ევროპელ ხუროთმოძღვართა მიერ აშენებული თბილისის საზოგადოებრივი შენობები // ევროპელი არქიტექტორები თბილისში / მაია მანია. - თბილისი, 2006. - ISBN 99940-67-02-8. - გვ. 16. - ტუქსტი ქართულ და ინგლისურ ენებზე[MFN: 68655]
UDC:  316(479.22)(092) + 069(479.22-25) + 72(479.22-25) + 72(479.22:494)
ანოტაცია:  მეცენატ იაკობ ზუბალაშვილის მიერ აგებული სახლი (ახლანდელი საქართველოს ხელოვნების მუზეუმი). ავტორი შვეიცარიელი არქიტექტორი ჯუზეპე ბერნარდიჩი
პერსონალია:  ზუბალაშვილი იაკობ (საზოგადო მოღვაწე, მეცენატი, 1792-1864); ბერნარდიჩი ჯუზეპე (შვეიცარიელი არქიტექტორი, ბერნარდაცი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს ხელოვნების მუზეუმი.
თემატიკა:  ქართველი საზოგადო მოღვაწეები; მუზეუმები; თბილისის შენობები; შვეიცარიელი არქიტექტორები.
რამდენიმე მოსაზრება მეცნიერებისა და უმაღლესი განათლების რეფორმირების თაობაზე // ქვეყნის დამოუკიდებლობა; პირველი ქართული უნივერსიტეტი; მეცნიერებათა ეროვნული აკადემია; ენა, ისტორია, კულტურა / თამაზ გამყრელიძე. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-382-4. - გვ. 143-144[MFN: 68656]
UDC:  378(479.22) + 001(479.22)
თემატიკა:  უმაღლესი განათლება; ქართული მეცნიერება.
ქართულ-ოსური ურთიერთობები, ჟურნალისტიკა : ბეჭდური მედიის ეფექტურობის წინაპირობები და მისი როლი კონფლიქტური რეგიონების გაშუქებისას // ლიტერატურის და კულტურის ისტორიის საკითხები / ალექსანდრე მღებრიშვილი. - თბილისი, 2015. - ISBN 978-9941-22-445-4. - გვ. 64-74. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 68657]
UDC:  314(479.22) + 323.173(479.22) + 070(479.22)
ანოტაცია:  ქართულ-ოსური კონფლიქტი ქართულ ჟურნალისტიკაში
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; სამაჩაბლო.
თემატიკა:  მოსახლეობა; კონფლიქტები; ჟურნალისტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს მოსახლეობა ოსები; ქართულ-ოსური კონფლიქტი; პრესა.
საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის საერთო კრება, 2005 წლის 20 იანვარი : (აკადემიის პრეზიდენტის არჩევნები) : აკადემიკოს თამაზ გამყრელიძის მოხსენება აკადემიის საერთო კრებაზე // ქვეყნის დამოუკიდებლობა; პირველი ქართული უნივერსიტეტი; მეცნიერებათა ეროვნული აკადემია; ენა, ისტორია, კულტურა / თამაზ გამყრელიძე. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-382-4. - გვ. 145-151[MFN: 68658]
UDC:  061.12(479.22)
საკვანძო სიტყვები:  მოხსენება.
ქართულ-ოსური ურთიერთობები, ჟურნალისტიკა : ისტორიის მტკივნეული ფურცლები (ქართულ-ოსურ ურთიერთობათა ზოგიერთი მნიშვნელოვანი ტენდენციის შესახებ) // ლიტერატურის და კულტურის ისტორიის საკითხები / ალექსანდრე მღებრიშვილი. - თბილისი, 2015. - ISBN 978-9941-22-445-4. - გვ. 75-82. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 68659]
UDC:  314(479.22) + 323.173(479.22)
თემატიკა:  მოსახლეობა; კონფლიქტები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს მოსახლეობა; ოსები; ქართულ-ოსური კონფლიქტი.
რა შენიშვნები აქვს მრჩეველთა საბჭოს / თამაზ გამყრელიძე // ქვეყნის დამოუკიდებლობა; პირველი ქართული უნივერსიტეტი; მეცნიერებათა ეროვნული აკადემია; ენა, ისტორია, კულტურა / თამაზ გამყრელიძე. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-382-4. - გვ. 152-153[MFN: 68660]
ანოტაცია:  ინტერვიუ აკადემოკოს თამაზ გამყრელიძესთან თბილისის უნივერსიტეტში მიმდინარე რეფორმების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  თბილისის უნივერსიტეტი.
საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის 2005 წლის 11 მარტის საერთო კრების ანგარიში : თავმჯდომარეობს აკადემიის პრეზიდენტი, აკადემიკოსი თამაზ გამყრელიძე : (სტენოგრაფიული ჩანაწერი) // ქვეყნის დამოუკიდებლობა; პირველი ქართული უნივერსიტეტი; მეცნიერებათა ეროვნული აკადემია; ენა, ისტორია, კულტურა / თამაზ გამყრელიძე. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-382-4. - გვ. 154-161. - თან ახლავს ფოტომასალა[MFN: 68661]
UDC:  061.12(479.22) + 27-725(479.22)
პერსონალია:  გამყრელიძე თამაზ (ენათმეცნიერი); ილია II (საქართველოს პატრიარქი).
თემატიკა:  საქართველოს მეცნიერებათა აკადემია; სასულიერო პირები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს პატრიარქები.
1. ნიკოლეიშვილი, მ.
ქართული საზოგადო მოღვაწეები ქუთაისში საქალაქო თვითმმართველობის შესახებ / მ. ნიკოლეიშვილი // მასალები / ქუთაისის ისტორიულ-ეთნოგრაფიული მუზეუმი; საქართველოს სსრ კულტურის სამინისტრო. - თბილისი, 1968. - გვ. 82-88[MFN: 68662]
UDC:  352(479.222.1) + 324(479.222.1) + 316(479.22)(092)
ანოტაცია:  ქუთაისის ქალაქის საბჭოს არჩევნები (1875 წ.) და სერგეი მესხის გამოხმაურება არჩევნებთან დაკავშირებით
გეოგ.დასახელება:  ქუტაისი.
თემატიკა:  ქუთაისის თვითმმართველობა; არჩევნები; ქართველი საზოგადო მოღვაწეები.
ქართულ-ოსური ურთიერთობები, ჟურნალისტიკა : ქართულ-ოსური ურთიერთობები XIX საუკუნის ათიან წლებში, რუსული წყაროების მიხედვით // ლიტერატურის და კულტურის ისტორიის საკითხები / ალექსანდრე მღებრიშვილი. - თბილისი, 2015. - ISBN 978-9941-22-445-4. - გვ. 83-93. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 68663]
UDC:  314(479.22) + 908(479.22)(093)
თემატიკა:  მოსახლეობა; უცხოელები საქართველოს შესახებ.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს მოსახლეობა; ოსები; რუსული წერილობითი წყაროები.
ქართულ-ოსური ურთიერთობები, ჟურნალისტიკა : ქართულ-ოსურ ურთიერთობათა ლიტერატურულ-კულტურული და პოლიტიკური ასპექტები // ლიტერატურის და კულტურის ისტორიის საკითხები / ალექსანდრე მღებრიშვილი. - თბილისი, 2015. - ISBN 978-9941-22-445-4. - გვ. 94-103. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 68664]
UDC:  314(479.22) + 008(479.22)
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს მოსახლეობა; ოსები; კულტურა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6862 | 6863 | 6864 | 6865 | 6866 | 6867 | 6868 | 6869 | 6870 | 6871 | 6872 |  შემდეგი »  ბოლო »»