სახელოვანი გმირის ნაღვლიანი დღე... : ჯამბულ წურწუმიას ძეგლის გახსნა თბილისის ისანი-სამგორის რაიონში, მისივე სახელობის ქუჩაზე // ესე... პუბლიცისტიკა... ქრონიკა... / ს. ზაქარაია. - თბ., 2010. - გვ.195-199.[MFN: 7104]
ანოტაცია:  აფხაზეთში დაღუპული ჯარისკაცი
პერსონალია:  წურწუმია ჯამბულ (აფხაზეთის ომის მონაწილე).
გეოგ.დასახელება:  აფხაზეთი; საქართველო; თბილისი.
თემატიკა:  ისტორია; კონფლიქტები.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ისტორია; ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი.
ქართლ-კახეთი : ქართველთა გასომხება // ქართველთა დენაციონალიზაცია XVII-XX საუკუნეებში : საინგილო, აფხაზეთი, ქართლ-კახეთი, მესხეთი, თრიალეთი, შიდა ქართლი / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე. - თბ., 2010. - გვ.175-250.[MFN: 7105]
UDC:  94(479.221.1) + 314(479.221.1) + 28(479.221.1) + 929.5(479.22)
შინაარსი:  ქართველთა გასომხების პოლიტიკური მიზეზები; თბილისი და ქვემო ქართლი მაჰმადიანთა ბატონობისას; ქართველთა არმენიზაცია; გასომხებულთა გვარები
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ქვემო ქართლი.
თემატიკა:  ისტორია; მოსახლეობა; რელიგია; გენეალოგია.
საკვანძო სიტყვები:  ქართლის ისტორია; ქართლის მოსახლეობა; მაჰმადიანობა; ქართული გვარ-სახელები.
ლუსიანე სოსელია - სასიქადულო მოძღვარი // ესე... პუბლიცისტიკა... ქრონიკა... / ს. ზაქარაია. - თბ., 2010. - გვ.219-222.[MFN: 7106]
ანოტაცია:  საქართველოს დამსახურებული პედაგოგის მოღვაწეობა
პერსონალია:  სოსელია ლუსიანე (პედაგოგი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი პედაგოგები; მოღვაწეობა.
მესხეთი : ქართველთა გამაჰმადიანება // ქართველთა დენაციონალიზაცია XVII-XX საუკუნეებში : საინგილო, აფხაზეთი, ქართლ-კახეთი, მესხეთი, თრიალეთი, შიდა ქართლი / მიტროპოლიტი ანანია ჯაფარიძე. - თბ., 2010. - გვ.251-300.[MFN: 7107]
UDC:  94(479.222.5) + 314(479.222.5) + 929.5(479.222.5) + 28(479.222.5)
შინაარსი:  საქართველოს კუთხეთა გამაჰმადიანება; მესხების გამაჰმადიანება; გათათრება; ქართული ენის დავიწყება; გამაჰმადიანებულთა გვარები
თემატიკა:  ისტორია; მოსახლეობა; გენეალოგია; რელიგია.
საკვანძო სიტყვები:  მესხეთის ისტორია; მესხეთის მოსახლეობა; მესხეთის გვარ-სახელები; მაჰმადიანობა.
სახელოვანი პედაგოგი - არლენ ელიავა - 70 // ესე... პუბლიცისტიკა... ქრონიკა... / ს. ზაქარაია. - თბ., 2010. - გვ.223-225.[MFN: 7108]
პერსონალია:  ელიავა არლენ (პედაგოგი).