"და იდავითნეთ თქვენც მისებრ" // ქაღალდის წერო-6 / პაატა ნაცვლიშვილი. - თბილისი, 1986. - გვ. 97-139[MFN: 68789]
ანოტაცია:  დავით სარაჯიშვილის მოღვაწეობა
პერსონალია:  სარაჯიშვილი დავით ზაქარიას ძე (საზოგადო მოღვაწე, 1848-1911).
1. მაკარაძე, ნანა
ჰაიდარ აბაშიძის საგანმანათლებლო მოღვაწეობა / ნანა მაკარაძე // ნარკვევები ქართული პედაგოგიკის ისტორიიდან : (კრებული) : ეძღვნება ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის 60 წლისთავს / რედაქტორები: ნატო შეროზია, ოთარ გიორგაძე. - ბათუმი, 1998. - გვ. 70-76[MFN: 68790]
UDC:  316(479.22)(092) + 37(479.223)
პერსონალია:  აბაშიძე ჰაიდარ ალის ძე (საზოგადო მოღვაწე, პუბლიცისტი, პედაგოგი, 1893-1966).
თემატიკა:  ქართველი საზოგადო მოღვაწეები; განათლება.
1. გოგინაშვილი, რუსუდან
წებელდის მატერიალური კულტურის ძეგლები გაზეთ "ივეროიის" მიხედვით / რუსუდან გოგინაშვილი // გივი წულაია - 80 / სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, საქართველოს ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2014. - გვ. 116-120[MFN: 68791]
UDC:  726(479.22) + 902(479.224)
ანოტაცია:  წებელდის ტყეში, სოხუმის მახლობლად აღმოჩენილი ეკლესია, ქვითკირის ხვრელი ნ. ოლკოვის მამულში და რელიეფური ქვები ნ. ვორონოვის სახლის მახლობლად მდებარე ტაძარში
მოხსენიებული პირები:  ოლკოვი ნ.; ვორონოვი ნ.; ბაქრაძე დიმიტრი (ისტორიკოსი); უვაროვა პ. (რუსი არქეოლოგი); ალექსანდრე III (რუსეთის იმპერატორი).
ორგანიზაცია:  "ივერია", გაზეთი.
გეოგ.დასახელება:  საქართველო; აფხაზეთი; სოხუმი.
თემატიკა:  საქართველო ეკლესია-მონასტრები; არქეოლოგია.
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთის ეკლესია-მონასტრები; აფხაზეთის არქეოლოგია.
1. შეროზია, ნ.
ნიკო ცხვედაძის საზოგადოებრივ-საგანმანათლებლო მოღვაწეობა / ნ. შეროზია // ნარკვევები ქართული პედაგოგიკის ისტორიიდან : (კრებული) : ეძღვნება ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის 60 წლისთავს / რედაქტორები: ნატო შეროზია, ოთარ გიორგაძე. - ბათუმი, 1998. - გვ. 28-35[MFN: 68792]
UDC:  316(479.22)(092) + 37(479.22)
პერსონალია:  ცხვედაძე ნიკოლოზ (ნიკო) ზებედეს ძე (საზოგადო მოღვაწე, 1845-1911).
1. გუგუნავა, ნანი
მემედ აბაშიძე - ერთიანი საქართველოს იდეებზე აღზრდა / ნანი გუგუნავა // ნარკვევები ქართული პედაგოგიკის ისტორიიდან : (კრებული) : ეძღვნება ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის 60 წლისთავს / რედაქტორები: ნატო შეროზია, ოთარ გიორგაძე. - ბათუმი, 1998. - გვ. 12-17[MFN: 68793]
ანოტაცია:  მემედ აბაშიძე ქართული ეროვნული სკოლის დამფუძნებელი აჭარაში
პერსონალია:  აბაშიძე მემედ იბრაჰიმის ძე (საზოგადო მოღვაწე, 1873-1937).
თვრამეტი მეცნიერის პასუხი ერთ შეკითხვაზე // ქვეყნის დამოუკიდებლობა; პირველი ქართული უნივერსიტეტი; მეცნიერებათა ეროვნული აკადემია; ენა, ისტორია, კულტურა / თამაზ გამყრელიძე. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-13-382-4. - გვ. 233-234[MFN: 68794]
UDC:  811.353.1(092)
ანოტაცია:  აკადემიკოს თამაზ გამყრელიძის პასუხი კითხვაზე "აქვს თუ არა თავისი პოეზია მეცნიერებას?"
თემატიკა:  ქართველი ენათმეცნიერები.
რაფიელ ისარლიშვილის საზოგადოებრივი მოღვაწეობიდან // წერილები / ლეილა ნანიტაშვილი. - თბილისი, 1981. - გვ. 42-52[MFN: 68795]
პერსონალია:  ისარლიშვილი რაფიელ (საზოგადო მოღვაწე, იურისტი, 1843-1918, ისარლოვი).
1. გოილაძე, ვახტანგ
"ქუეყანა ოვსეთისა" (ალანია) და ქალაქი ანდრია პირველწოდებულის "ცხოვრებასა" და "მიმოსვლაში" / ვახტანგ გოილაძე // გივი წულაია - 80 / სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, საქართველოს ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 2014. - გვ. 121-138. - რეზიუმე ინგლისურ ენაზე[MFN: 68796]
UDC:  27-76(479.22)
პერსონალია:  ანდრია პირველწოდებული (მისიონერი).
თემატიკა:  მისიონერები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6875 | 6876 | 6877 | 6878 | 6879 | 6880 | 6881 | 6882 | 6883 | 6884 | 6885 |  შემდეგი »  ბოლო »»