Н. Николадзе о социалистическом строе // Грузинская общественно-экономическая мысль второй половины XIX века и начала XX века : Т. 1 / Габриел Мегрелишвили. - Тбилиси, 1960. - С. 298-399[MFN: 69683 ]
UDC: 316(479.22)(092) + 321(479.22)
პერსონალია: Николадзе Нико Яковлевич (Общественный деятель, 1843-1928).
თემატიკა: Грузинские общественные деятели ; Государственный строй .
საკვანძო სიტყვები: Деятельность ; Социалистический строй .
Д. Кипиани - идеолог крепостников // Грузинская общественно-экономическая мысль второй половины XIX века и начала XX века : Т. 1 / Габриел Мегрелишвили. - Тбилиси, 1960. - С. 178-229[MFN: 69684 ]
UDC: 316(479.22)(092) + 94(479.22:470)
შინაარსი: Экономические взгляды Д. Кипиани; Д. Кипиани и колониальная политика русского царизма
პერსონალია: Кипиани Дмитрий Иванович (Общественный деятель, 1814-1887).
გეოგ.დასახელება: Грузия ; Россия .
თემატიკა: Грузинские общественные деятели ; Грузино-российские исторические взаимоотношения .
საკვანძო სიტყვები: Д. Кипиани и экономика .
Экономические воззрения буржуазного либерала С. Месхи : Борьба С. Месхи против остатков феодализма и за утверждение капитализма // Грузинская общественно-экономическая мысль второй половины XIX века и начала XX века : Т. 1 / Габриел Мегрелишвили. - Тбилиси, 1960. - С. 275-296[MFN: 69685 ]
პერსონალია: Месхи Сергей Симонович (Общественный деятель, 1845-1883).
საკვანძო სიტყვები: С. Месхи и экономика ; Феодализм ; Капитализм .
ვათეიშვილი, ჯუანშერ
საქართველო და ევროპის ქვეყნები : ურთიერთობათა და ისტორიის მოკლე ნარკვევები XIX საუკუნის დამდეგამდე // საქართველო და ევროპის ქვეყნები : XIII-XIX სს. ურთიერთობათა ისტორიის ნარკვევები: 7 ტომად : ტ.1: საქართველო და დასავლეთ ევროპა XIII-XVII სს. / ჯუანშერ ვათეიშვილი. - თბილისი, 2014. - ISBN 978-9941-18-189-4. - გვ. 17-196. - ახლავს ფოტომასალა[MFN: 69686 ]
UDC: 94(479.479)"I-XIX" + 94(479.22:4)
შინაარსი: ჰონორიუს III ქართველ დედოფალ რუსუდანს (პაპის პასუხი წინამავალ წერილზე მეფის გარდაცვალების შესახებ და სხვ.) 1224 წ. 12 მაისი; კონსტანტინეს, ქართველ მეფეს, ვინც პაპს ალექსანდრე VI სთხოვდა ფლორენციის წმინდა კრების საბუთებს და განმარტებებს კათოლიკური სარწმუნოების აღსარების შესახებ; ბულა, გამოცემული იმავე ქართველი მეფის ელჩისათვის სამგავროდ, XXX წლით ინდულგენციის პირობით. რომი, 1496 წ. 3 ივნისი
ანოტაცია: საქართველოსა და ევროპის ქვეყნებს შორის არსებული ისტორიული ურთიერთობების შესახებ
პერსონალია: მითრიდატე VI (პონტოს მეფე, ევპატორი); ფარსმან II (იბერიის მეფე); ვახტანგ I (ქართლის მეფე, გორგასალი); დავით III (ტაო-კლარჯეთის მეფე); ბაგრატ III (საქართველოს მეფე); დავით IV (საქართველოს მეფე, აღმაშენებელი); კონსტანტინე II (ქარტლის მეფე).
მოხსენიებული პირები: ტიგრან II (დიდი სომხეთის მეფე); პიუს II (რომის პაპი); ნილო (ქართველი ელჩი).
გეოგ.დასახელება: რომი ; ბიზანტია ; ესპანეთი ; თურქეთი ; რუსეთი .
თემატიკა: ისტორია ; საქართველო ევროპის ურთიერთობა .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ისტორია ; ქართულ-ევროპული ისტორიული ურთიერთობები .
Сахокия, Федор
Из Сухума / Федор Сахокия // ისტორიულ-პოლიტიკური ნარკვევი / აპოლონ სილაგაძე, ვახტანგ გურული. - თბილისი, 2001. - ISBN 99928-826-5-4. - გვ. 362-367[MFN: 69687 ]
UDC: 94(479.223)"XIX" + 314(479.223) + 94(479.22:470)
ანოტაცია: Письмо о фактах притеснения в Абхазии грузинского населения русскими колонистами к концу XIX века
გეოგ.დასახელება: Абхазия ; Россия ; Грузия .
თემატიკა: История Абхазии ; Население ; Грузино-российские исторические взаимоотношения .
საკვანძო სიტყვები: Грузины .
ცნობა ვახტანგ VI-ის ძის გიორგი ბატონიშვილის მიერ მოსკოვის უნივერსიტეტისათვის 10000 მანეთის შეწირვის შესახებ // История Московского университета, написанная к столетию его юбилею ординарным профессором русской словесности и педагогии Степаном Шевревым. 1755-1855 / Степан Шевырев. - Москва, 1855. - С. 115[MFN: 69688 ]
• Шевырев, Степан (Автор);
პერსონალია: გიორგი ბატონიშვილი (საზოგადო მოღვაწე, 1712-1786, ბაგრატიონი, ვახტანგ VI ძე).
ორგანიზაცია: მოსკოვის უნივერსიტეტი .
საკვანძო სიტყვები: ქველმოქმედება .