მეგელიძე, ი.
თეიმურაზ ბაგრატიონი როგორც რუსთველოლოგი / ი. მეგრელიძე // ორიონი : საიუბილეო კრებული, მიძღვნილი აკაკი შანიძის დაბადების 80 წლისთავისადმი / შემდგენლები: ტ. კასრაძე, ი. იმნაიშვილი. - თბილისი, 1967. - გვ. 231-243[MFN: 69535 ]
UDC: 325.2(=353.1)(470)
პერსონალია: ბაგრატიონი თეიმურაზ გიორგი XII ძე (გარე ქართველი).
თემატიკა: გარე ქართველები .
საკვანძო სიტყვები: ქართველები რუსეთში .
"წმინდა ანდრიას ჯვარი", მართლმადიდებლური ფილმების საერთთშორისო ფესტივალი
საკონკურსო ფილმები : ტერენტი გრანელი // მართლმადიდებლური ფილმების IX საერთაშორისო კინოფესტივალი "წმინდა ანდრიას ჯვარი", 18-22 ოქტომბერი, ქ. თბილისი, კინოს სახლი . - თბილისი, 2014. - გვ. 33[MFN: 69536 ]
UDC: 791(479.22)(092)
ანოტაცია: 52 წუთიანი ქართული ფილმი, რეჟისორი მურმან ასიტაშვილი
პერსონალია: ასიტაშვილი მურმან (კინორეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები: ქართველი კინორეჟისორები ; მართლმადიდებლური ფილმები ; ქართული ფილმები .
საკონკურსო ფილმები : ჩვენებურთა ბელადი // მართლმადიდებლური ფილმების IX საერთაშორისო კინოფესტივალი "წმინდა ანდრიას ჯვარი", 18-22 ოქტომბერი, ქ. თბილისი, კინოს სახლი . - თბილისი, 2014. - გვ. 34[MFN: 69537 ]
ანოტაცია: 31:16 წუთიანი ფილმი, რეჟისორი გიორგი კალანდია
პერსონალია: კალანდია გიორგი (კინორეჟისორი).
საკონკურსო ფილმები : მე, ბაბუა, ილიკო და ილარიონი // მართლმადიდებლური ფილმების IX საერთაშორისო კინოფესტივალი "წმინდა ანდრიას ჯვარი", 18-22 ოქტომბერი, ქ. თბილისი, კინოს სახლი . - თბილისი, 2014. - გვ. 35[MFN: 69538 ]
ანოტაცია: ქართული ფილმი, რეჟისორი ლევან მაჭარაშვილი
პერსონალია: მაჭარაშვილი ლევან (კინორეჟისორი).
საკონკურსო ფილმები : მეორე მხარე // მართლმადიდებლური ფილმების IX საერთაშორისო კინოფესტივალი "წმინდა ანდრიას ჯვარი", 18-22 ოქტომბერი, ქ. თბილისი, კინოს სახლი . - თბილისი, 2014. - გვ. 26[MFN: 69539 ]
ანოტაცია: ქართული ფილმი, რეჟისორი მამუკა ჯიჯეიშვილი
პერსონალია: ჯიჯეიშვილი მამუკა (კინორეჟისორი).
საკონკურსო ფილმები : გადარჩენის ხელოვნება : ფილმი I "მცველნი" // მართლმადიდებლური ფილმების IX საერთაშორისო კინოფესტივალი "წმინდა ანდრიას ჯვარი", 18-22 ოქტომბერი, ქ. თბილისი, კინოს სახლი . - თბილისი, 2014. - გვ. 37[MFN: 69540 ]
ანოტაცია: 48:39 წუთიანი ფილმი, რეჟისორი ხათუნა კეთილაძე
პერსონალია: კეთილაძე ხათუნა (კინორეჟისორი).
საკონკურსო ფილმები : ოთხი საუკუნის შემდეგ : (ქეთევან წამებულის ნაკვალევზე) // მართლმადიდებლური ფილმების IX საერთაშორისო კინოფესტივალი "წმინდა ანდრიას ჯვარი", 18-22 ოქტომბერი, ქ. თბილისი, კინოს სახლი . - თბილისი, 2014. - გვ. 28[MFN: 69541 ]
ანოტაცია: 30 წუთიანი ფილმი, რეჟისორი ირაკლი პაპავა
პერსონალია: პაპავა ირაკლი (კინორეჟისორი).
საკონკურსო ფილმები : ღირსი მამა ალექსი // მართლმადიდებლური ფილმების IX საერთაშორისო კინოფესტივალი "წმინდა ანდრიას ჯვარი", 18-22 ოქტომბერი, ქ. თბილისი, კინოს სახლი . - თბილისი, 2014. - გვ. 39[MFN: 69542 ]
ანოტაცია: 20 წუთიანი ფილმი, რეჟისორი ირაკლი პაპავა და დავით შუშანია
პერსონალია: პაპავა ირაკლი (კინორეჟისორი); შუშანია დავით (კინორეჟისორი, ოპერატორი).
ნაჭყების, ირინე
თეიმურაზ ბატონიშვილის ასაკი და აღმსარებლობა // ნარკვევები საფრანგეთ-ირანის დიპლომატიური ურთიერთობის ისტორიიდან (XIX საუკუნის დასაწყისი) / ირინე ნაჭყებია. - თბილისი, 2002. - ISBN 99928-865-6-0. - გვ. 111-116[MFN: 69543 ]
ნაჭყებია, ირინე
თეიმურაზ ბატონიშვილის მოღვაწეობა 1803-1807 წლებში // გარკვევები საფრანგეთ-ირანის დიპლომატიური ურთიერთობის ისტორიიდან (XIX საუკუნის დასაწწისი) / ირინე ნაჭყებია. - თბილისი, 2002. - ISBN 99928-865-6-0. - გვ. 102-109[MFN: 69544 ]
გვერდები: «« პირველი « წინა | 6950 | 6951 | 6952 | 6953 | 6954 | 6955 | 6956 | 6957 | 6958 | 6959 | 6960 | შემდეგი » ბოლო »»