საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს მოსახლეობა; ოსები; ქართულ-ოსური კონფლიქტი; რუსულენოვანი პერიოდული გამოცემები.
გრიგოლ ვოლსკი // საქართველოს გული / არტურ ლაისტი. - თბილისი, 1963. - გვ. 13-14; 18[MFN: 68647]
ანოტაცია:  მოღვაწეობა ბათუმში
პერსონალია:  ვოლსკი გრიგოლ იოსების ძე (საზოგადო მოღვაწე, პუბლიცისტი, პოეტი, 1859-1909).
1. ლეჟავა, ლია
მეტყველების კულტურის საკითხები დიმიტრი ყიფიანის "ახად ქართულ გრამატიკაში" // ახალი ქართული სალიტერატურო ენის ნორმალიზაციის ისტორია და პრინციპები / ლია ლეჟავა. - თბილისი, 2004. - გვ. 6-18[MFN: 68648]
UDC:  316(479.22)(092) + 811.353.1'36
პერსონალია:  ყიფიანი დიმიტრი ივანეს ძე (საზოგადო მოღვაწე, 1914-1887).
თემატიკა:  ქართველი საზოგადო მოღვაწეები; ქართული ენის გრამატიკა.
არჩილ ჯორჯაძე დიმიტრი ყიფიანის პირველი ბიოგრაფი // ნარკვევები არჩილ ჯორჯაძის მსოფლმხედველობრივ-სამართლებრივი ნააზრევიდან / გივი ლობჟანიძე. - ქუთაისი, 1992. - გვ. 66-90[MFN: 68649]
UDC:  316(479.22)(092) + 070(479.22)(092)
პერსონალია:  ყიფიანი დიმიტრი ივანეს ძე (საზოგადო მოღვაწე, 1814-1887); ჯორჯაძე არჩილ კონსტანტინეს ძე (პუბლიცისტი, 1872-1913).
თემატიკა:  ქართველი საზოგადო მოღვაწეები; ქართველი პუბლიცისტები.
1. ლორთქიფანიძე, ქეთევან
ნაწყვეტი ახალი წარსულიდან : მესხეთის გარშემო. ჟ. "ქართლოსი", პარიზი, 1939 წ. // აჰმედ აჭარი და ხიმშიაშვილების გვარის ისტორია / ქეთევან ლორთქიფანიძე, გურამ ლორთქიფანიძე. - თბილისი, 2004. - ISBN 99940-23-66-7. - გვ. 67-73[MFN: 68650]
UDC:  325.2(=353.1)(430) + 316(479.22)(092)
ანოტაცია:  შალვა მაღლაკელიძის მოგონებე ხიმშიაშვილებზე
პერსონალია:  მაღლაკელიძე შალვა (ემიგრანტი, პოლიტიკური მოღვაწე, გენერალი, 1893-1976); ხიმშიაშვილები (საზოგადო მოღვაწეები).
თემატიკა:  გარე ქართველები; ქართველი საზოგადო მოღვაწეები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველები გერმანიაში; მოგონებები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6860 | 6861 | 6862 | 6863 | 6864 | 6865 | 6866 | 6867 | 6868 | 6869 | 6870 |  შემდეგი »  ბოლო »»