На оперной сцене : В "Дон Карлос" три дебюта // "მწირიდან" "ART"-ამდე : წერილები ხელოვნებაზე, 1979-2009 წწ. (ბალეტი, ოპერა, ინსტრუმენტული მუსიკა, დრამატული თეატრი) / მ. პაიჭაძე. - თბ., 2010. - გვ.93-94. - Статья опубликована в газете "Вечерний Тбилиси" N 15 (13011) 19-ое января 1988 г.[MFN: 7134 ]
UDC: 792.5(479.22-25) + 78(479.22:470)
ანოტაცია: Спектакль "Дон Карлос" с участием солистки Большого театра СССР Н. Терентьевой на сцене Тбилисского академического театра оперы и балета
პერსონალია: Терентьева Н. (Русская певица).
ორგანიზაცია: Большой театр оперы и балета СССР ; Тбилисский академичесикй театр оперы и балета им. З. Палиашвили .
გეოგ.დასახელება: Тбилиси .
თემატიკა: Опера ; Грузино-российские взаимоотношения .
საკვანძო სიტყვები: Тбилисские театры ; Спектакли ; Грузино-российские музыкальные взаимоттношения .
კენკებაშვილი, თემურ
საქართველო XII საუკუნის პირველ მეოთხედში : დავით IV აღმაშენებლის მეფობის ზოგადი მიმოხილვა // საქართველოს სამეფო ხელისუფლებისთვის ბრძოლა დავით IV აღმაშენებლის მემკვიდრეთა შორის / თემურ კენკებაშვილი. - თბ., 2010. - გვ.3-11.[MFN: 7135 ]
UDC: 94(479.22)"XI"
პერსონალია: დავით IV აღმაშენებელი (საქართველოს მეფე).
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ისტორია ; ქართველი მეფეები .
ეროვნული ერთიანობის იდეა - მომხრეები და მოწინააღმდეგები // სამეცნიერო კონფერენცია "ივერიელთა ერთობის ტრაქტატი: წარსული და თანამედროვეობა", 2009 წლის 4 დეკემბერი : კონფერენციის მასალები / "ივერიელთა ერთობის ტრაქტატი: წარსული და თანამედროვეობა", სამეცნიერო კონფერენცია (2009, თბილისი). - თბ., 2009. - გვ.41-51.[MFN: 7136 ]
UDC: 94(479.22) + 329(479.22)
ანოტაცია: ხალხოსნები, მესამე დასელები, ეროვნულ-დემოკრატები, სოციალ-დემოკრატები, მენშევიკები, ბოლშევიკები. საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა. საქართველოს ორიენტაციის პრობლემა და ეროვნული ერთიანობის ძირითადი ფაქტორები
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ისტორია ; საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკა ; საქართველოს პოლიტიკური პარტიები .
Вечно юная золушка вновь ожила на сцене Тбилисского академического театра оперы и балета имени З. Палиашвили // "მწირიდან" "ART"-ამდე : წერილები ხელოვნებაზე, 1979-2009 წწ. (ბალეტი, ოპერა, ინსტრუმენტული მუსიკა, დრამატული თეატრი) / მ. პაიჭაძე. - თბ., 2010. - გვ.95-98. - Статья опубликована в газете "Заря Востока" N 6 (18961) 8-ое января 1988 г.[MFN: 7137 ]
UDC: 792.8(479.22-25)
ანოტაცია: Балет-сказка "Золушка" в постановке Георгия Алексидзе
პერსონალია: Алексидзе Георгий (Балетмейстер).
ორგანიზაცია: Тбилисский академический театр оперы и балета им. З. Палиашвили .
თემატიკა: Балет .
საკვანძო სიტყვები: Тбилисские театры ; Спектакли .
