი, 209. - ISBN 978-9941-0-1719-3. - გვ. 61-64[MFN: 68330 ]
ანოტაცია: აკაკი წერეთლის ნაწერების გამოცემის ისტორია
პერსონალია: წერეთელი აკაკი როსტომის ძე (პოეტი, 1840-1915); ნიკოლაძე ნიკო იაკობის ძე (საზოგადო მოღვაწე, 1843-1928).
აკაკი ნაკვესები // აკაკის თხზულებათა გამოცემები / ჯულიეტა გაბოძე. - თბილისი, 209. - ISBN 978-9941-0-1719-3. - გვ. 154-155[MFN: 68331 ]
ანოტაცია: გამოიცა 1895 წელს თედო სახოკიას მიერ
პერსონალია: წერეთელი აკაკი როსტომის ძე (პოეტი, 1840-1915); სახოკია თედო ტიმოთეს ძე (საზოგადო მოღვაწე, 1868-1956).
გაგოიძე, ვახტანგ
სოლომონ დოდაშვილის იქართული ფილოსოფიური გარემო // ფილოსოფიური აზრის ძირითადი მიმდინარეობანი XIX საუკუნის საქართველოში / ვახტანგ გაგოიძე. - თბილისი, 1964. - გვ. 13-45[MFN: 68332 ]
UDC: 1(479.22)(092) + 316(479.22)(092) + 821.353.1()92) + 1(479.22)(09)
ანოტაცია: დავით ბაგრატიონის, იოანე ბაგრატიონისა და იოანე ხელაშვილის ღვაწლი ქართული ფილოსოფიური აზროვნების განვითარების საქმეში
პერსონალია: დოდაშვილი სოლომონ ივანეს ძე (ფილოსოფოსი, 1805-1836); ბაგრატიონი დავით ბაგრატის ძე (საზოგადო მოღვაწე, 1819-1888); იოანე ბატონიშვილი (მწერალი, 1768-1830, ბაგრატიონი); ხელაშვილი იონა (ფილოსოფოსი, 1772-1837).
თემატიკა: ქართველი ფილოსოფოსები ; ქართველი საზოგადო მოღვაწეები ; ქართველი მწერლები ; ქარტული ფილოსოფიური აზრის ისტორია .
საკვანძო სიტყვები: მსოფლმხედველობა .
კონსერვატიულ-იდეალისტური ნაკადი : (პლ. იოსელიანი, დ. ყიფიანი) // ფილოსოფიური აზრის ძირითადი მიმდინარეობანი XIX საუკუნის საქართველოში / ვახტანგ გაგოიძე. - თბილისი, 1964. - გვ. 95-102[MFN: 68333 ]
UDC: 930(479.22)(092) + 316(479.22)(092) + 1(479.22)(09)
პერსონალია: იოსელიანი პლატონ ეგნატეს ძე (ისტორიკოსი, 1809-1875); ყიფიანი დიმიტრი ივანეს ძე (საზოგადო მოღვაწე, 1814-1887).
თემატიკა: ქართველი ისტორიკოსები ; ქართველი საზოგადო მოღვაწეები ; ქართული ფილოსოფიური აზრის ისტორია .
ბრძოლა ხალხოსნური ფილოსოფიურ-სოციოლოგიური იდეებისათვის ოთხმოციან წლებში // ფილოსოფიური აზრის ძირითადი მიმდინარეობანი XIX საუკუნის საქართველოში / ვახტანგ გაგოიძე. - თბილისი, 1964. - გვ. 292-315[MFN: 68334 ]
UDC: 316(479.22)(092) + 1(479.22)(09)
ანოტაცია: სტეფანე ჭრელაშვილისა და გიორგი მაიაშვილის მსოფლმხედველობა
პერსონალია: ჭრელაშვილი სტეფანე თევდორეს ძე (საზოგადო მოღვაწე, ხალხოსანი, პუბლიცისტი, 1857-1917); ზდანოვიჩი გიორგი (საზოგადო მოღვაწე, 1854-1917, მაიაშვილი).
თემატიკა: ქართველი საზოგადო მოღვაწეები ; ქართული ფილოსოფიური აზრის ისტორია .
საკვანძო სიტყვები: მსოფლმხედველობა ; ხალხოსნები .
სუბიექტურ-იდეალისტური სოციოლოგიური იდეები ქართულ აზროვნებაში : სოციოლოგიური იდეები და 70-იანი წლების ქართველი ხალხოსნური ახალთაობა // ფილოსოფიური აზრის ძირითადი მიმდინარეობანი XIX საუკუნის საქართველოში / ვახტანგ გაგოიძე. - თბილისი, 1964. - გვ. 279-292[MFN: 68335 ]
UDC: 1(479.22)(09)
თემატიკა: ქართული ფილოსოფიური აზრის ისტორია .
საკვანძო სიტყვები: ხალხოსნები .
ბანკის საქმე ქუთაისის გუბერნიაში // გაზეთ "თბილისის მოამბის" სოციალურ-პოლიტიკური პროფილი. 1873-1882 წწ. / ლეილა ჩიქოვანი. - თბილისი, 1967. - გვ. 170-213[MFN: 68336 ]
UDC: 316(479.22)(092) + 336.71(479.22)
ანოტაცია: ბესარიონ ღოღობერიძისა და ნიკო ნიკოლაძის პოლემიკა ბანკის პროექტის ირგვლივ
პერსონალია: ღოღობერიძე ბესარიონ ლევანის ძე (საზოგადო მოღვაწე, 1832-1879); ნიკოლაძე ნიკო იაკობის ძე (საზოგადო მოღვაწე, 1843-1928).
თემატიკა: ქართველი საზოგადო მოღვაწეები ; ბანკები .
საკვანძო სიტყვები: მოღვაწეობა .
გაფრინდაშვილი, მიხეილ
სერგეი მესხის ფილოსოფიური საფუძვლებისათვის // ნარკვევები XIX საუკუნის საზოგადოებრივი აზროვნების ისტორიიდან : ნაწ. 1 / მიხეილ გაფრინდაშვილი. - თბილისი, 1959. - გვ. 316-338[MFN: 68337 ]
პერსონალია: მესხი სერგეი სიმონის ძე (საზოგადო მოღვაწე, 1845-1883).
სერგეი მესხის ბრძოლა დემოკრატიისა და "სოციალიზმისათვის" : სერგეი მესხი და რევოლუცია // ნარკვევები XIX საუკუნის საზოგადოებრივი აზროვნების ისტორიიდან : ნაწ. 1 / მიხეილ გაფრინდაშვილი. - თბილისი, 1959. - გვ. 281-316[MFN: 68338 ]
გვერდები: «« პირველი « წინა | 6829 | 6830 | 6831 | 6832 | 6833 | 6834 | 6835 | 6836 | 6837 | 6838 | 6839 | შემდეგი » ბოლო »»