დიმიტრი ყიფიანის მკვლელობა // საზოგადოებრივი ურთიერთობა საქართველოში ბატონყმობის გადავარდნიდან პირველ რევოლუციამდე. 1864-1905 / გრიგოლ გიორგაძე. - ტფილისი, 1928. - გვ. 346-348[MFN: 68924]
პერსონალია:  ყიფიანი დიმიტრი ივანეს ძე (საზოგადო მოღვაწე, 1814-1887).
კალ. ჩიკვაიძე და ოპოზიცია // საზოგადოებრივი ურთიერთობა საქართველოში ბატონყმობის გადავარდნიდან პირველ რევოლუციამდე. 1864-1905 / გრიგოლ გიორგაძე. - ტფილისი, 1928. - გვ. 331-339[MFN: 68925]
UDC:  316(479.22)(092) + 336.71(479.222.1)
ანოტაცია:  ქუთაისის სათავადაზნაურო ბენკის მეთაურის საზოგადოებრივი მოღვაწეობა
პერსონალია:  ჩიკვაიძე კალისტრატე (საზოგადო მოღვაწე, ქუთაისის სათავადაზნაურო ბანკის მეთაური, იურისტი).
ორგანიზაცია:  ქუთაისის სათავადაზნაურო ბანკი.
თემატიკა:  ქართველი საზოგადო მოღვაწეები; ბანკები.
რეფორმა : მემამულეთა პროექტები : დიმიტრი ყიფიანის პროექტი // ფეოდალური ურთიერთობა საქართველოში / გრიგოლ გიორგაძე. - ტფილისი, 1926. - გვ. 196-206[MFN: 68926]
UDC:  316(479.22)(092) + 94(479.22)"1864"
თემატიკა:  ქართველი საზოგადო მოღვაწეები; საგლეხო რეფორმა.
რეფორმა : კონსტანტინე მამაცაშვილის პროექტი // ფეოდალური ურთიერთობა საქართველოში / გრიგოლ გიორგაძე. - ტფილისი, 1926. - გვ. 206-208[MFN: 68927]
ანოტაცია:  საზოგადოებრივი მოღვაწეობა
პერსონალია:  მამაცაშვილი კონსტანტინე ქრისტეფორეს ძე (საზოგადო მოღვაწე, გენერალ-მაიორი, 1818-1900).
თუშეთიდან გამოსული ქართველი მოღვაწენი : ივანე დავითის ძე ცისკარიშვილი // მეგესალმებით, თუშებო : (სახელოვანი შვილები საქართველოსი თუშეთიდან, სახალხო გმირები და თუშთა დიპლომატია) / ბერდო გოიშვილი. - თბილისი, 2005. - გვ. 25-31[MFN: 68928]
პერსონალია:  ცისკარიშვილი ვანე დავითის ძე (საზოგადო მოღვაწე, ეთნოგშრაფი, ფოლკლორისტი).
1. გონიკაშვილი, მიხეილ
დავით ბატონიშვილი (1767-1819) // ბაგრატიონთა დასახლება და მოღვაწეობა რუსეთში / მიხეილ გონიკაშვილი. - თბილისი, 1986. - გვ. 191-231[MFN: 68929]
პერსონალია:  დავით ბატონიშვილი (საზოგადო მოღვაწე, 1767-1819, ბაგრატიონი, გიორგი XII ძე).
ალექსანდრე გიორგის ძე ბაგრატიონ-იმერეტინსკი (1797-1862) // ბაგრატიონთა დასახლება და მოღვაწეობა რუსეთში / მიხეილ გონიკაშვილი. - თბილისი, 1986. - გვ. 241-246[MFN: 68930]
ანოტაცია:  მოღვაწეობა
პერსონალია:  ბაგრატიონ-იმერეტინსკი ალექსანდრე გიორგის ძე (საზოგადო მოღვაწე, გენერალ-ადიუტანტი, 1796/7-1862).
კონსტანტინე დავითის ძე ბაგრატიონ-იმერეტინსკი // ბაგრატიონთა დასახლება და მოღვაწეობა რუსეთში / მიხეილ გონიკაშვილი. - თბილისი, 1986. - გვ. 129-140[MFN: 68931]
პერსონალია:  ბაგრატიონ-იმერეტინსკი კონსტანტინე დავითის ძე (სახზოგადო მოღვაწე, 1789-1844).
1. სანაძე, დ.
გიორგი ჯაკობია / დ. სანაძე // ტექსტოლოგიური წერილები / ლ. გვარაძე და სხვ.; რედაქტორ-გამომცემელი: ლ. სანაძე, ი. ლორთქიფანიძე, ი. დობორჯგინიძე; საქართველოს მენიერებათა აკადემია; შოთა რუსთაველის სახელობის ქართული ლიტერატურის ისტორიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 1978. - გვ. 85-110[MFN: 68932]
UDC:  82.0(479.22)(092)
ანოტაცია:  ფილოლოგის მოღვაწეობა
პერსონალია:  ჯაკობია გიორგი (ფილოლოგი, რედაქტორ-გამომცემელი, 1894-1944).
1. ჯავახიშვილი, გ.
ნიკო მთვარელიშვილი / გ. ჯავახიშვილი // ტექსტოლოგიური წერილები / ლ. გვარაძე და სხვ.; რედაქტორ-გამომცემელი: ლ. სანაძე, ი. ლორთქიფანიძე, ი. დობორჯგინიძე; საქართველოს მენიერებათა აკადემია; შოთა რუსთაველის სახელობის ქართული ლიტერატურის ისტორიის ინსტიტუტი. - თბილისი, 1978. - გვ. 133-141[MFN: 68933]
ანოტაცია:  საგამომცემლო საქმიანობა
პერსონალია:  მთვარელიშვილი ნიკოლოზ ვასილის ძე (საზოგადო მოღვაწე, პედაგოგი, პუბლიცისტი, 1844-1923).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6889 | 6890 | 6891 | 6892 | 6893 | 6894 | 6895 | 6896 | 6897 | 6898 | 6899 |  შემდეგი »  ბოლო »»