Незабываемый вечер романса // "მწირიდან" "ART"-ამდე : წერილები ხელოვნებაზე, 1979-2009 წწ. (ბალეტი, ოპერა, ინსტრუმენტული მუსიკა, დრამატული თეატრი) / მ. პაიჭაძე. - თბ., 2010. - გვ.99-100. - Статья опубликована в газете[MFN: 7138 ]
UDC: 78(479.22:470)
ანოტაცია: Благотворительный концерт солистки Большого татра СССР Елены Образцовой в зале симфонической музыки Тбилисского музыкально-культурного центра
პერსონალია: Образцова Елена (Русская оперная певица).
ორგანიზაცია: Тбилисский музыкально-культурный центр .
თემატიკა: Грузино-российские взаимоотношения .
საკვანძო სიტყვები: Грузино-российские музыкальные взаимоотношения .
ქართველთა ერთობის საკითხი ქართულ-რუსული ურთიერთობის კონტექსტში // სამეცნიერო კონფერენცია "ივერიელთა ერთობის ტრაქტატი: წარსული და თანამედროვეობა", 2009 წლის 4 დეკემბერი : კონფერენციის მასალები / "ივერიელთა ერთობის ტრაქტატი: წარსული და თანამედროვეობა", სამეცნიერო კონფერენცია (2009, თბილისი). - თბ., 2009. - გვ.52-68.[MFN: 7139 ]
UDC: 327(479.22) + 94(479.22:470)
ანოტაცია: საქართველოს საშინაო და საგარეო პოლიტიკა (XVIII ს.). რუსეთის ინტერესები საქართველოში. რუსეთ-ირანის, რუსეთ-თურქეთის ომები და საქართველო
გეოგ.დასახელება: საქართველო ; რუსეთი ; თურქეთი ; ირანი .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს საგარეო პოლიტიკა ; ქართულ-რუსული ისტორიული ურთიერთობები .
Метревели, Роин
Византийско-грузинские отношения (XI в.) в свете нумизматических материалов и титулярников грузинских царей // საისტორიო ნარკვევები / რ. მეტრეველი. - თბ., 2009. - გვ.184-188.[MFN: 7140 ]
UDC: 94(479.22)"XI" + 737(479.22) + 930(479.22) + 94(479.22:495)"01/04"
გეოგ.დასახელება: Грузия ; Византия .
თემატიკა: История ; Нумизматика ; Историография ; Грузино-византийские взаимоотношения .
საკვანძო სიტყვები: История Грузии ; Титулярники грузинских царей ; Грузино-византийские исторические взаимоотношения .
Грузино-абхазский конфликт и возможные пути его решения // საისტორიო ნარკვევები / რ. მეტრეველი. - თბ., 2009. - გვ.309-315.[MFN: 7141 ]
UDC: 94(479.22) + 323.173(479.22)
გეოგ.დასახელება: Грузия ; Абхазия .
თემატიკა: История ; Конфликты .
საკვანძო სიტყვები: История Грузии ; Грузино-абхазский конфликт .
"Рай Грузии": каким его видел Михаил Сабинин // საისტორიო ნარკვევები / რ. მეტრეველი. - თბ., 2009. - გვ.423-427.[MFN: 7142 ]
ანოტაცია: Жизнь и деятельность общественного деятеля, автора исторических сочинений о Грузии
პერსონალია: Сабинин Михаил (Общественный деятель).
თემატიკა: Общественные деятели .
საკვანძო სიტყვები: Грузинские общественные деятели .
Из прошлого грузино-русских отношений // საისტორიო ნარკვევები / რ. მეტრეველი. - თბ., 2009. - გვ.428-437.[MFN: 7143 ]
UDC: 94(479.22:470)
ანოტაცია: Истоки грузино-русских взаимоотношений
თემატიკა: Грузино-российские взаомоотношения .
საკვანძო სიტყვები: Грузино-российские исторические взаимоотношения .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 710 | 711 | 712 | 713 | 714 | 715 | 716 | 717 | 718 | 719 | 720 | შემდეგი » ბოლო »»